Łysula z Męciny Wielkiej

Długość trasy: 5,86 km
Czas przejścia: 1h 46m
Trudność: Umiarkowana

Górski spacer w północnej części Beskidu Niskiego na zalesiony szczyt Łysuli to dobra propozycja dla tych, którzy szukają nietrudnej i niedługiej trasy w bliskim sąsiedztwie miejscowości. Wędrówkę na Łysulę możemy potraktować jako rozgrzewkę przed dłuższymi trasami. Łagodne zbocza, ładny mieszany las, kilka interesujących panoram, zaś w dolinie dawna cerkiew z początku XIX wieku. Polecamy!

Męcina Wielka – Łysula (551 m n.p.m.) – Męcina Mała

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę zaczynamy w Męcinie Wielkiej obok dawnej cerkwi greckokatolickiej. Idziemy na północ szlakiem zielonym drogą asfaltową, po prawej stronie mijamy cmentarz parafialny, nieco wyżej stary cmentarz z kilkunastoma kamiennymi nagrobkami.
 2. Wychodzimy na rozległe łąki nad Męciną Wielką. Stąd ładna panorama na pasmo Magury Wątkowskiej, a także na szczyty Kamiennej Góry i Męcińskiej Góry. Dochodzimy do granicy lasu.
 3. Ścieżką przez mieszany las dochodzimy na zalesiony szczyt Łysuli (551 m n.p.m.). Dalej szlakiem zielonym schodzimy na polanę, skąd roztacza się widok na Obniżenie Gorlickie z Gorlicami oraz Pogórza Ciężkowickie i Rożnowskie.
 4. Leśna ścieżka doprowadza do drogi asfaltowej. W tym miejscu opuszczamy szlak zielony (który prowadzi dalej do Dominikowic) i skręcamy w lewo. Po prawej stronie mijamy pole biwakowe „Łysula”.
 5. Schodzimy do Męciny Małej (bez znaków) – wpierw lasem, potem odkrytym terenem. Asfaltową nawierzchnię wynagradza ładna panorama na Beskid Niski. Dochodzimy do głównej drogi, skręcamy w lewo i po chwili docieramy na przystanek autobusowy w Męcinie Małej, gdzie kończymy wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Łysula (551 m n.p.m.) to zalesiony szczyt w północnej części Beskidu Niskiego, przez który przebiega zielony szlak prowadzący z Dominikowic do Męciny Wielkiej (jest to fragment dłuższego szlaku wiodącego przez Beskid Niski z Gorlic do Ożennej). Zbocza Łysuli są łagodne i zalesione. Z polany pod szczytem Łysuli (po zachodniej stronie) roztacza się ładna panorama na okolicę. Widać stąd: Obniżenie Gorlickie z Gorlicami, Pogórze Rożnowskie i Pogórze Ciężkowickie. Z łąk nad Męciną Wielką rozciąga się z kolei widok na pasmo Magury Wątkowskiej oraz mniej znane szczyty położone nad Męciną Wielką – Kamienną Górę i Męcińską Górę. Pod szczytem Łysuli od strony Dominikowic, przy zielonym szlaku, znajduje się pole biwakowe „Łysula”.
 2. Szlak zielony, którym będziemy wędrować, to fragment długodystansowego szlaku wiodącego przez Beskid Niski o długości ok. 70 km. Szlak ten biegnie z Gorlic do Ożennej i jest  bardzo interesujący pod względem przyrodniczym i krajoznawczym. Spotkamy na nim kilka  rozległych panoram (spod szczytu Łysuli, z grzbietu Bucznika, z Grzywackiej Góry, ze szczytu Wysokiego). Szlak jest urozmaicony terenowo (zalesione grzbiety górskie oraz doliny), przechodzi także przez obszar Magurskiego Parku Narodowego.
 3. Warto zwrócić uwagę na dawną drewnianą cerkiew pw. śś. Kosmy i Damiana w Męcinie Wielkiej (obecnie kościół rzymskokatolicki) z początku XIX wieku. Na cmentarzu parafialnym znajduje się wydzielona kwatera żołnierska z czasów I wojny światowej (cmentarz wojenny nr 82). Powyżej ogrodzenia – przy zielonym szlaku prowadzącym na Łysulę – stary cmentarz, na nim kilkanaście kamiennych nagrobków, w większości z XIX wieku.

Warianty i modyfikacje

 1. Trasę możemy połączyć z przejściem Leśnej drogi krzyżowej znajdującej się pod Łysulą w Dominikowicach. Spod pola biwakowego „Łysula” kontynuujemy wędrówkę szlakiem zielonym z kierunku Dominikowic. Po ok. 10 minutach marszu opuszczamy szlak zielony i skręcamy w lewo do lasu. Tu początek drogi krzyżowej, która wiedzie na szczyt wzniesienia Zagórze (505 m n.p.m.). Stacje drogi krzyżowej wykonał regionalny artysta Jerzy Duda.

Wskazówki praktyczne

 1. Do Męciny Wielkiej i Męciny Małej kursują autobusy z Gorlic.
 2. Samochód możemy postawić przy cmentarzu parafialnym w Męcinie Wielkiej lub w pobliżu cerkwi. W Męcinie Małej niewielki parking znajduje się pod kościołem św. Sebastiana Męczennika (przygotowano tu trzy-cztery miejsca postojowe).
 3. Pole biwakowe „Łysula” w Dominikowicach jest otwarte od 1 maja do 31 października tylko po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym. Na co dzień jest ogrodzone i zamknięte. Jeśli chcemy skorzystać w pola biwakowego lub wynająć domek letniskowy, warto przed wycieczką zadzwonić do gospodarza obiektu, więcej informacji znajduje się na stronie: lysula.pl.
 4. W Męcinie Małej – na naszej trasie – znajduje się sklep, w którym możemy zakupić wodę i prowiant na drogę.
 5. Nawierzchnia na szlaku to leśne ścieżki, polne dróżki oraz droga asfaltowa o niewielkim natężeniu ruchu. Na wycieczkę warto zabrać wygodne obuwie turystyczne.
5.86 km
185.00 m
159.08 m
190.08 m
8/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 46m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Beskid Niski Gorlice

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img