Złota Studzienka i wieża widokowa na Cergowej

Długość trasy: 2,17 km
Czas przejścia: 0h 39m
Trudność: Umiarkowana

Góra Cergowa, której charakterystyczna sylwetka wyróżnia się w krajobrazie Beskidu Niskiego, skrywa wiele tajemnic. Na zboczach tej góry znajduje się kilka ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Złota Studzienka – według tradycji – jest związana z pustelniczą działalnością świętego Jana z Dukli. Rezerwat Tysiąclecia na Cergowej Górze to obszar bardzo cenny pod względem przyrodniczym. Z wieży widokowej na szczycie roztacza się piękna panorama na okolicę.

Cergowa Zakluczyna parking – Złota Studzienka – Cergowa (716 m n.p.m.) – Cergowa Zakluczyna parking

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy na parkingu we wsi Cergowa, na końcu drogi asfaltowej w przysiółku Zakluczyna. Będziemy wędrować szlakiem gminnym oznaczonym biało-żółtym kwadratem . Na tym odcinku będą nam towarzyszyć zielone znaki ścieżki przyrodniczej w postaci choinki na białym tle. Z parkingu idziemy przez łąkę wąską ścieżką i po chwili dochodzimy do granicy lasu.
  2. Przechodzimy przez mostek, ścieżka delikatnie pnie się pod górę. Dochodzimy do granicy Rezerwatu Tysiąclecia na Cergowej Górze. Szlak prowadzi przez ładny, mieszany las.
  3. Docieramy do rozdroża, przed nami szeroka droga leśna (tu ławeczka, drogowskaz, tablica informacyjna). Skręcamy w prawo, mijamy śródleśny stawek.
  4. Dochodzimy do Złotej Studzienki (tu kapliczka, źródło z wodą, ołtarz polowy, ławeczki). Z tego miejsca możemy kontynuować wędrówkę na szczyt Cergowej lub wrócić na parking tą samą drogą. Możemy też wrócić do rozdroża i zatoczyć pętlę wybierając ścieżkę przyrodniczą oznaczoną symbolem zielonej choinki (patrz: Warianty i modyfikacje).

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Złota Studzienka położona u podnóża stromego zbocza Cergowej to miejsce związane według tradycji z pustelniczą działalnością św. Jana z Dukli. Znajdują się tu: kapliczka, źródło z wodą o właściwościach leczniczych, ołtarz polowy oraz ławeczki. W trzecią niedzielę lipca odbywają się tu odpusty. Św. Jan z Dukli urodził się około roku 1414. Tradycja – niepotwierdzona w źródłach – mówi, że jako młodzieniec kilka lat spędził w lesie pod Cergową, prowadząc pustelnicze życie. Następnie wstąpił do klasztoru franciszkanów w Krośnie, później przeniósł się do Lwowa. Był cenionym kaznodzieją i spowiednikiem. Jego beatyfikacja nastąpiła w 1773 roku, zaś w 1997 roku został kanonizowany przez papieża Jana Pawła II. W sanktuarium w Dukli spoczywają relikwie świętego.
  2. Cergowa (716 m n.p.m.) to ciekawa i nieco tajemnicza góra, której charakterystyczny kształt wyróżnia się w krajobrazie Beskidu Niskiego okolic Dukli. Góra ma trzy wierzchołki, jej północne zbocza są bardzo strome. Masyw jest zalesiony, w drzewostanie dominuje buczyna karpacka. Jedną z osobliwości Cergowej są liczne jaskinie, które były opisywane już w I połowie XVIII wieku. Wokół jaskiń na Cergowej – zwanych przez miejscową ludność Borsuczymi Dziurami – narosło wiele podań i legend. Jedna z bardziej znanych jaskiń nosi intrygującą nazwę „Gdzie spadł samolot” i znajduje się niedaleko czerwonego szlaku. Warto wspomnieć, że przez szczyt Cergowej przechodzi Główny Szlak Beskidzki. Na szczycie stoi wieża widokowa, z której roztacza się rozległa panorama na okoliczne pasma górskie. Cergowa zaliczana jest do Korony Beskidu Niskiego.
  3. Rezerwat Tysiąclecia na Cergowej Górze to leśny rezerwat o powierzchni ponad 60 hektarów obejmujący północne i zachodnie zbocza Cergowej. W rezerwacie znajdują się bogate zbiorowiska żyznej buczyny karpackiej. Znajdziemy tu wiele chronionych roślin: kłokoczkę południową, języcznik zwyczajny, wawrzynek wilczełyko. Na wiosnę zbocza Cergowej pokrywają się dywanem czosnku niedźwiedziego.

Warianty i modyfikacje

  1. Jeśli mamy więcej czasu oraz zapas sił, możemy wydłużyć wycieczkę i powędrować na szczyt Cergowej, gdzie znajduje się wieża widokowa. Spod Złotej Studzienki na szczyt dojdziemy w około 30-40 minut szlakiem oznaczonym biało-żółtym kwadratem . Od kaplicy wspinamy się na grzbiet bardzo stromą ścieżką (uwaga: po deszczu ślisko!). Następnie już łagodniej, grzbietem Cergowej, przez piękny bukowy las, dochodzimy na szczyt.
  2. Możemy wrócić na parking ścieżką przyrodniczą prowadzącą przez północno-zachodnią część Rezerwatu Tysiąclecia na Cergowej Górze. Ścieżka znaczona symbolem zielonej choinki na białym tle jest wyznakowana w formie pętli i zaczyna się na parkingu w Cergowej Zakluczynie. Spod Złotej Studzienki wracamy około 200 metrów po własnych śladach. Na rozdrożu idziemy na wprost szeroką drogą leśną (kierunek: Jasionka). Po kilku minutach opuszczamy wygodną drogę – ścieżka odbija delikatnie w lewo (uwaga na znaki). Szlak wiedzie leśnymi ścieżynami, lekko pofalowanym terenem. Po około 40 minutach marszu dochodzimy na parking, zamykając pętlę.

Wskazówki praktyczne

  1. Aby dojechać na parking w Cergowej Zakluczynie, z centrum Dukli kierujemy się na ulicę Cergowską. Za mostem na Jasiołce skręcamy w prawo i jedziemy dalej prosto. Wąska, asfaltowa droga doprowadza do niewielkiego parkingu, na którym zmieści się kilka aut. W sezonie turystycznym, w słoneczne weekendy, może być problem ze znalezieniem wolnego miejsca postojowego. W dni powszednie zaparkujemy bez większych kłopotów. Poniżej znajduje się mały, prywatny parking – płatny około 10 zł / dzień.
  2. Turyści niezmotoryzowani mogą rozpocząć wycieczkę w centrum Dukli, trzymając się znaków biało-żółtego kwadratu. Idziemy ulicą Cergowską, po prawej stronie mijamy ruiny synagogi. Po przekroczeniu mostu na Jasiołce skręcamy w prawo. Asfaltowa droga doprowadza do parkingu i miejsca, gdzie zaczyna się ścieżka przyrodnicza. Z centrum Dukli dojdziemy tu w około 30 minut.
  3. Trasa wiedzie leśnymi ścieżkami i jest typowo terenowa, zatem na wędrówkę warto założyć wygodne obuwie turystyczne. Szlak gminny do Złotej Studzienki (znaczony biało-żółtym kwadratem) jest dobrze oznaczony. Szlak po rezerwacie oznaczony symbolem zielonej choinki jest miejscami starty – w bardziej newralgicznych momentach znajdują się tablice wskazujące kierunek marszu. Jeśli zechcemy wydłużyć wycieczkę i zdobyć Cergową, pamiętajmy, że podejście na szczyt (od strony studzienki) jest bardzo strome i uciążliwe.
  4. W Dukli znajdują się sklepy, w których możemy zakupić prowiant na drogę.
Tak
2.17 km
114.88 m
124.16 m
124.16 m
12/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
0h 39m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Beskid Niski Dukla

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img