Dobre Źródło i Pałac „Spiż” z Karpacza Górnego

Długość trasy: 5,69 km
Czas przejścia: 1h 38m
Trudność: Łatwa

Trasa, z której roztacza się panorama zarówno karkonoskich szczytów, jak i kotliny jeleniogórskiej oraz Rudaw Janowickich, prowadząca do miejsc, w których – wg legend – można zapewnić sobie szczęście w miłości i odkryć źródło wiecznej młodości. Idealna na każdą pogodę i dla rodzin z dziećmi.

Karpacz Górny – Czoło (873 m n.p.m.) – Przełączka – OW Lubuszanin – Kaplica św. Anny – Rozdroże pod Grabowcem – Miłków

Autor:
Anna Spiczak

Anna Spiczak

Pilot wycieczek krajowych i zagranicznych

Plan wycieczki

  1. Wędrówkę rozpoczynamy w Karpaczu Górnym na pętli autobusowej przy OW Stokrotka, wchodzimy na żółty szlak , który początkowo biegnie wzdłuż ul. Partyzantów, a po 50 m odbija w lewo i leśną ścieżką najpierw łagodnie wspina się na Czoło, a później schodzi w kierunku Przełączki.
  2. Wychodzimy z lasu na rozległą polanę na tzw. Przełączce, koło OW Lubuszanin. Szlak żółty na chwilę łączy się z czerwonym, po czym znów odbija w kierunku „Gospody przy Dobrym Źródle” i kaplicy św. Anny, do których schodzi po kamiennych schodkach, gdzie łączy się ze szlakiem niebieskim .
  3. Szlak żółty schodzi w kierunku Sosnówki, a my kontynuujemy wędrówkę niebieskim szlakiem , mijając po prawej wejście do sztolni Kraberstollen.  Przez rozdroże pod Grabowcem, obok ruin prewentorium i starego sadu dochodzimy do zabudowań Miłkowa.
  4. Podążając za oznaczeniami niebieskiego szlaku dochodzimy do Pałacu „Spiż”

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Dobre Źródło – zwane również Źródłem Miłości, legenda głosi, że kto nabierze cudownej wody w usta i siedmiokrotnie obejdzie bryłę kaplicy, ten zazna szczęścia w miłości. Na płytach, którymi obłożone jest ujęcie wody, możemy odczytać, że o leczniczym źródle wspominano już w 1212 r., a w 1920 odnowił je hrabia Schaffgotsch, właściciel okolicznych ziem. Swe zdrowotne właściwości zawdzięcza zawartości promieniotwórczego radonu.
  2. Kaplica św. Anny – pierwsza drewniana kaplica stanęła w tym miejscu w XIII w., w miejscu dawnej pogańskiej świątyni. Obecny budynek zbudowany na planie elipsy pochodzi z XVIII wieku. W środku znajduje się główny ołtarz z obrazem Świętej Anny z Jezusem, Marią oraz Józefem, ambona i dwa ołtarze boczne oraz figura Świętego Wawrzyńca przeniesiona tutaj z istniejącej kiedyś na Śnieżce kaplicy. Dobre  Źródło bije tuż pod głównym ołtarzem, a woda z niego odprowadzana jest do ujęcia obok, tak, aby można ją było czerpać.
  3. Widoki na Karkonosze i kotlinę – z dziedzińca przed gospodą rozciąga się panorama głównego grzbietu Karkonoszy, od skał zwanych Słonecznikiem, przez Mały i Wielki Szyszak aż do Łabskiego Szczytu i Szrenicy. Niżej możemy zauważyć ruiny zamku Chojnik, śtawy Podgórzyńskie i Cieplice. Idąc w stronę Miłkowa, za zakrętem, otworzy się z kolei przed nami widok na zbiornik Sosnówka, zamek Księcia Henryka i Rudawy Janowickie.
  4. Formacja skalna „Patelnia” – leży na zachodnim zboczu Grabowca, swą nazwę zawdzięcza płaskiemu szczytowi. Od wieków uważana jest za miejsce kumulacji mocy, tzw. czakram.
  5. Sztolnia Kraberstollen – początkowo miała typowo górniczy charakter, wydobywano tu najprawdopodobniej kwarc lub magnetyt, później zaadaptowano ją na rezerwuar wody. Z powodu krążących historii o tajemniczych tunelach budowanych przez SS, do których miała stanowić wejście, wiązano ją również z opowieściami o ukrytych skarbach.
  6. Ruiny prewentorium i stary sad – wybudowane w 1912 r. w modnym, tyrolskim stylu schronisko Bergfriedenbaude (Schronisko Górskiego Spokoju) po II wojnie zamieniono na przeciwgruźlicze Państwowe Prewentorium Dziecięce "Górniak", które działało do drugiej połowy lat 80-tych. Później planowano reaktywację schroniska, ale niestety niszczejący budynek spłonął. Dzisiaj są to ruiny, którym towarzyszy zdziczały sad, założony kiedyś dla małych pacjentów prewentorium. Wciąż rosną w nim pyszne jabłka i śliwki.
  7. Nagrobki karkonoskich laborantów i krzyże pokutne  – w ściany kościoła św. Jadwigi wmurowano bogato zdobione nagrobki członków cechu laborantów, którzy od XVII do XIX w. zbierali karkonoskie zioła i sporządzali z nich leki. Byli bardzo tajemniczymi ludźmi, których czasem oskarżano również o czary. W murze otaczającym kościół znajdziemy z kolei trzy kamienne krzyże pokutne, stawiane dawniej przez zabójców na miejscu śmierci ofiary.
  8. Pałac „Spiż” i browar – zabytkowy pałac otoczony dwustuletnim parkiem, w którym mieszkała  hrabina von Lodron, która według legendy odkryła formułę eliksiru wiecznej młodości.

Warianty i modyfikacje

  1. Spod kaplicy św. Anny możemy wrócić do szlaku czerwonego na Przełączkę i nim zejść do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim na Rozdrożu pod Grabowcem. Umożliwi nam to zobaczenie ciekawych formacji skalnych i tzw. Patelni, która według ezoteryków jest czakramem – miejscem mocy.
  2. Dla rodziców z dziećmi w wózkach istnieje również opcja zaparkowania samochodu na parkingu przy drodze Karpacz-Sosnówka, przy wiacie turystycznej (skrzyżowanie ul. Muflonowej i św. Anny) i stamtąd dotarcia asfaltową drogą przez las do kaplicy i Dobrego Źródła.
  3. Na Rozdrożu pod Grabowcem możemy na skrzyżowaniu szlaków wybrać czerwony i skręcając w lewo, obok ruin prewentorium, dotrzeć do Miłkowa z innej strony. Jest to jednak trasa bardziej stroma i zniszczona przy wycince drewna.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Karpacza łatwo dojechać z Jeleniej Góry autobusami Komunikacji Karkonoskiej (linie 100 i 104) i prywatnymi busami, zarówno z dworca PKP, jak i PKS. Autobusy i busy dojeżdżają do pętli autobusowej przy wejściu na szlak.
  2. Przy pętli znajduje się również bezpłatny parking samochodowy.
  3. Obok pałacu „Spiż” w Miłkowie jest przystanek linii 104 Komunikacji Karkonoskiej, którą możemy wrócić do parkingu przy wejściu na szlak. W tygodniu autobusy kursują co godzinę, w weekendy nieco rzadziej. Najlepiej sprawdzić rozkład na stronie internetowej PKS Jelenia Góra.
  4. Z usług gastronomicznych możemy skorzystać w „Gospodzie Przy Dobrym Źródle”, jest czynna codziennie oprócz poniedziałków. Ale przed wycieczką najlepiej sprawdzić na ich facebooku, czy gospodarz akurat nie musiał gdzieś wyjechać. Dobra restauracja działa również w pałacu „Spiż”, można tam również spróbować piw z lokalnego browaru albo skorzystać z oferty pałacowego hotelu i wybrać się na „Weekend piwosza”.
  5. Dobrze mieć przy sobie butelkę, żeby nabrać wody z Dobrego Źródła. Doskonale orzeźwia, szczególnie w upalne dni.
  6. Kaplica św. Anny otwarta jest zawsze 26 lipca, w święto patronackie, wtedy odbywa się tam msza. W pozostałe dni wnętrze można zobaczyć zza kraty.
  7. Trasa poprowadzona jest w większości szlakami leśnymi, które po deszczu mogą być nieco rozmokłe. Jeżeli zdecydujemy się na opcję schodzenia do Miłkowa czerwonym szlakiem od Rozdroża pod Grabowcem, weźmy pod uwagę, że odcinek tego szlaku od szczytu Głaśnica zaczyna dosyć stromo schodzić w dół, poza tym jest zniszczony przez maszyny używane przy wyrębie drzew.
Tak
5.69 km
425.32 m
57.60 m
438.60 m
5/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 38m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Karpacz Karkonosze

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img