Kamienny Groń z Kosarzysk do Piwnicznej-Zdroju

Długość trasy: 6,99 km
Czas przejścia: 2h 23m
Trudność: Umiarkowana

Zapraszamy na wycieczkę stokami Kamiennego Gronia. Wędrówka pełna będzie niezapomnianych widoków z rozległych polan, a mijane po drodze miejsca skłonią nas do zadumy nad niekiedy tragicznymi losami ludzi gór.

Kosarzyska - Polana Wyżna - Kamienny Groń - Szerszeniówka - Piwniczna-Zdrój

Autor:
IT Piwniczna-Zdrój

IT Piwniczna-Zdrój

Centrum Informacji Turystycznej

Plan wycieczki

  1. Wędrówkę rozpoczynamy w Kosarzyskach, na przystanku autobusowym Szczawnicka - Stanica harcerska. Kierujemy się pod górkę betonową drogą, zgodnie z niebieskim szlakiem gminnym oraz drogowskazem na przysiółki Tromowa, Cichoniówka, Polana.
  2. Trzymając się niebieskiego szlaku osiągamy przysiółek Polana Wyżna, w tym miejscu dołącza do nas ścieżka rowerowa Sucha Dolina - Kosarzyska.
  3. Niebieski szlak doprowadza nas do żółtego szlaku turystycznego , w który skręcamy w prawo w kierunku Piwnicznej-Zdroju.
  4. Po kilkuset metrach, skręcając w lewo możemy odwiedzić Jackową Pościel - Dolinę Pamięci poświęconą ludziom gór. Z tego miejsca wracamy na szlak żółty i kontynuujemy wędrówkę w kierunku uzdrowiska.
  5. Trzymając się żółtego szlaku mijamy przysiółek Cichoniówka, pomnik żołnierza AK Franciszka Gruceli i przechodzimy nieopodal szczytu Kamiennego Gronia (758 m n.p.m).
  6. Podążamy dalej żółtym szlakiem w dół. Przez widokowe polany przysiółków Jeziory i Bziniaki docieramy do rynku w Piwnicznej-Zdroju, gdzie kończymy wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Piwniczna-Zdrój swoją historią sięga czasów Kazimierza III Wielkiego, do dziś zachowując pierwotny układ urbanistyczny. Sercem miasta jest czworoboczny, brukowany rynek, w którego centrum znajduje się zabytkowa studnia z figurą św. Floriana. Rynek otaczają pochodzące z XIX i XX wieku kamienice, w których skorzystać możemy z bogatej oferty gastronomicznej, jak również zakupić lokalne wyroby i pamiątki.
  2. Jackowa Pościel - Dolina Pamięci to niezwykłe miejsce zadumy przy żółtym szlaku z Piwnicznej-Zdroju na Niemcową. Genezą jego powstania była tragiczna śmierć przewodnika beskidzkiego Jacka Durlaka. Miejsce ciągle rozbudowywane jest o nowe pomniki, których szczegółowy opis można znaleźć na stronie parafii Narodzenia NMP w Piwnicznej-Zdroju. Co roku w pierwszą niedzielę października na Jackowej Pościeli odbywa się zakończenie letniego sezonu turystycznego. Spotkanie turystyczne połączone jest z mszą i ogniskiem.
  3. Wędrując żółtym szlakiem napotkamy pomnik upamiętniający Franciszka Grucelę ps. "Kowalik", żołnierza Armii Krajowej placówki Łomnica "Łąka", który zginął w tym miejscu w walce z hitlerowcami 12.07.1944r.
  4. Na wschodnich stokach Kamiennego Gronia, czekają na nas rozległe widokowe polany, z których podziwiać możemy zarówno okoliczne wzniesienia, jak i dalsze pasma na drugim brzegu Popradu.
  5. Warto zwrócić uwagę na kapliczki przydrożne zlokalizowane na ostatnim odcinku żółtego szlaku.

Warianty i modyfikacje

  1. Wycieczkę możemy rozszerzyć o odwiedziny Kapliczki pod Trześniowym Groniem, spod której rozpościerają się piękne widoki na Beskid Sądecki. W tym celu po osiągnięciu żółtego szlaku nie skręcamy w prawo, tylko kierujemy się w lewo w stronę Trześniowego Gronia. Do celu dojdziemy po przejściu kilkuset metrów. Oprócz ogrodzonej kapliczki, znajdziemy w tym miejscu również kilka ławek do odpoczynku. Spod kapliczki kontynuujemy wycieczkę schodząc w dół żółtym szlakiem w kierunku Piwnicznej.
  2. Trasę możemy rozpocząć na kolejnym przystanku (Kosarzyska - Szkoła) i wyruszyć w górę ścieżką rowerową, dzięki temu podejście będzie nieco łagodniejsze.
  3. Trasę możemy skrócić i dojść do żółtego szlaku przez przysiółek Cichoniówka. W tym celu zbaczamy z niebieskiego szlaku w prawo w stronę przysiółka Niewinna. Po około godzinnym spacerze, docieramy na obrzeża lasu, skąd rozciągają się widoki na pochyłe polany. Dalej drogą przecinającą osiedle osiągniemy żółty szlak na wysokości pomnika Franciszka Gruceli, skąd możemy kontynuować zejście do uzdrowiska.

Wskazówki praktyczne

  1. Na start trasy najlepiej dojechać busem relacji Nowy Sącz - Kosarzyska, który zatrzymuje się również na rynku w Piwnicznej-Zdroju. Wysiadamy na przystanku Szczawnicka - Stanica harcerska lub Kosarzyska - Szkoła.
  2. Do Piwnicznej-Zdroju dotrzemy licznymi liniami autobusowymi (głównie z Nowego Sącza) oraz kolejowymi (relacji Kraków - Krynica-Zdrój oraz Tarnów - Muszyna).
  3. Nawierzchnia na trasie to kombinacja dróg terenowych, betonowych pełnych oraz ażurowych, dlatego warto zaopatrzyć się w wygodne, uniwersalne obuwie.
  4. Na wycieczkę zabierzmy własny prowiant, okazja na posiłek pojawi się dopiero na samym końcu, kiedy dotrzemy na piwniczański rynek.
6.99 km
413.60 m
357.00 m
425.00 m
13/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 23m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img