Wokół Olchowca – z widokiem na Horb

Długość trasy: 4,48 km
Czas przejścia: 1h 21m
Trudność: Łatwa

Ciekawy krajoznawczo spacer po Olchowcu – wsi położonej nad potokiem Wilsznia, u podnóża szczytu Baranie w południowej części Beskidu Niskiego. Miejscowość – wciąż zamieszkała – ma interesującą historię i kilka zabytków wartych odwiedzenia. Trasa wiedzie ładną krajobrazowo doliną, w której teraźniejszość łączy się z przeszłością. Podczas wędrówki zobaczymy wiele pamiątek po Łemkach – dawnych mieszkańcach tej wsi.

Olchowiec – Cerkiew pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja – Pod Lipą – Punkt widokowy – Olchowiec Kolonia – Muzeum Kultury Łemkowskiej (zabytkowa chyża) – Olchowiec

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy pod Domem Ludowym w Olchowcu. Kierujemy się za znakami żółtego szlaku (drogowskaz: Baranie) oraz znakami ścieżki przyrodniczo-historycznej (czarny pasek na białym tle) . Po prawej stronie mijamy kamienny most prowadzący do cerkwi.
  2. Idziemy asfaltową drogą, przekraczamy most na potoku Olchowczyk. Dochodzimy do końca asfaltu. Szlak żółty biegnie na wprost, zaś nasza ścieżka skręca w prawo.
  3. Wędrujemy ścieżką przez dolinę (bez znaków). Po prawej stronie roztacza się ładny widok na wzgórze Horb. Po lewej stronie mijamy dwie kapliczki. Dochodzimy do skrzyżowania.
  4. Skręcamy w lewo i po ok. 300 metrach dochodzimy do zabytkowej chyży – Muzeum Kultury Łemkowskiej. Wracamy do skrzyżowania tą samą drogą i znowu skręcamy w lewo.
  5. Wędrujemy za znakami ścieżki przyrodniczo-historycznej (czarny pasek na białym tle) . Po kilku minutach marszu dochodzimy do rozwidlenia. Skręcamy w prawo (w lewo odchodzi droga do Polan przez przysiółek Dobańce).
  6. Przed nami ostatnia prosta z ładnym widokiem na okolicę. Przekraczamy mostek na Wilszni, skręcamy w prawo i dochodzimy do Domu Ludowego w Olchowcu, gdzie kończymy wycieczkę, zamykając pętlę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Olchowiec – to maleńka wioska położona w gminie Dukla. Nie dojeżdża tu komunikacja autobusowa, nie ma sklepu. Wieś – malowniczo położona nad potokiem Wilsznia – ma ciekawą historię i kilka zabytków wartych zobaczenia. Po drugiej stronie wzgórza Horb, ok. 20 minut marszu od centrum wsi, znajduje się dość duży przysiółek Kolonia. Miejscowość jest dobrą bazą wypadową w pasmo graniczne, w tym na szczyt Baraniego. Z Olchowca możemy wyruszyć także szlakiem żółtym do Tylawy przez nieistniejące, łemkowskie wsie: Wilsznię i Smereczne.
  2. Drewniana cerkiew pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja w Olchowcu powstała w latach trzydziestych XX wieku na miejscu starszej budowli. Do świątyni prowadzi niespotykany w tym regionie kamienny most. Warto zajrzeć na wiejski cmentarz znajdujący się obok cerkwi, na nim kilka interesujących nagrobków z XIX wieku.
  3. W Olchowcu Kolonii znajduje się zabytkowa chyża (tj. chałupa łemkowska), a w niej Muzeum Kultury Łemkowskiej. Jest to prywatna izba regionalna, którą można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu z gospodarzem – Tadeuszem Kiełbasińskim. Na ekspozycji zobaczymy m.in. tradycyjne stroje łemkowskie, narzędzia codziennego użytku oraz pozostałości po walkach o Przełęcz Dukielską.

Warianty i modyfikacje

  1. Jeśli nie dysponujemy samochodem, możemy dotrzeć do Olchowca na piechotę z Polan, gdzie zatrzymują się busy jadące z Krempnej. Wysiadamy na przystanku autobusowym w Polanach, kierujemy się drogą na południe. Mijamy cerkiew pw. św. Jana Złotoustego. Na rozdrożu skręcamy w lewo. Idziemy wpierw drogą asfaltową, potem szutrową wzdłuż potoku Wilsznia. Po ok. 3 km marszu docieramy do Olchowca Kolonii, gdzie spotykamy znaki ścieżki przyrodniczo-historycznej „Olchowiec” znakowanej czarnym paskiem na białym tle .
  2. Z Olchowca możemy udać się na spacer do dawnej, nieistniejącej wsi Wilsznia. Spod Domu Ludowego w Olchowcu kierujemy się na wschód za znakami koloru żółtego (kierunek: Tylawa). Szlak prowadzi wzdłuż potoku Wilsznia wygodną utwardzoną drogą, na ostatnim odcinku ścieżką wśród łąk. Do Wilszni z Ochowca dojdziemy w ok. 45 minut (jest to odległość ok. 2,5 km). Wariant ten jest dobrą opcją na gorszą pogodę, kiedy nie chcemy iść w góry. Na szlaku nie spotkamy zbyt wielu turystów.
  3. Z Olchowca możemy udać się na wędrówkę na szczyt Baraniego. Prowadzi tam bardzo interesującą ścieżka przyrodniczo-historyczna (w części pokrywająca się ze szlakiem żółtym). Trasa zataczająca pętlę ma długość ok. 11,5 km i wiedzie przez teren Magurskiego Parku Narodowego, zatem przed wycieczką musimy zakupić bilet wstępu (najlepiej na platformie eparki.pl). Wybierając ten wariant, pamiętajmy, że trasa jest typowo terenowa, zatem koniecznie weźmy ze sobą wygodne obuwie turystyczne.

Wskazówki praktyczne

  1. Na wycieczkę najlepiej przyjechać własnym transportem. Parking znajduje się w centrum wsi, pod Domem Ludowym w Olchowcu. Przy drodze prowadzącej do cerkwi znajduje się mapka naszej trasy z krótkim opisem poszczególnych przystanków. Na mapie zawarto także informacje na temat aplikacji TOTUPOINT, dzięki której możemy na smartfonie posłuchać nagrań z opowieściami o mijanych obiektach.
  2. Turyści niezmotoryzowani mogą podjechać busem do Polan (z Krempnej) i przejść do Olchowca przez przysiółek Dobańce wzdłuż potoku Wilsznia.
  3. Trasa, którą proponujemy, jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. Szlak ma 4,5 km długości i 18 przystanków. Nazwa tego projektu to: „Zobaczyć Beskid Niski”.
  4. Trasa w wariancie podstawowym wiedzie drogami asfaltowymi i szutrowymi o małym natężeniu ruchu. Nadaje się na spacer z wózkiem dziecięcym, z powodzeniem można ją także przejechać na rowerze.
  5. Jeśli chcemy posłuchać opowieści o ciekawostkach regionu, pamiętajmy, żeby przed wycieczką zainstalować aplikację TOTUPOINT, gdyż w Olchowcu nie ma zasięgu sieci komórkowej.
  6. Na wycieczkę należy zabrać własny prowiant. W Olchowcu nie ma sklepu, zatem zakupy możemy zrobić w Polanach (jadąc od Krempnej) lub w Iwli (jadąc od strony Dukli).
Tak
4.48 km
59.79 m
73.64 m
75.17 m
6/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 21m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img