Dolina Grzybowska i Skała Kmity

Długość trasy: 3,84 km
Czas przejścia: 1h 12m
Trudność: Łatwa

Dolina Grzybowska to idealne miejsce na relaksujący spacer niedaleko Krakowa. Położona w malowniczej scenerii Lasu Zabierzowskiego przyciąga miłośników rekreacji oraz wszystkich, którzy chcą odetchnąć od miejskiego zgiełku. To dobry wybór na rodzinne wycieczki, treningi biegowe czy marsz z kijami. Warto także powędrować na owianą legendami Skałę Kmity, z której roztacza się ładna panorama na okolicę.

Dolina Grzybowska parking – Studzienki – Źródło w Dolinie Grzybowskiej – Grzybów – Dolina Grzybowska parking

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę zaczynamy na parkingu u wlotu Doliny Grzybowskiej. Będziemy wędrować ścieżką edukacyjną znaczoną czerwonym paskiem na białym tle . Maszerujemy asfaltową alejką, po lewej stronie towarzyszy nam Grzybowski Potok.
 2. Mijamy kolejne przystanki ścieżki oraz miejsca do odpoczynku. Po ok. 1,5 km dochodzimy do rozwidlenia dróg. Po prawej stronie, nieco w głębi, znajduje się źródło w Dolinie Grzybowskiej. Po lewej stronie odchodzi leśna ścieżka do położonych ok. 100 metrów dalej skałek.
 3. Trzymając się asfaltowej drogi wędrujemy w górę doliny. Na tym odcinku towarzyszą nam znaki ścieżki znaczonej czarnym paskiem na białym tle (ścieżka czerwona odchodzi w prawo płytkim wąwozem i doprowadza w głąb Lasu Zabierzowskiego).
 4. Dochodzimy do skrzyżowania dróg w Grzybowie. W tym miejscu możemy skręcić w prawo i kontynuować wędrówkę po Lesie Zabierzowskim lub wrócić na parking tą samą drogą.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Dolina Grzybowska z racji swej dostępności jest chętnie odwiedzana przez turystów. Położona na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego jest często wybieraną trasą spacerową prowadzącą w głąb Lasu Zabierzowskiego. Przez dolinę wiedzie ścieżka edukacyjna wyznakowana przez Nadleśnictwo Krzeszowice o długości ok. 2,5 km. Na trasie zlokalizowano przystanki z opisem ciekawostek przyrodniczych, a także tablice edukacyjne i miejsca do odpoczynku. W drzewostanie dominuje las liściasty i mieszany, z przewagą buka, dębu, modrzewia, a także sosny i świerka. Na uwagę zasługuje źródło położone w środkowej części doliny oraz zlokalizowane ok. 100 metrów od ścieżki wapienne skałki.
 2. Skała Kmity zbudowana z wapienia skalistego górnej jury to najbardziej rozpoznawalny akcent doliny Rudawy. Ze skałą związane są liczne podania o nieszczęśliwej miłości rycerza Kmity i Olimpii Bonerówny, która była córka właściciela ziem w sąsiednich Balicach. Ojciec Olimpii nie wyraził zgody na ślub zakochanych. Zrozpaczony Kmita rzucił się w przepaść pędząc na koniu (w innej wersji legendy ze skały rzuciła się także Olimpia). Wątek tej romantycznej miłości był często podejmowany przez pisarzy i poetów w XIX wieku. Na szczycie skały stoi krzyż postawiony w tym miejscu z okazji 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.
 3. Rezerwat przyrody Skała Kmity jest rezerwatem o charakterze krajobrazowym. Obejmuje fragmenty zboczy położone po obu stronach doliny Rudawy. Na zachodnim zboczu (Skała Kmity) rosną zarośla kserotermiczne oraz murawy naskalne. Fragmentem rezerwatu biegnie ścieżka edukacyjna znaczona żółtym paskiem na białym tle. Po drugiej stronie doliny znajduje się Skała Bonerówny ulokowana w północnej części wzgórza Bukowina (ta część rezerwatu jest niedostępna dla turystów).
 4. Las Zabierzowski to duży, zwarty kompleks leśny zajmujący powierzchnię ok. 500 hektarów położony ok. 20 km na północny-zachód od Krakowa, na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tu kilka ciekawych miejsc: polecana na spacery z dziećmi Dolina Grzybowska, owiana legendami Skała Kmity, liczne wąwozy o urozmaiconej rzeźbie terenu oraz skałki wapienne zlokalizowane raczej na uboczu popularnych tras. Las pokryty jest gęstą siecią szlaków turystycznych oraz szlaków nordic walking.

Warianty i modyfikacje

 1. Zachęcamy, aby wydłużyć wycieczkę i udać się na niedługi spacer na pobliską Skałę Kmity. To wspaniały punkt widokowy na okolicę. Z parkingu w Dolinie Grzybowskiej kierujemy się za znakami ścieżki edukacyjnej znaczonej żółtym paskiem na białym tle . To ciekawa pod względem przyrodniczym i krajobrazowym pętla o długości ok. 1,5 km. Szlak wiedzie lasem, mocno pofalowanym terenem. Z parkingu na Skałę Kmity dojdziemy w ok. 15 minut.
 2. Przy źródle w Dolinie Grzybowskiej możemy odbić w prawo. Leśna ścieżka wiedzie płytkim wąwozem. Po ok. 10 minutach marszu dochodzimy do centralnej części Lasu Zabierzowskiego.
 3. Na parking możemy wrócić inną drogą niż opisana powyżej, zataczając pętlę. W Grzybowie – po wyjściu z Doliny Grzybowskiej – w miejscu, gdzie spotykamy na swojej drodze znaki czerwonego szlaku rowerowego – skręcamy bardzo ostro w lewo. Wędrujemy skrajem lasu z ładnym widokiem na okolicę. Na tym odcinku towarzyszą nam znaki ścieżki edukacyjnej (czerwony pasek na białym tle). Po ok. 10 minutach marszu szlak rowerowy odbija w prawo na Aleję Jurajską, my dalej prosto malowniczą wierzchowiną. Ostatni odcinek wiedzie lasem dość ostro w dół. Pętla ma ok. 4 km długości.

Wskazówki praktyczne

 1. Duży, bezpłatny parking znajduje się na początku Doliny Grzybowskiej – jadąc do Zabierzowa drogą nr 774 skręcamy w ulicę Józefa Kruka. Dolina jest oblegana o każdej porze roku, zatem w słoneczne weekendy miejsca parkingowe bardzo szybko się zapełniają.
 2. Turyści niezmotoryzowani mogą przyjechać na wycieczkę autobusem aglomeracyjnym nr 258 z Krakowa (z pętli Bronowice Małe). Wysiadamy na przystanku Skała Kmity. Idziemy przez chwilę na wprost, po czym skręcamy w lewo w ulicę Józefa Kruka.
 3. Przez Dolinę Grzybowską prowadzi wygodna droga asfaltowa dostępna dla rowerów i wózków dziecięcych. Droga ta jest zamknięta dla ruchu samochodowego. Druga część trasy – czyli wędrówka na Skałę Kmity – jest typowo terenowa. Na tym odcinku niezbędne jest odpowiednie obuwie turystyczne.
 4. W weekendy Dolina Grzybowska jest licznie odwiedzana przez spacerowiczów. Jeśli możemy, to wybierzmy się na wędrówkę w dzień powszedni, kiedy jest tu cicho i kameralnie.
 5. Jeśli chcemy zjeść ciepły posiłek, warto rozważyć wizytę w karczmie Rogate Rancho w Zabierzowie oddalonej od Doliny Grzybowskiej zaledwie o 1 km. Karczma jest otwarta tylko w weekendy, zatem przed wizytą sprawdźmy godziny otwarcia lokalu. W sezonie turystycznym działa tu mini zoo, zatem miejsce to spodoba się także dzieciom.
Tak
3.84 km
75.52 m
78.52 m
78.52 m
6/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 12m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img