Chata Górska „Cyrla” z Młodowa do Rytra

Długość trasy: 9,00 km
Czas przejścia: 3h 00m
Trudność: Wymagająca

Trasa dla tych, którzy chcą zakosztować pobytu w górach, jednak nie mają na tyle sił, czy czasu, by spędzić tam cały dzień.

Wędrówka początkowo prowadzi mało uczęszczanym szlakiem i daje możliwość obcowania sam na sam z przyrodą. Lekiem na samotność z pewnością będzie pobyt w Chacie Górskiej „Cyrla” oraz powrót szlakiem czerwonym do Rytra.

Młodów – Chata Górska „Cyrla” – Rytro

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wyprawę zaczynamy na stacji PKP w Młodowie. Wraz z niebieskim szlakiem gminnym kierujemy się do drogi nr 87, po czym skręcamy w lewo i przechodzimy przez most na Popradzie. Znajdujemy się teraz w miejscowości Głębokie.
  2. Za kościołem skręcamy w lewo, początkowo idąc drogą wzdłuż zabudowań, następnie odbijając w prawo na rozległą polanę. Pomocny w orientacji będzie olbrzymi napis „Słoneczny Stok”.
  3. Szlak pnie się teraz ostro do góry poprzez las, by ostatecznie połączyć się na Polanie Kretówki ze szlakiem czerwonym PTTK (Główny Szlak Beskidzki). Stamtąd czeka nas jeszcze około 1,5 km marszu w kierunku Chaty Górskiej „Cyrla”.
  4. Po odpoczynku wracamy szlakiem czerwonym, powtarzając wcześniejszą trasę, aż do Polany Kretówki. Następnie cały czas trzymamy się czerwonego szlaku , kierując się w dół polany, by wkrótce minąć samotne gospodarstwo. 
  5. Znaki czerwone po wyjściu z lasu doprowadzają nas do przysiółka Rytra, Zazamcza, i teraz maszerujemy drogą ostro opadającą do doliny rzeki Poprad.
  6. Przekraczamy most na rzece i udajemy się na stację PKP w Rytrze.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Chata Górska „Cyrla” to idealne miejsce by coś zjeść, nabrać sił przed dalszą wędrówką. Schronisko dysponuje miejscami noclegowymi, jest również pole namiotowe, plac zabaw i miejsce na ognisko.
  2. Z Polany Kretówki rozpościera się urokliwy widok na Pasmo Radziejowej i okolice Rytra.
  3. W Samym Rytrze znajdują się ruiny zamku pochodzącego z XIII w., skąd również rozpościera się wspaniała panorama.
  4. Szlak gminny niebieski prowadzący z Młodowa, jest o wiele mniej uczęszczany od czerwonego, co docenią miłośnicy wędrówki w ciszy i samotności.

Warianty i modyfikacje

  1. Wracając szlakiem czerwonym warto odwiedzić ruiny zamku. Po wyjściu z lasu w przysiółku Zazamcze skręcamy w prawo w drogę, którą następnie kierujemy się za znakami na zamek.
  2. Z Chaty Górskiej „Cyrla” możemy również zejść do Rytra drogą dojazdową, wyprowadzi ona nas tuż pod ruiny zamku.

Wskazówki praktyczne

  1. By dojechać do Młodowa i Rytra możemy skorzystać z transportu publicznego. Kursują tędy autobusy relacji Kraków - Nowy Sącz - Piwniczna-Zdrój, Nowy Sącz - Łomnica-Zdrój oraz linia kolejowa z pociągami relacji Kraków - Krynica-Zdrój oraz Tarnów - Piwniczna-Zdrój.
  2. Samochód możemy pozostawić obok dworca PKP w Rytrze i skorzystać z któregoś z wyżej wymienionych środków transportu do Młodowa. W ten sposób wycieczkę skończymy wracając prosto do zaparkowanego samochodu. Możemy również przejść z Rytra do Młodowa spacerem wzdłuż Popradu, obie miejscowości dzieli około 2,6 km odległości.
Tak
9.00 km
492.88 m
494.33 m
505.43 m
15/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 0m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img