Dolina Aleksandrowicka

Długość trasy: 2,24 km
Czas przejścia: 0h 38m
Trudność: Umiarkowana

Spacer po Dolinie Aleksandrowickiej to znakomity pomysł na rodzinną wycieczkę o każdej porze roku. Południowa część Jury Krakowsko-Częstochowskiej kusi wyjątkowymi walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi. To łatwa i nieforsowna wędrówka w leśnej scenerii Garbu Tenczyńskiego. Po drodze owiana legendami skała Krzywy Sąd oraz ciekawa historia Aleksandrowic – miejscowości, w której już w XVI wieku uprawiano słynną na cały region winnicę.

Aleksandrowice parking – Dolina Aleksandrowicka – Skała Krzywy Sąd – Staw w Aleksandrowicach – Droga Krzyżowa – Aleksandrowice parking

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy w Aleksandrowicach nieopodal boiska Klubu Sportowego „Topór” – tu duży parking, wiaty oraz początek szlaku spacerowego znaczonego biało-czerwonym kwadratem . Wędrujemy leśną ścieżką pod górę. Po ok. 300 metrach dochodzimy do skały Krzywy Sąd – tu krzyż, platforma widokowa i ładna panorama na okolicę.
  2. Dalej za znakami biało-czerwonego szlaku idziemy blisko urwistych krawędzi zbocza doliny. Po lewej stronie mijamy kolejną interesującą skałę o nazwie Głowa Słonia. Szlak skręca delikatnie w lewo i wiedzie płytkim wąwozem. Dochodzimy do niewielkiej polanki i granicy lasu.
  3. Przekraczamy mostek na Aleksandrówce. Przed nami staw w Aleksandrowicach – tu ławeczki, wiata oraz tablice informacyjne.
  4. Przechodzimy na drugą stronę ulicy. Przed nami druga część szlaku spacerowego – na tym odcinku będą nam towarzyszyć stacje drogi krzyżowej. Idziemy lasem łagodnie pofalowanym terenem.
  5. Po wyjściu z lasu skręcamy w prawo. Mijamy boisko sportowe i po chwili docieramy na parking, gdzie kończymy wycieczkę, zamykając pętlę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Aleksandrowice to ładnie położona miejscowość w gminie Zabierzów na terenie Garbu Tenczyńskiego w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ciekawa jest historia Aleksandrowic, której początki nikną w mrokach dziejów. Do dziś zachował się okazały dwór w stylu neoklasycystycznym wzniesiony ok. 1900 roku przez ówczesnego właściciela tych ziem księcia Dominika Radziwiłła (w budynku mieści się obecnie Instytut Zootechniki). Zachowały się również w niezłym stanie dawne zabudowania folwarczne, czworaki (czyli mieszkania dla służby folwarcznej) oraz stawy podworskie. Warto wspomnieć, że w Aleksandrowicach w XVI wieku uprawiano znaną na cały region winnicę założoną przez Seweryna Bonera – nadwornego bankiera króla Zygmunta Starego. Obok winnicy rozciągały się gaje morelowe, brzoskwiniowe i figowe. Obszar winnic mieścił się na zboczach Winnej Góry (329 m n.p.m.) na północ od centrum Aleksandrowic. Przy drodze do Morawicy stoi kamienna figura św. Jana Nepomucena datowana na 1755 rok.
  2. Dolina Aleksandrowicka ciągnie się na długości ok. 3 km. Wokół doliny wytyczono okrężny szlak spacerowo-edukacyjny o długości ok. 2,5 km znaczony biało-czerwonym kwadratem. Rośnie tu wiele roślin chronionych, w tym: wawrzynek wilczełyko czy lilia złotogłów. Zbocza doliny porasta las grądowy. Najbardziej rozpoznawalnym akcentem doliny jest skała Krzywy Sąd zbudowana z wapieni skalistych górnej jury zlokalizowana na szczycie wzniesienia Zachruście. Na północno-wschodniej ścianie skały wytyczono kilka dróg wspinaczkowych o ciekawie brzmiących nazwach: Kara bez zbrodni, Jesień Średniowiecza czy Kata strefa. Obok Krzywego Sądu znajduje się druga – nieco mniej okazała – skała Głowa Słonia. Z Krzywosądem związana jest legenda o Mateuszu – panu na zamku w Morawicy – którego fałszywe zeznania spowodowały, że niewinny giermek został skazany na śmierć przez strącenie ze skały. Ponoć – jak mówi legenda – gdzieś w dolinie, w grocie skalnej, ukryte są wielkie skarby.

Warianty i modyfikacje

  1. Warto wydłużyć wycieczkę i spod stawu w Aleksandrowicach powędrować szlakiem czarnym , kierując się za drogowskazem „Wąwóz Zbrza 1,3 km”. Szlak na tym odcinku wiedzie malowniczym leśnym wąwozem. Po ok. 1 km docieramy do szosy. Po drugiej stronie ulicy znajduje się pomnikowy dąb, którego wiek szacuje się na ok. 600 lat. Dąb rośnie na granicy trzech miejscowości: Aleksandrowic, Burowa i Kleszczowa. W tym miejscu pogrzebano zmarłych podczas epidemii cholery w 1873 roku.
  2. Spod stawu w Aleksandrowicach możemy szybko wrócić na parking drogą asfaltową prowadzącą przez wieś. W tym wariancie rezygnujemy z przejścia drugiej części szlaku spacerowego, który na tym odcinku wiedzie przez las wzdłuż stacji drogi krzyżowej.

Wskazówki praktyczne

  1. Duży parking znajduje się naprzeciwko boiska KS „Topór” w Aleksandrowicach (z głównej drogi kierujemy się ok. 1,5 km na północ), tuż przy wejściu na szlak spacerowy. Stoją tu wiaty oraz tablice informacyjne z opisem ciekawostek przyrodniczych. Parking jest bezpłatny.
  2. Do Aleksandrowic kursują autobusy aglomeracyjne z Krakowa: nr 209 (z pętli Salwator) oraz nr 228 i 258 (z pętli Bronowice Małe). Wysiadamy na przystanku Aleksandrowice Centrum – z tego miejsca musimy podejść ok. 1,5 km drogą przez wieś. Kierujemy się na północ za drogowskazami: „Dolina Aleksandrowicka 1,5 km”.
  3. Opisany tu okrężny szlak spacerowy znaczony biało-czerwonym kwadratem ma długość ok. 2,5 km. Wiedzie przez las łagodnie pofalowanym terenem. Na trasie znajdują się ławeczki oraz tablice informacyjne. Na początku czeka nas ostrzejsze podejście o długości ok. 500 metrów. Należy zachować ostrożność w okolicy skały Krzywy Sąd, gdyż na tym odcinku szlak prowadzi blisko urwistych krawędzi zbocza doliny. Na wycieczkę zabierzmy wygodne obuwie turystyczne.
  4. Odpoczynek można zaplanować nad stawem w Aleksandrowicach, który znajduje się na naszej trasie. W centrum miejscowości – przy głównej drodze prowadzącej do Morawicy – jest niewielki sklep, w którym możemy zakupić prowiant na drogę. Plac zabaw dla dzieci znajduje się w Parku im. hr. Wilhelma Żeleńskiego, za ośrodkiem zdrowia.
Tak
2.24 km
73.84 m
97.44 m
96.44 m
9/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
0h 38m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img