Łysula z Męciny Wielkiej

Długość trasy: 5,86 km
Czas przejścia: 1h 46m
Trudność: Umiarkowana

Górski spacer w północnej części Beskidu Niskiego na zalesiony szczyt Łysuli to dobra propozycja dla tych, którzy szukają nietrudnej i niedługiej trasy w bliskim sąsiedztwie miejscowości. Wędrówkę na Łysulę możemy potraktować jako rozgrzewkę przed dłuższymi trasami. Wieża widokowa, łagodne zbocza, ładny mieszany las, kilka interesujących panoram, zaś w dolinie dawna cerkiew z początku XIX wieku. Polecamy!

Męcina Wielka – Łysula (551 m n.p.m.) – Męcina Mała

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy w Męcinie Wielkiej obok dawnej cerkwi greckokatolickiej. Idziemy na północ szlakiem zielonym drogą asfaltową, po prawej stronie mijamy cmentarz parafialny, nieco wyżej stary cmentarz z kilkunastoma kamiennymi nagrobkami.
  2. Wychodzimy na rozległe łąki nad Męciną Wielką. Stąd ładna panorama na pasmo Magury Wątkowskiej, a także na szczyty Kamiennej Góry i Męcińskiej Góry. Dochodzimy do granicy lasu.
  3. Ścieżką przez mieszany las dochodzimy na szczyt Łysuli (551 m n.p.m.). Tu wieża widokowa, zjeżdżalnia, ławeczki. Dalej szlakiem zielonym – kamienistą drogą – schodzimy na polanę, skąd roztacza się widok na Obniżenie Gorlickie z Gorlicami oraz Pogórza Ciężkowickie i Rożnowskie.
  4. Ścieżka doprowadza do drogi asfaltowej. Znajduje się tu parking dla turystów chcących zaliczyć wieżę widokową, obszerna wiata odpoczynkowa, po prawej stronie pole biwakowe „Łysula”. W tym miejscu opuszczamy szlak zielony (który prowadzi dalej do Dominikowic) i skręcamy w lewo.
  5. Schodzimy do Męciny Małej (bez znaków) – wpierw lasem, potem odkrytym terenem. Asfaltową nawierzchnię wynagradza ładna panorama na Beskid Niski. Dochodzimy do głównej drogi, skręcamy w lewo i po chwili docieramy na przystanek autobusowy w Męcinie Małej, gdzie kończymy wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Łysula (551 m n.p.m.) to zalesiony szczyt w północnej części Beskidu Niskiego, przez który przebiega zielony szlak prowadzący z Dominikowic do Męciny Wielkiej (jest to fragment dłuższego szlaku wiodącego przez Beskid Niski z Gorlic do Ożennej). Zbocza Łysuli są łagodne i zalesione. Z polany pod szczytem Łysuli (po zachodniej stronie) roztacza się ładna panorama na okolicę. Widać stąd: Obniżenie Gorlickie z Gorlicami, Pogórze Rożnowskie i Pogórze Ciężkowickie. Z łąk nad Męciną Wielką rozciąga się z kolei widok na pasmo Magury Wątkowskiej oraz mniej znane szczyty położone nad Męciną Wielką – Kamienną Górę i Męcińską Górę. W 2024 roku na Łysuli stanęła okazała wieża widokowa, która szybko stała się hitem turystycznym regionu. Cichy i rzadko odwiedzany dotąd szczyt Łysuli zyskał ogromną popularność. Z wieży widokowej roztacza się ładna panorama na okoliczne pasma górskie.
  2. Szlak zielony, którym będziemy wędrować, to fragment długodystansowego szlaku wiodącego przez Beskid Niski o długości ok. 70 km. Szlak ten biegnie z Gorlic do Ożennej i jest  bardzo interesujący pod względem przyrodniczym i krajoznawczym. Spotkamy na nim kilka  rozległych panoram (spod szczytu Łysuli, z grzbietu Bucznika, z Grzywackiej Góry, ze szczytu Wysokiego). Szlak jest urozmaicony terenowo (zalesione grzbiety górskie oraz doliny), przechodzi także przez obszar Magurskiego Parku Narodowego.
  3. Warto zwrócić uwagę na dawną drewnianą cerkiew pw. śś. Kosmy i Damiana w Męcinie Wielkiej (obecnie kościół rzymskokatolicki) z początku XIX wieku. Na cmentarzu parafialnym znajduje się wydzielona kwatera żołnierska z czasów I wojny światowej (cmentarz wojenny nr 82). Powyżej ogrodzenia – przy zielonym szlaku prowadzącym na Łysulę – stary cmentarz, na nim kilkanaście kamiennych nagrobków, w większości z XIX wieku.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę możemy połączyć z przejściem Leśnej drogi krzyżowej znajdującej się pod Łysulą w Dominikowicach. Spod pola biwakowego „Łysula” kontynuujemy wędrówkę szlakiem zielonym z kierunku Dominikowic. Po ok. 10 minutach marszu opuszczamy szlak zielony i skręcamy w lewo do lasu. Tu początek drogi krzyżowej, która wiedzie na szczyt wzniesienia Zagórze (505 m n.p.m.). Stacje drogi krzyżowej wykonał regionalny artysta Jerzy Duda.
  2. Jeśli chcemy „zaliczyć” wieżę widokową na Łysuli, bez pokonywania całej trasy, wycieczkę należy rozpocząć w Dominikowicach. Obok pola biwakowego „Łysula” znajduje się duży parking – stąd na wieżę mamy zaledwie 20 minut marszu. Kierujemy się za znakami zielonego szlaku kamienistą drogą przez las. Odcinek ten jest dobrze zagospodarowany turystycznie – są ławeczki oraz dwie wiaty odpoczynkowe.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Męciny Wielkiej i Męciny Małej kursują autobusy z Gorlic. Kursy realizowane są przede wszystkim w dni nauki szkolnej.
  2. Samochód możemy postawić przy cmentarzu parafialnym w Męcinie Wielkiej lub w pobliżu cerkwi. W Męcinie Małej niewielki parking znajduje się pod kościołem św. Sebastiana Męczennika (przygotowano tu trzy-cztery miejsca postojowe).
  3. Dla turystów, którzy chcą „zaliczyć” wieżę widokową na Łysuli, przygotowano dwa duże parkingi w Dominikowicach. Przejeżdżamy przez Dominikowice obok szkoły podstawowej oraz budynku Ochotniczej Straży Pożarnej, stamtąd znaki doprowadzają do parkingów. Z niższego parkingu do wieży widokowej mamy około 25 minut marszu. Można wjechać na wyższy parking, który znajduje się przy drodze z Dominikowic do Męciny Małej – znajduje się on przy granicy lasu, tuż przy polu biwakowym „Łysula”. Z tego miejsca do wieży widokowej jest ok. 1 km.
  4. W Męcinie Małej – na naszej trasie – znajduje się sklep, w którym możemy zakupić wodę i prowiant na drogę.
  5. Nawierzchnia na szlaku to leśne ścieżki, polne dróżki oraz droga asfaltowa o niewielkim natężeniu ruchu. Odcinek zielonego szlaku od Męciny Wielkiej – po wejściu do lasu – jest zniszczony i pełen błota. Po deszczu fragment ten może być trudny do przejścia. Na wycieczkę warto zabrać wygodne obuwie turystyczne.
5.86 km
185.00 m
159.08 m
190.08 m
8/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 46m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Beskid Niski Gorlice

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img