Zamek Księcia Henryka pętlą z Sosnówki

Długość trasy: 9,72 km
Czas przejścia: 2h 58m
Trudność: Umiarkowana

Trasa, która zapewnia piękną panoramę Karkonoszy i kroplę adrenaliny na Urwisku. Świetna alternatywa, kiedy w wyższych partiach gór pogoda nie jest stabilna, albo kiedy chcemy po prostu wybrać się na rodzinny spacer.

Sosnówka – Złoty Widok – Grodna (504 m n.p.m.) – Zamek Księcia Henryka – Urwisko – Marczyce – Podgórzyn – Sosnówka

Autor:
Anna Spiczak

Anna Spiczak

Pilot wycieczek krajowych i zagranicznych

Plan wycieczki

  1. Wędrówkę rozpoczynamy na przystanku Komunikacji Karkonoskiej w Sosnówce przy pensjonacie „Halny”, naprzeciwko kościoła. Stamtąd wyruszamy ul. Karkonoską na północ zgodnie z oznaczeniami żółtego szlaku , którym podążamy aż do Zamku Księcia Henryka na górze Grodna.
  2. Spod zamku schodzimy szlakiem niebieskim w kierunku Marczyc przez tzw. Urwisko, aż do skrzyżowania z ul. Zamkową.
  3. Przy stojącej na skrzyżowaniu kapliczce szlak skręca w prawo, ale my idziemy dalej ul. Zamkową aż do DW 366, następnie chodnikiem wzdłuż tej ulicy, aż do tablicy „Podgórzyn”. Zaraz za tą tablicą skręcamy w lewo w ul. Spacerową i wędrujemy nią aż do skrzyżowania z ul. Nową.
  4. Skręcamy w lewo w ul. Nową przy oznaczeniu „Trasa spacerowa” przed Skwerem Seniora Pod Muflonem. Po 450 metrach zamienia się ona w szutrową drogę, biegnie nią szlak rowerowy.
  5. Kontynuujemy wędrówkę wzdłuż oznaczeń szlaku rowerowego aż do Ośrodka Wypoczynkowego „Kukułka”, przy którym skręcamy w lewo w ul. Czerwona Dolina, przechodzącą później w ul. Szkolną, która doprowadza nas w miejsce, z którego wyruszyliśmy.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Sosnówka - osada  założona w pobliżu jednej z najstarszych dróg do Czech, opodal Dobrego Źródła pod Grabowcem w XIII w. W XVIII w. była osadą tkaczy – wyrabiano w tej okolicy woal i adamaszek. Sosnówka Dolna leży w Kotlinie Jeleniogórskiej, zaś Górna już na Pogórzu Karkonoskim. Najstarsza, dolna część miejscowości ma charakter rolniczy. Tu zachowało się kilka chat zrębowo-przysłupowych.
  2. Zbiornik „Sosnówka” – powstały w 2001 r., na miejscu dawnych stawów rybnych, sztuczny zalew jest rezerwuarem wody pitnej dla Jeleniej Góry i okolic. Zasila go, za pomocą podziemnego tunelu, woda z rzeki Podgórnej. Powierzchnia zbiornika to 180 ha, głębokość wynosi 19 m. Główna zapora ma 1,5 km długości.
  3. Zamek Księcia Henryka – w XIX w. w Europie zapanowała moda na budowanie romantycznych ruin, dotarła również na Dolny Śląsk. Książę Henryk von Reuss zbudował na szczycie Grodnej neogotycki zameczek z wieżą, którego używał jako miejsce noclegowe w czasie polowań. Budowla stała się również popularnym celem niedzielnych wycieczek kuracjuszy z pobliskich Cieplic. Później, już przed II wojną światową, zaczynała popadać w ruinę, zniszczono schody na wieżę. Na szczęście dziś zamek znajduje się w prywatnych rękach i powoli odzyskuje dawny blask.
  4. Panorama Karkonoszy - w 1830 roku Alexander von Humboldt, stojąc na szczycie wieży, stwierdził, iż „stąd jest widok obejmujący całe przedgórze; jedyny w swoim rodzaju”. W pogodnie dni przed oczami turysty rozpościera się widok praktycznie  całego pasma Karkonoszy, ze szczytami odbijającymi się w spokojnych wodach zbiornika „Sosnówka”.
  5. Grupa skalna „Urwisko” - okazałe granitowe skałki o piętnastometrowej wysokości z kociołkami wietrzeniowymi, w kształcie muru skalnego o ponad 30-metrowej długość z naturalnym oknem skalnym.
  6. Marczyce – wieś założona w średniowieczu, największy rozwój przeżywała w XIX w., jako centrum tkactwa. Po wyroby tutejszych tkaczek przyjeżdżała z Cieplic księżna Izabela Czartoryska. Były również bazą wypadową podczas wędrówek kuracjuszy na Grodną, specjalnie dla nich uruchomiono gospodę, a w 1931 roku utworzono tutaj odrębną sekcję RGV (Riesengebirgsverein – niemieckiej organizacji turystycznej).
  7. Krzyże pokutne – u zbiegu ulic Książęcej i Zamkowej w Marczycach, w murze oporowym,  znajdują się dwa krzyże pokutne, symbole dawnego prawa i obyczajów: jeden z aureolą i wyrytym mieczem, drugi w swym kształcie zbliżony do krzyża maltańskiego. Takie krzyże stawiali przestępcy w ramach pokuty w miejscu przestępstwa. Najczęściej rzeźbili na nich narzędzie, którym popełnili zbrodnię.
  8. Skwer Seniora „Pod Muflonem” w Podgórzynie - skwer był inicjatywą Rady Sołeckiej oraz Rady Seniorów, Postać Muflona, który pojawił się na skwerze u zbiegu ulic Jana Pawła II i Nowej  nie jest przypadkowa. Dawniej zwierzę zamieszkiwało te tereny. Widnieje także w herbie Gminy Podgórzyn.

Warianty i modyfikacje

  1. Spod Zamku Księcia Henryka możemy kontynuować wędrówkę żółtym szlakiem w kierunku Staniszowa i Góry Witosza.
  2. Z Marczyc niebieskim szlakiem możemy dojść do Cieplic.
  3. Po powrocie do Sosnówki możemy, idąc żółtym szlakiem w kierunku południowym, dojść przez kaplicę św. Anny na Grabowcu do Karpacza Górnego.
  4. Zamek dostępny jest również dla rodzin z dziećmi w wózkach. Po dojściu do rozdroża za szlabanem powinny one wybrać oznaczoną specjalnym znakiem „wózka” ścieżkę, która dużo łagodniejszym, ale i nieco dłuższym wariantem trasy doprowadzi ich do zamku.  Powrót do Sosnówki tą samą trasą. Szlak niebieski absolutnie nie nadaje się dla turystów z wózkami.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Sosnówki możemy dojechać autobusami Komunikacji Karkonoskiej z Karpacza i Jeleniej Góry linią 104, ze Szklarskiej Poręby linią 106 (linia czasowa, jeździ głównie w weekendy, ferie i wakacje). Rozkłady jazdy najlepiej sprawdzić na stronie pks.jgora.pl.
  2. Jeżeli przyjeżdżamy samochodem najlepiej zostawić go na parkingu przy ul. Złoty Widok, przy żółtym szlaku (wykoszona polana po prawej stronie przed szlabanem do lasu).
  3. Można również skorzystać z komunikacji lotniczej, przy hotelu Lake Hill Resort nad zbiornikiem Sosnówka znajduje się heliport i działa usługa wynajęcia helikoptera na loty krajobrazowe nad Karkonoszami.
  4. Zamek Księcia Henryka czynny jest codziennie od maja do października w godzinach 10-17, od października do kwietnia po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej pod numerem 695 558 553. Wstęp na wieżę zamkową kosztuje 5 zł, na jej szczyt wiedzie 77 schodków. Przed wyruszeniem najlepiej odwiedzić stronę internetową zamku www.zamekksieciahenryka.pl i fanpage na Facebooku, tam znajdują się najbardziej aktualne informacje, dotyczące również odbywających się na zamku imprez. W przypadku wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych (silny wiatr, oblodzenie) zamek może być nieczynny.
  5. Przy zamku znajduje się również miejsce na ognisko, można z niego skorzystać po uprzednim ustaleniu szczegółów telefonicznie z właścicielem terenu.
  6. Odcinek szlaku niebieskiego bezpośrednio pod zamkiem, idący przez tzw. Urwisko jest dosyć stromy. W jego pokonaniu na pewno pomogą kijki trekingowe. Na grupie skalnej Urwisko znajduje się punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską i Stawy Podgórzyńskie.
  7. Żółty szlak z Sosnówki początkowo biegnie drogą asfaltową, potem przechodzi w drogę szutrową. Od rozdroża za szlabanem do zamku jest leśną ścieżką, która po deszczu może być błotnista i śliska. Taka sama sytuacja jest na niebieskim szlaku, aż do drogi asfaltowej w Marczycach. Później trasa wiedzie znów asfaltem lub szutrową drogą szlaku rowerowego.
  8. Z usług gastronomicznych możemy skorzystać w Sosnówce, w smażalni ryb „U Rybaka” na ul. Tyrolskiej, w grill barze „Złoty Widok” przy parkingu lub w Podgórzynie. Dobrze jest zaopatrzyć się w napoje przed wyruszeniem w drogę.
Tak
Tak
9.72 km
141.68 m
237.52 m
236.92 m
10/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 58m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img