Szlakiem Czernichowskim – z Kamienia do Czernichowa

Długość trasy: 9,27 km
Czas przejścia: 2h 43m
Trudność: Łatwa

Ciekawa pod względem krajoznawczym trasa wiodąca częściowo przez teren Rudniańskiego Parku Krajobrazowego w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Szlak prowadzi ładnymi leśnymi duktami i obfituje w liczne ciekawostki historyczne i przyrodnicze. To idealna wycieczka dla miłośników leśnych spacerów. Lokalne atrakcje na wyciągnięcie ręki – zaledwie 30 km od Krakowa.

Kamień – Sokola (317 m n.p.m.) – Rusocice – Las Bojarowicza – Ratanice – Wzgórze Chełm (278 m n.p.m.) – Czernichów

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę rozpoczynamy w centrum miejscowości Kamień, nieopodal kościoła. Będziemy wędrować szlakiem koloru niebieskiego . Idziemy ulicą Sportową, po lewej stronie mijamy zadaszoną wiatę. Maszerujemy szeroką ścieżką wśród pól i po ok. 1 km dochodzimy do granicy lasu.
 2. Wędrujemy wąską leśną ścieżką łagodnie pod górę. Szlak kluczy między drzewami, trawersując południowe zbocza góry Sokola (317 m n.p.m.).
 3. Idziemy wygodnym leśnym duktem. Docieramy do skrzyżowania szlaków – w tym miejscu mijamy odbicie w lewo na czarny szlak, który doprowadza do Rezerwatu Kajasówka. Idziemy prosto, trzymając się znaków niebieskich . Po ok. 1 km marszu dochodzimy do małego, jednoosobowego schronu z czasów II wojny światowej.
 4. Wędrujemy szeroką leśną drogą. Opuszczamy teren Rudniańskiego Parku Krajobrazowego. Po lewej stronie mijamy duży staw. Następnie mijamy skrzyżowanie ze szlakiem żółtym, prowadzącym w stronę Przegini Duchownej.
 5. Wychodzimy z lasu. Wędrujemy utwardzoną drogą wśród pól. Po lewej stronie mijamy kapliczkę. Dochodzimy do Ratanic – przysiółka Czernichowa. Skręcamy w lewo i ok. 500 metrów wędrujemy ruchliwą asfaltową drogą.
 6. Ostatni odcinek naszej wędrówki wiedzie lasem, łagodnie w górę, potem łagodnie w dół – trawersujemy południowo-zachodnie zbocza Wzgórza Chełm (278 m n.p.m.). Dochodzimy do granicy zabudowań Czernichowa. Po prawej stronie mijamy cmentarz, po lewej stronie ładną kapliczkę. Szlak niebieski doprowadza nas do centrum Czernichowa, gdzie kończymy wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Szlak niebieski, którym będziemy wędrować, to fragment dłuższego Szlaku Czernichowskiego liczącego ok. 22 km. Szlak ten wiedzie z Alwerni do Czernichowa i jest bardzo interesujący zarówno pod względem krajoznawczym, jak i przyrodniczym. Większość szlaku prowadzi przez teren Rudniańskiego Parku Krajobrazowego w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W pobliżu Rusocic na szlaku napotkamy mały, jednoosobowy schron z czasów II wojny światowej – to betonowy Kochbunkier wybudowany jako część niemieckich fortyfikacji obronnych w 1944 roku.
 2. Wzgórze Chełm (278 m n.p.m.) w Czernichowie to ciekawe miejsce pod względem geograficznym, bowiem wzniesienie to stanowi południowy kraniec Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Na wzgórzu znajdują się liczne wapienne skały, a otoczenie porasta charakterystyczna dla tego miejsca buczyna. Na szczycie odnaleziono ślady dawnego słowiańskiego grodziska. Szlak niebieski prowadzi zachodnim zboczem wzniesienia, omijając jego szczyt. Na Chełm prowadzi wydeptana leśna ścieżka spod cmentarza w Czernichowie, zaczynająca się obok tablicy informacyjnej.
 3. Warto zobaczyć zespół dworsko-parkowy w Czernichowie, gdzie znajduje się najstarsza w Polsce Szkoła Rolnicza założona w 1860 roku. Cały obiekt, w skład którego wchodzą dawny dwór, budynki gospodarcze, lamus oraz park krajobrazowy, jest wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego. Drogą wśród pól, między pastwiskami, na których pasą się konie – dojdziemy do wiśliska, czyli malowniczego starorzecza Wisły. Przy ulicy Różańcowej, na szczycie wapiennego wzgórza, znajduje się Kaplica Różańcowa wzniesiona z wapienia w drugiej połowie XVII wieku w stylu barokowym. Interesujący jest też Kościół św. Trójcy, którego najstarsza część utrzymana jest w stylu gotyckim, a wnętrze reprezentuje styl barokowy.

Warianty i modyfikacje

 1. Miejscowość Kamień oferuje wiele możliwości spędzenia czasu w przyrodzie. Na uwagę zasługuje Ścieżka Ornitologiczna na zbiorniku wodnym Łączany rozpoczynająca się w przysiółku Podgórki. Interesujący jest także okrężny czarny szlak rowerowy wokół Kamienia o długości ok. 6 km wiodący przez Las Ratowa, zaczynający się tuż obok zbiornika wodnego w Ratowej. Polecamy te warianty dla turystów zmotoryzowanych, bowiem na miejsce startu najlepiej dojechać samochodem.
 2. Trasę można wydłużyć, odwiedzając Las Żakowiec w pobliżu Czernichowa. W tym celu po dojściu do Czernichowa kontynuujemy wędrówkę szlakiem czerwonym . Po ok. 1 km marszu dochodzimy do lasu. W Lesie Żakowiec, przy czerwonym szlaku, stoi pomnik poświęcony trzem partyzantom, którzy zginęli w tym miejscu 13 września 1943 roku w walce z niemiecką żandarmerią.
 3. Wędrówkę możemy połączyć ze spacerem po Czernichowie, do czego zachęcamy. W miejscowości znajduje się kilka ciekawych miejsc, o których piszemy powyżej.

Wskazówki praktyczne

 1. Do Kamienia dojedziemy z Krakowa autobusem nr 229. Do Czernichowa kursują z Krakowa linie autobusowe: nr 229, nr 249, nr 259. Miejscowości te są ze sobą dobrze skomunikowane, dojeżdżają tu również busy prywatne z Krakowa. Turyści, którzy przyjadą na wycieczkę samochodem, mogą zaparkować pojazd pod kościołem w Kamieniu. W Czernichowie samochód można zostawić na niewielkim parkingu przy cmentarzu parafialnym, u stóp Wzgórza Chełm, tuż przy niebieskim szlaku.
 2. W Czernichowie – na mecie naszej wędrówki – znajdują się liczne sklepy, jest także możliwość skorzystania z restauracji i cukierni.
 3. Nawierzchnia na szlaku to przede wszystkim leśne ścieżki i utwardzone polne drogi. Pod koniec wędrówki znajduje się jeden odcinek wiodący ruchliwą, asfaltową szosą, jednak nie jest on długi (ok. 500 metrów). Trasa jest nietrudna terenowo, oprócz płaskich odcinków na szlaku znajduje się kilka łagodnych podejść i zejść.
 4. Niedaleko centrum Kamienia, już przy niebieskim szlaku, znajduje się zadaszony punkt wypoczynkowy z mapą okolicznych szlaków i opisem atrakcji regionu. W pobliżu Rusocic, obok stawu, stoi drewniana wiata, w której można się schronić na wypadek deszczu.
9.27 km
95.96 m
90.72 m
158.72 m
7/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 44m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img