Karkonoska Laponia pętlą z Karpacza Górnego

Długość trasy: 9,19 km
Czas przejścia: 2h 53m
Trudność: Umiarkowana

Domek Muminków, renifery i Laponia w sercu Karkonoszy? Takie rzeczy tylko w Borowicach. Propozycja trasy idealna dla tych, którzy chcą uniknąć zatłoczonych i popularnych szlaków, usłyszeć szum strumieni i śpiew ptaków, spróbować lokalnych przysmaków i przez chwilę poczuć się jak w Finlandii.

Karpacz Górny – Borowice – Kalevala – Raszków – Przełączka – Karpacz Górny

Autor:
Anna Spiczak

Anna Spiczak

Pilot wycieczek krajowych i zagranicznych

Plan wycieczki

  1. Wędrówkę rozpoczynamy na pętli autobusowej w Karpaczu Górnym. Idziemy główną ulicą w kierunku centrum i za Młynem Miłości skręcamy w prawo na zielony szlak , którym docieramy do Drogi Sudeckiej w Borowicach.
  2. Tutaj skręcamy w prawo wybierając niebieski szlak , którym po chwili docieramy do przystanku MZK. Znów skręcamy w prawo i ścieżką przez łąkę wędrujemy w kierunku widocznego przed nami napisu „Kalevala”.
  3. Po wizycie w fińskiej wiosce wracamy na niebieski szlak , którym dochodzimy do OW Lubuszanin. Tam porzucamy niebieski szlak, który skręca w kierunku kaplicy św. Anny, przechodzimy asfaltową drogą przez teren ośrodka do węzła szlaków na Przełączce i żółtym szlakiem , tzw. Babią Ścieżką wracamy do Karpacza Górnego.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Młyn Miłości - dawno, dawno temu w tym miejscu stał prawdziwy młyn, w którym woda miała cudowną moc powodującą odwzajemnioną miłość. Przekonała się o tym córka młynarza, zakochana w Duchu Gór. Dzisiaj przy ul. Karkonoskiej 53 stoi miniaturka młyna, do której każdy może podejść i uruchomić koło młyńskie. To popularne miejsce, w którym pary często umawiają się na spotkanie.
  2. Dolina Pięciu Potoków – malownicza kotlina, przez którą płyną potoki: Granicznik, Borówka, Modrzyk, Jodłówka i Jeleni Potok. W Borowicach wszystkie łączą się tworząc rzekę Kacza. Wędrówce towarzyszy tu nieustanny szum wody, a po opadach woda nawiązuje czasami bardzo bliski kontakt z turystami… porzucając koryto i płynąc szlakiem.
  3. Borowice – wioska w Dolinie Pięciu Potoków, otoczona zalesionymi stokami gór. Ich historia jest podobna do wielu w tych rejonach: założone w 1644 r. przez Meertina Marksteinera, szwajcarskiego cieślę, protestanta, który uciekał z Czech przed prześladowaniami religijnymi. Dzisiaj Borowice są idealnym miejscem na wakacje dla tych, który szukają ciszy i kontaktu z naturą. Otoczone świerkowymi lasami, wypełnione szumem potoków oferują znakomite warunki do spacerów i jazdy na rowerze. Dodatkowym atutem dla niektórych może być fakt, że telefony komórkowe działają najczęściej tylko w dolnej części wsi ;)
  4. Droga Sudecka – po dokonaniu aneksji Czechosłowacji w 1938 r. Niemcy zamierzali połączyć śląską i czeską stronę Karkonoszy, miała to być inwestycja strategiczna o charakterze militarnym. Zaczęto budować drogę na odcinku od Borowic do Przełęczy Karkonoskiej, żeby połączyć ją z wcześniej wybudowaną przez Czechów drogą ze Szpindlerowego Młyna. W czasie II wojny światowej przy jej budowie pracowali więźniowie z utworzonego w Borowicach obozu. Szacuje się, że z powodu wycieńczenia, zimna i egzekucji przy budowie drogi zmarło ok. 1000 osób różnych narodowości: Polacy, Belgowie, Francuzi. Po ekshumacji pochowano ich na utworzonym przy drodze cmentarzu.
  5. Kalevala – dzięki pasji dwóch osób zakochanych w fińskiej kulturze, w sercu Karkonoszy, powstała lapońska wioska. Sama nazwa pochodzi od XIX-wiecznego narodowego eposu Finlandii autorstwa Eliasa Lönnrota. Znajdziemy tu namiot Wikingów z wyposażeniem, fińskie sauny, namioty lavvu, beczki kąpielowe oraz chaty z grillami i prawdziwe renifery, które podczas zwiedzania wioski możemy nakarmić. Wszystkie elementy konstrukcyjne są robione w Finlandii, z fińskiego drewna, a przy budowie zatrudniono pracowników z Finlandii. Można wykupić nocleg w Domu Muminka oraz w podwieszanych namiotach. W sklepie z pamiątkami czekają słynne  Finnish Baby Boxy, czyli wyprawki dla dzieci w formie pudełka. Projekt działa pod patronatem ambasady Finlandii, a jego ambasadorami są dwa sympatyczne husky: Kalev i Sampo.
  6. Kauppatori – fińska forma ryneczku handlowego, powołana do życia przez właścicieli Kalevali. W każdy weekend od 11 do 16 na placu przy Kalevali można kupić oryginalne wyroby lokalnych producentów, wypić kawę i zjeść pyszne ciasto albo obiad.
  7. Zapomniana płaskorzeźba Paula Kellera – Keller był niemieckim pisarzem i poetą neoromantycznym, który w swoich utworach podkreślał zbawienny wpływ, jaki na człowieka ma przyroda, ich akcję często umieszczał właśnie w Karkonoszach, jak na przykład wydanej w 1902 roku “Waldwinter” (“Leśna zima” z podtytułem ” Powieść ze śląskich gór “), w której opowiada o ucieczce głównego bohatera z wielkiego miasta w Karkonosze. Została ona nawet dwukrotnie sfilmowana. Wszystkie utwory Kellera przetłumaczono w sumie na 17 języków.
  8. Raszków – dawna kolonia wsi Sosnówka, po której dzisiaj zostały tylko ruiny dwóch domów na skrzyżowaniu drogi biegnącej z Karpacza i niebieskiego szlaku.
  9. Babia Ścieżka – inaczej zwana Ścieżką Czarownic (Hexentreppe), żółty szlak wiodący z Sosnówki na Przełęcz pod Czołem w Karpaczu Górnym. Według legendy to właśnie nią podążały czarownice w kierunku czakramu – miejsca mocy, które umiejscowiono na pobliskiej grupie skalnej Patelnia.

Warianty i modyfikacje

  1. Z Karpacza do Borowic można dojść również czarnym szlakiem , który zaczyna się na tzw. Rówience nad świątynią Wang. Jest on bardziej stromy i biegnie bezpośrednio nad korytem potoku Jodłówka, który – szczególnie po opadach – bardzo często wylewa i płynie szlakiem. Aby dojść do czarnego szlaku należy wybrać wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego przy świątyni Wang (kupując bilet), lub skręcając za Młynem Miłości nie kierować się oznaczeniami zielonego szlaku, tylko podejść ok. 2 km w górę Chomontową Drogą i przy zbiorniku retencyjnym skręcić w prawo na czarny szlak .
  2. Jeżeli nie chcemy wracać do Karpacza, możemy z kontynuować wędrówkę zielonym szlakiem z Borowic do Przesieki, Zachełmia i przez zamek Chojnik do Jagniątkowa.
  3. Z Przełączki możemy również wybrać czerwony szlak , którym dotrzemy do centrum Karpacza, lub – w przeciwnym kierunku – do Miłkowa.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Karpacza łatwo dojechać z Jeleniej Góry autobusami Komunikacji Karkonoskiej (linie 100 i 104) i prywatnymi busami, zarówno z dworca PKP, jak i PKS. Autobusy i busy dojeżdżają do pętli autobusowej przy wejściu na szlak. Ze Szklarskiej Poręby kursuje linia 106 (jeździ tylko w pewnych okresach, najlepiej sprawdzić rozkład jazdy na stronie internetowej przed wyjazdem).
  2. Przy pętli znajduje się również bezpłatny parking samochodowy.
  3. Z usług gastronomicznych można skorzystać w Karpaczu i na ryneczku Kauppatori w Kalevali (w weekendy) oraz w kawiarni w Borowicach.
  4. Trasa prowadzi w większej części leśnymi dróżkami lub drogami gruntowymi, które po deszczu mogą być błotniste. Jedynie odcinek z Raszkowa do Przełączki wiedzie asfaltową leśną drogą.
  5. Ryneczek Kauppatori odbywa się w każdy weekend w godzinach 11-16. Szczegóły można znaleźć na jego profilu na Facebooku.
  6. Szczegóły dotyczące godzin otwarcia i zwiedzania lapońskiej wioski Kalevala  najlepiej sprawdzać na stronie internetowej facebook.com/kalevalapl. Wstęp jest płatny, bilety rezerwuje się przez Internet.
  7. Do Kalevali można również dojechać samochodem.
  8. Aby dojść do skały z płaskorzeźbą Paula Kellera trzeba z niebieskiego szlaku na ul. Leśnej skręcić w lewo, w leśną dróżkę naprzeciwko willi Szarotka.
  9. Z Borowic można dojechać do Jeleniej Góry autobusem MZK.
Tak
Tak
9.19 km
244.56 m
303.52 m
304.52 m
11/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 53m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Karpacz Karkonosze

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img