Rezerwat Zimny Dół

Długość trasy: 2,35 km
Czas przejścia: 0h 39m
Trudność: Łatwa

Rezerwat Zimny Dół nie jest tak powszechnie znany jak podkrakowskie dolinki, a do zaoferowania ma bardzo wiele – przede wszystkim niesamowite formy skalne, wąskie korytarze, przesmyki i strome ścieżki. Trasa spacerowa utworzona na terenie rezerwatu ma około 2 km długości, ale czas jej przejścia można wydłużyć do kilku godzin – wszystko za sprawą niesamowitego klimatu miejsca.

Czułów - Skała Łysina - źródło w Zimnym Dole - Rezerwat Zimny Dół - Czułów

Autor:
Natalia Szymonowska

Natalia Szymonowska

Plan wycieczki

 1. Spacer do rezerwatu najlepiej zacząć na niewielkim parkingu w Czułowie, przy monumentalnej Skale Łysina – ma ona ponad 50 m wysokości i znajduje się na niej kilka dróg wspinaczkowych. Tuż obok niej przebiega czerwony szlak Krzeszowice – Czernichów, którym będziemy podążać przez większość wycieczki.
 2. Idziemy czerwonym szlakiem, mijając po lewej stronie skały Sępia Czułowska i Wacman. Towarzyszy nam także szum potoku Sanka. Po prawej zaś znajduje się kilka domów mieszkalnych.
 3. Po około 800 m dochodzimy do źródeł potoku – jedynego na terenie województwa małopolskiego wywierzyska wypływającego z jaskini. W okresie letnim i podczas suszy zdarza się, że źródło jest wyschnięte, kiedy jednak wywierzysko jest aktywne, wypływa z niego idealnie czysta woda. Więcej informacji na temat źródła można zaczerpnąć z tablicy informacyjnej znajdującej się obok niego.
 4. Aby dojść do celu naszej wycieczki, czyli Rezerwatu Zimny Dół, kierujemy się w lewo i szukamy wzrokiem kolejnej tablicy – tuż obok niej znajduje się wejście na ścieżkę spacerową oznaczoną białym kwadratem z zielonym poprzecznym paskiem . Przechodzimy przez strumyk i kierujemy kroki w prawą lub lewą stronę. Ścieżka ma formę pętli, nie ma zatem większego znaczenia, jaki kierunek obierzemy.
 5. Po zakończonym spacerze tą samą drogą wracamy na parking przy skale.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. W rezerwacie, którego nazwa pochodzi od zalegających tam zimnych mas powietrza, znajdziemy okazałe formacje skalne, schodki pnące się ostro pod górę i wąskie przejścia. W okresie letnim naszą uwagę z pewnością przyciągnie kwitnący bluszcz, dobrze widoczny również zimą – ten gatunek jest zimozielony.
 2. W kilku miejscach na trasie można odpocząć wśród chłodnych skał i wszechogarniającej zieleni.

Warianty i modyfikacje

 1. Trasę można wydłużyć przechodząc czerwonym szlakiem do skrzyżowania z drogą między polami odbijającą w prawo i, opuszczając czerwony szlak, kierować się nią aż do skrzyżowania z drogą główną, na której również skręcamy w prawo. Dochodzimy nią aż do kościoła w Czułowie, skąd już niedaleko do naszego punktu startu. Ten wariant wydłuży całą wycieczkę do ok. 5 km, nie wnosi jednak znaczących walorów krajoznawczych.
 2. Zdecydowanie jednak warto odbić w prawo przy wywierzysku i pospacerować nieco po dość dzikim lesie, pełnym pagórków, zatartych ścieżek i ogromnych głazów. Teren ten śmiało mógłby rywalizować z Zimnym Dołem o miano bardziej urokliwego. W lesie tym ukryty jest także niewielki domek (w dość słabym stanie) w formie beczki, warto go odnaleźć.

Wskazówki praktyczne

 1. Zarówno parking, jak i wstęp do Rezerwatu Zimny Dół są bezpłatne.
 2. Po obfitych opadach deszczu ścieżki w rezerwacie i skały są dość śliskie, warto zabrać obuwie z odpowiednią podeszwą.
 3. Przez Czułów przejeżdżają autobusy miejskie z Krakowa. Autobus nr 269 relacji Salwator – Czułówek Kapliczka przejeżdża przez przystanek Rybna Droga do Sanki, z którego można dojść do Rezerwatu Zimny Dół od drugiej strony (nie od strony skały Łysina). Z przystanku do wejścia do rezerwatu jest ok. 2 km.
Tak
2.35 km
66.41 m
75.55 m
71.60 m
7/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
0h 39m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img