Ropki z Wysowej-Zdroju do Hańczowej

Długość trasy: 8,56 km
Czas przejścia: 2h 37m
Trudność: Umiarkowana

Ropki położone niedaleko uzdrowiska Wysowa-Zdrój to miejsce obowiązkowe dla wszystkich miłośników Beskidu Niskiego. W tej urokliwej dolinie dawnej łemkowskiej wsi teraźniejszość miesza się z przeszłością. Wciąż nie ma tu asfaltu, gospodyni z niebieskiego domu zaprasza na domowe ciasto, a Chatka Wędrowca przyjmuje na noc strudzonych turystów. Stary, wiejski cmentarz i kilka kapliczek przydrożnych przypominają o dawnych, przedwojennych czasach.

Wysowa-Zdrój – Huta Wysowska – Przełęcz Hutniańska – Ropki – Hańczowa

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy pod kościołem w Wysowej-Zdroju. Wędrujemy drogą asfaltową szlakiem niebieskim w kierunku zachodnim. Po ok. 40 minutach marszu osiągamy Hutę Wysowską. Podchodzimy dość ostro pod górę na przełęcz Hutniańską (tu ławeczka i ładny widok na okolicę).
  2. Z przełęczy schodzimy w dół do doliny Ropek. Mijamy domki letniskowe, nieco dalej po lewej stronie Schronisko Paryjówka. Przy odgałęzieniu drogi do siedliska Liskowe ładna kapliczka poświęcona pamięci Łemków. Trzymając się niebieskiego szlaku wędrujemy przez dawną, łemkowską wieś Ropki. Po lewej stronie mijamy skręt na stary cmentarz łemkowski i cerkwisko.
  3. Dochodzimy do centrum wsi. Tu węzeł szlaków. W lewo odchodzi szlak żółty na Ostry Wierch. Skręcamy w prawo i kontynuujemy wędrówkę przez dolinę wzdłuż potoku Ropka, trzymając się szlaków niebieskiego i czerwonego . Po prawej stronie mijamy staw, nieco dalej – po lewej stronie – lubianą przez turystów Chatkę Wędrowca i gospodarstwo agroturystyczne „Siwejka”.
  4. Dochodzimy do drogi asfaltowej prowadzącej ze Stawiszy do Hańczowej. Skręcamy w prawo. Po chwili szlak niebieski odbija w las, my dalej prosto trzymając się czerwonego szlaku . Dochodzimy do Hańczowej. Stąd można wrócić autobusem do Wysowej-Zdroju lub kontynuować wędrówkę szlakiem czerwonym (patrz: Warianty i modyfikacje).

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Ropki to dawna, łemkowska wieś położona w dolinie potoku Ropka w południowo-zachodniej części Beskidu Niskiego. W dwudziestoleciu międzywojennym była to gęsto zaludniona wieś, której zabudowania ciągnęły się aż po przełęcz Hutniańską. Była tu duża szkoła, czytelnia, piękna cerkiew, karczma, młyn, folusz, życie toczyło się swoim rytmem. Po II wojnie światowej – po wysiedleniach Łemków z tych ziem – wieś pozostawała opuszczona przez kilkadziesiąt lat. Dziś Ropki – na powrót zasiedlone – są często odwiedzane przez wędrowców. Chętnie przychodzą tu kuracjusze z Wysowej-Zdroju. Spacerują wczasowicze z domków letniskowych pobudowanych w ostatnich latach w Ropkach. Nie brak turystów „plecakowych”, bowiem przez dolinę przechodzą dwa długodystansowe szlaki piesze: Główny Szlak Beskidzki oraz liczący ok. 440 km szlak Rzeszów–Grybów (zwany też Szlakiem Karpackim).
  2. Niedaleko skrzyżowania dróg wiodących do Hańczowej i Wysowej znajduje się stary cmentarz łemkowski w Ropkach, a nim kilka interesujących kamiennych nagrobków. Jest też tablica upamiętniająca dawnych mieszkańców z napisem: „Tu była wieś Ropki”. Na zboczu pośród drzew – cerkwisko czyli miejsce, gdzie stała niegdyś drewniana cerkiew greckokatolicka. Cerkiew przetrwała czasy wysiedleń i stała w opuszczonej dolinie aż do końca lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy to została przeniesiona do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Pięknie odnowioną cerkiew z Ropek możemy dziś oglądać w sanockim skansenie.
  3. Przełęcz Hutniańska, przez którą przechodzi szlak niebieski, to wspaniały punkt widokowy. Roztacza się stąd rozległa panorama na okoliczne wzniesienia Beskidu Niskiego i dolinę Ropek. Przed nami widok na Siwejkę, po prawej stronie widać Bziany, zaś po lewej stronie długi grzbiet Ostrego Wierchu i Białej Skały. To dobre miejsce na odpoczynek.

Warianty i modyfikacje

  1. Możemy wrócić z Hańczowej do Wysowej-Zdroju piechotą, zataczając pętlę. W tym wariancie w Hańczowej kontynuujemy wędrówkę szlakiem czerwonym (drogowskaz: Kozie Żebro). Idziemy przez chwilę przez wieś, następnie przez łąki (uwaga na znaki!). Po ok. 20 minutach marszu wychodzimy na wygodną, leśną drogę, która doprowadza do Doliny Łopacińskiego i szlaku zielonego w okolicy Ośrodka Zacisze. Stąd zielonym szlakiem schodzimy do centrum Wysowej-Zdroju.
  2. Do Hańczowej z Ropek możemy zejść inaczej niż czerwonym szlakiem prowadzącym mało przyjemną drogą asfaltową. Ok. 200 metrów przed skrętem na drogę Hańczowa–Stawisza opuszczamy szlak czerwony i skręcamy w prawo (bez znaków) w gruntową drogę prowadzącą wzdłuż dolinki Ropki. Po ok. 30 minutach marszu dochodzimy do centrum Hańczowej, kilkaset metrów na południe od cerkwi.
  3. Wariant terenowy dla ambitnych. Z Ropek możemy udać się na wędrówkę na Ostry Wierch (930 m n.p.m.) i Białą Skałę (921 m n.p.m.). Z centrum Ropek – w miejscu, gdzie znajduje się węzeł szlaków – idziemy szlakiem żółtym (drogowskaz: Ostry Wierch 1 h 45 min.). Wędrujemy wpierw drogą przez dolinę, potem leśna ścieżka doprowadza na przełęcz Perehyba. Stąd już niedaleko na Białą Skałę i Ostry Wierch, który jest szczytem zaliczanym do Korony Beskidu Niskiego.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Wysowej-Zdroju i Hańczowej dojedziemy autobusami z Gorlic oraz z Tarnowa (kurs A23 realizowany przez Koleje Małopolskie).
  2. W Wysowej-Zdroju jest kilka parkingów. Samochód możemy zostawić na parkingu pod kościołem parafialnym, tuż przy niebieskim szlaku prowadzącym w kierunku Ropek. Jeśli nie chcemy przechodzić całej trasy, tylko pospacerować po dolinie, dobrym miejscem na postawienie auta jest zatoczka po lewej stronie drogi prowadzącej z Hańczowej do Stawiszy (ok. 100 metrów od skrętu na Ropki).
  3. Trasa wiedzie utwardzoną drogą przez dolinę (początkowy i końcowy odcinek to droga asfaltowa). Z powodzeniem nadaje się na rower. Odpoczynek można zaplanować na przełęczy Hutniańskiej, skąd rozpościera się wspaniały widok na okolicę.
  4. Czerwony szlak na odcinku między Hańczową a drogą gruntową przekracza kilkukrotnie potok. W razie wysokiego stanu wód można ominąć ten fragment trasy, skręcając za posesją numer 35A w ścieżkę rowerową.
  5. W Ropkach działa prywatne Schronisko Paryjówka położone przy niebieskim szlaku, ok. 300 metrów od przełęczy Hutniańskiej (jeśli mamy w planie zjedzenie posiłku, warto zapowiedzieć wcześniej swoją wizytę). Jeśli planujemy nocleg w Ropkach, warto rozważyć Chatkę Wędrowca i pensjonat „Siwejka” położone przy Głównym Szlaku Beskidzkim. Prowiant na drogę najlepiej kupić w Wysowej-Zdroju. Na kolejnych etapach wędrówki nie ma sklepów (mały, wiejski sklepik w Hańczowej zamykany jest wcześnie).
8.56 km
179.88 m
162.48 m
197.48 m
9/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 37m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img