Park św. Kingi w Głębokiem z Młodowa

Długość trasy: 3,66 km
Czas przejścia: 0h 59m
Trudność: Łatwa

Zapraszamy na spacer do Parku "U źródeł św. Kingi". To miejsce, w którym w ciszy i spokoju możemy oddać się błogiemu odpoczynkowi, podziwiając krajobraz i delektując się mineralną wodą ze źródełka, przez wielu uważaną za najsmaczniejszą w Polsce :)

Młodów - Głębokie - Park Św. Kingi - Młodów

Autor:
IT Piwniczna-Zdrój

IT Piwniczna-Zdrój

Centrum Informacji Turystycznej

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy na dworcu PKP w Młodowie. Kierujemy się do głównej drogi, a następnie skręcamy w lewo w kierunku Piwnicznej. Podążamy za znakami niebieskiego szlaku spacerowego .
  2. Wraz z niebieskim szlakiem docieramy do mostu nad rzeką Poprad, który przekraczamy. Za mostem skręcamy w lewo, obierając kierunek na widoczny z daleka napis "Słoneczny Stok". Znajdujemy się teraz w miejscowości Głębokie.
  3. Za kościołem porzucamy niebieski szlak, który w tym miejscu skręca w lewo. My kierujemy się cały czas prosto pod górkę.
  4. Po przejściu kilkuset metrów docieramy do parku "U źródeł św. Kingi" oraz pijalni wody.
  5. Z parku wracamy do Młodowa tą samą trasą.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Park św. Kingi zlokalizowany jest na terenie wsi Głębokie w Gminie Piwniczna - Zdrój. Betonowa figura patronki tego miejsca strzeże źródeł naturalnej wody mineralnej znajdujących się pod zadaszoną wiatą. W Parku znaleźć można m.in. trasy spacerowo - edukacyjne oznaczone głazami, na których zamontowano tabliczki z krótkimi opisami zarówno legendarnych cudów św. Kingi jak i fauny i flory występującej w okolicy. Nieopodal, na szczycie góry, znajduje się niewielkie naturalne oczko wodne oraz ambona widokowa (aktualnie zamknięta), z której można podziwiać panoramę przełomu Popradu w stronę Piwnicznej-Zdroju. Nieco wyżej posadzone jest Drzewko Papieskie - dar leśników polskich.
  2. Według legendy, w 1287 roku podczas ucieczki przed Tatarami, księżna krakowsko-sandomierska i królewna węgierska Kunegunda (późniejsza św. Kinga) uderzyła w Głębokiem laską w ziemię. Z tego miejsca trysnęły źródła bogate w związki i sole mineralne. Zdrój św. Kingi usytuowany jest w dolinie potoku Głęboczanka. Woda ze źródła jest wodą mineralną wodorowęglanowo - sodowo - wapniowo - magnezową wysoko zmineralizowaną, słynie ze swoich walorów smakowych.
  3. Historia wód zdrojowych w Głębokiem sięga roku 1877, w którym jako pierwszy ich rozbioru dokonał prof. dr. Olszewski. Pierwszym właścicielem ujęć była Gmina, która je zaniedbała, dopiero kolejny właściciel F. Jendel zlecił Olszewskiemu ujęcie i uporządkowanie zdrojów w roku 1881, a sama budowa urządzeń zdrojowych przebiegała pod kierunkiem dr Lutotańskiego. W wyniku tego wszystkie źródła znalazły się w solidnym, częściowo drewnianym, a częściowo murowanym budynku pod dachem. W 1882 roku profesor Olszewski poddał źródła ponownemu rozbiorowi, wówczas okazało się, że woda ze zdroju Kinga była najsilniejsza z trzech zdrojów. W czasie I wojny światowej „budynek zdrojowy" i wszystkie urządzenia uległy zniszczeniu wskutek pożaru i jednej z częstych w tych okolicach powodzi. Obecnie miejscem opiekuje się Stowarzyszenie Młodów-Głębokie.

Warianty i modyfikacje

  1. Wycieczkę możemy wydłużyć o podejście wyżej do przysiółków Czerteż i Markowina, dzięki temu będziemy mieć okazję podziwiać szersze widoki na pasma Beskidu Sądeckiego.
  2. Spacer możemy również wydłużyć o powrót do Piwnicznej-Zdroju lub Rytra prawym brzegiem Popradu. Ulica nie posiada chodnika na całej swojej długości, ale jest zdecydowanie mniej ruchliwa niż biegnąca drugim brzegiem DK 87. Biegnie tędy również ścieżka rowerowa Velo Natura oraz szlak pielgrzymkowy św. Jakuba.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Młodowa możemy dojechać busem relacji Nowy Sącz - Piwniczna-Zdrój, jak również licznymi pociągami kursującymi na trasie Kraków - Krynica-Zdrój i Tarnów - Muszyna.
  2. Z uwagi na fakt, że Park św. Kingi leży przy drodze dojazdowej do posesji prywatnych, w jego pobliże możemy również dostać się samochodem.
  3. Nawierzchnia na trasie to głównie chodnik oraz utwardzone drogi, z tego względu nadaje się ona też na rower.
  4. Chcąc zaczerpnąć wody ze źródła św. Kingi, z uwagi na liczne jej walory możemy napotkać na kolejkę. Okoliczni (a nawet i dalsi) mieszkańcy pobierają wodę w często większych ilościach, ale turyści chcący jedynie napełnić butelkę mniejszą niż 5 litrów powinni zostać przepuszczeni bez kolejki.
Tak
3.66 km
66.19 m
77.39 m
77.41 m
6/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
0h 59m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img