Bukowiec pętlą z Kowar

Długość trasy: 11,99 km
Czas przejścia: 3h 44m
Trudność: Umiarkowana

Wycieczka, która pozwoli uciec od tłumów, poprowadzi nas śladami arystokracji do cichego Bukowca - wioski, gdzie czas się zatrzymał. Odwiedzimy tajemniczy leśny cmentarz, gdzie obok ukochanego spoczywa „karkonoska księżniczka” – prawnuczka królowej Wiktorii. Wędrówka tą trasą udowodni, że w Karkonoszach nawet pobyt w szpitalu ma swoje dobre strony.

Kowary Dworzec – Przełęcz pod Brzeźnikiem  – Bukowiec – Źródło „Jola” -  Wysoka Łąka – leśny cmentarz – Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska – Kowary Dworzec

Autor:
Anna Spiczak

Anna Spiczak

Pilot wycieczek krajowych i zagranicznych

Plan wycieczki

  1. Wędrówkę rozpoczynamy na starym dworcu PKP w Kowarach skąd podążamy za oznaczeniami niebieskiego szlaku aż do Bukowca.
  2. W Bukowcu przy kościele św. Jana Chrzciciela skręcamy ostro w prawo na szlak czerwony , który łagodnie wznoszącą się ulicą Wiejską poprowadzi nas w kierunku Kowar.
  3. Przed posesją nr 58 za znakami szlaku czerwonego skręcamy w lewo i podążamy dalej leśną ścieżką między górą Parkową a Bukową, obok formacji skalnej „Diabelska ambona” do źródełka „Jola” przy ulicy Wojska Polskiego.
  4. Przy źródełku opuszczamy szlak czerwony, skręcamy w prawo i idziemy w kierunku szpitali „Wysoka Łąka” i „Bukowiec” ulicami Wojska Polskiego i Sanatoryjną.
  5. Następnie aleją lipową wzdłuż ulicy Gielniaka dochodzimy znów do ulicy Wojska Polskiego.
  6. Skręcamy w lewo aby odwiedzić tzw. Dom Kata oraz leśny cmentarz rodziny von Reuss.
  7. Po wyjściu z cmentarza skręcamy w lewo w kierunku Kowar i ulicami Wojska Polskiego oraz Zamkową dochodzimy do Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska oraz do dworca PKP w Kowarach, gdzie kończymy wędrówkę.

Atrakcje i walory przyrodnicze

  1. Pałac Nowy Dwór – zbudowany w XVI w. jako prezent ślubny dla syna hrabiego Schaffgotscha, z inicjatywy kolejnych właścicieli bywał lazaretem, domem wczasowym oraz siedzibą Instytutu Energii Jądrowej. Dzisiaj ten neogotycki zameczek, otoczony pięknym parkiem, jest w rękach prywatnych, ale właścicielka czasami zgadza się na zwiedzanie.
  2. Brama Skalna Kloebera - nazwa skały upamiętnia pobyt szwajcarskiego uczonego Karla Ludwiga von Klober und Hellscheborn w Rudawach Janowickich. Karl Kloeber był autorem popularnej niegdyś historii Ślaska „Von Schlesien vor und seit dem Jahre 1740".
  3. Bukowiec – jedna z najbardziej malowniczo położonych wiosek w Karkonoszach, z której rozciąga się przepiękny widok na całe pasmo Karkonoszy. Kiedyś własność rodzin von Zedlitz i von Reden, ulubiony cel wypoczynku pruskiej arystokracji. Dzisiaj założenie parkowo-pałacowe w Bukowcu znów odzyskało blask i zostało udostępnione turystom.
  4. Diabelska Ambona – grupa skał z dawnym punktem widokowym w lesie nad Kowarami, kiedyś miejsce spotkań i nabożeństw ewangelików.
  5. Źródełko „Jola” – kiedyś nosiło nazwę Graf Pückler Brunnen. Miejscowa legenda głosi, że wodę z niego wykorzystywano do produkcji lokalnego piwa. W 2020 r. odrestaurowane ze środków projektu „Odkrywanie Polsko-Niemieckich Tradycji Piwowarskich". Wtedy wróciły tu granitowe figurki żaby i skrzata.
  6. Szpitale „Wysoka Łąka” i „Bukowiec” – zbudowane na początku XX w., wzorowane na budynkach sanatoryjnych w szwajcarskim Davos. Otacza je pięciohektarowy park zaprojektowany przez samego Mentzela. W czasie I i II wojny działały tu ośrodki rehabilitacyjne dla żołnierzy, “Bukowiec” szczególnie często gościł pacjentów – artystów. Prawie całe swoje twórcze życie spędził w tym byłym sanatorium przeciwgruźliczym Józef Gielniak – jeden z najwybitniejszych powojennych polskich grafików, dzisiaj „Wysoka Łąka” pełni rolę specjalistycznego szpitala chorób płuc, „Bukowiec” jest szpitalem sanatoryjnym.
  7. Cmentarz rodziny von Reuss - spoczywają w nich książę Henryk XXX Reuss i jego ukochana żona Feodora. Zakochali się w sobie i pobrali wbrew woli rodziny, ich ślub okrzyknięto mezaliansem. Ona-księżniczka, wnuczka cesarzy niemieckich i prawnuczka królowej Wiktorii, on - oficer pruski, ze szlacheckiego rodu co prawda, ale jak twierdziła matka Feodory, pannie do pięt nie dorastał. A dzisiaj - jak za życia - leżą razem, na cichym, zalesionym wzgórzu. Niedaleko znajduje się również grób siostry Henryka, Marii Klementyny.
  8. Dom Kata – w domu zamieszkiwanym kiedyś przez ostatniego kata miejskiego Kowar stworzono dzisiaj ekspozycję średniowiecznych narzędzi tortur.
  9. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska – pozwala zapoznać się z najsłynniejszymi zabytkami regionu, odtworzonymi z niesamowitą precyzją w skali 1:25.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę można przejść również w odwrotnym kierunku, jednak wtedy musimy liczyć się z nieco ostrzejszym podejściem na niebieskim szlaku między Bukowcem a Kowarami.
  2. Jeżeli nie chcemy wracać do Kowar, niebieskim szlakiem z Bukowca możemy dojść przez Karpniki do Sokolików i Trzcińska, przez które przebiega linia kolejowa Jelenia Góra – Wrocław.
  3. Trasę można połączyć również ze zwiedzaniem założenia krajobrazowego przy Pałacu w Bukowcu.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Kowar możemy dojechać autobusami Komunikacji Karkonoskiej z Jeleniej Góry (linie 100 i 105) i Karpacza (linia 100). Kursują również busy prywatnych przewoźników.
  2. Samochód najlepiej zostawić na bezpłatnym parkingu przy Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska na terenie dawnej fabryki dywanów na ul. Zamkowej 9. Szlak niebieski biegnie tuż przy fabryce, więc wędrówkę możemy rozpocząć lub zakończyć zwiedzaniem Parku Miniatur.
  3. Z usług gastronomicznych możemy skorzystać w Kowarach, na terenie Parku Miniatur oraz w Bukowcu, jednak istniejące tam punkty gastronomiczne poza sezonem bywają często zamknięte.
  4. W napoje i przekąski możemy zaopatrzyć się w Kowarach i w sklepie w Bukowcu.
  5. Odcinek szlaku niebieskiego między Przełęczą pod Brzeźnikiem a Bukowcem, oraz czerwonego szlaku od ul. Wiejskiej 58 do źródła „Jola” jest typowym leśnym szlakiem, po opadach deszczu może być błotnisty.
  6. Aby dojść bezpośrednio pod formację skalną „Brama Kloebera” trzeba z niebieskiego szlaku skręcić w prawo w dróżkę leśną tuż za kamieniem z datą 1795 i wdrapać się na szczyt wzgórza. Żeby dojść do Diabelskiej Ambony trzeba skręcić z czerwonego szlaku w lewo, w nieoznakowaną ścieżkę (jest na mapach) i przejść ok. 200 m.
  7. Do leśnego cmentarza von Reussów od tablicy informacyjnej przy Domu Kata prowadzi wyraźna ścieżka, nie sposób się zgubić.
Tak
Tak
11.99 km
179.18 m
286.88 m
286.76 m
11/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 44m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img