Koziarz z Łącka do Szczawnicy

Długość trasy: 20,96 km
Czas przejścia: 6h 49m
Trudność: Trudna

Wycieczka w Paśmie Radziejowej w Beskidzie Sądeckim, której głównym punktem jest niezwykle widokowa wieża na Koziarzu. Na końcu wycieczki zwiedzimy uzdrowiskową miejscowość Szczawnicę, gdzie będziemy mogli napić się wody szczawiowej. Trasa bogata w polany i punkty widokowe.

Łącko – Dunajec – Bukowina – Cebulówka – Okraglica – Wojakówka – Suchy Groń – Koziarz (934 m n.p.m.) – Jaworzynka – Dzwonkówka (982 m n.p.m.) – Kotelnica – Cieluszki – Bereśnik (Bacówka  PTTK) – Bryjarka – Szczawnica

Autor:
Robert Bajorek

Robert Bajorek

Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy w Łącku. Podążamy za szlakiem koloru żółtego . Będąc na głównej drodze przebiegającej przez miasto (droga nr 969) skręcamy w lewo za budynkiem, w którym mieści się salon fryzjerski.
  2. Po opuszczeniu zabudowań kierujemy się w kierunku Rzeki Dunajec. Tutaj czeka nas przejście kładką przez Dunajec.
  3. Poruszamy się cały czas szlakiem żółtym, który stromym podejściem biegnie z doliny Dunajca na stoki Cebulówki.
  4. Osiągamy wieżę widokową na Koziarzu, skąd kontynuujemy wycieczkę żółtym szlakiem przez Dzwonkówkę i Bereśnik.
  5. Dochodzimy do Schroniska PTTK Pod Bereśnikiem. Następnie schodzimy do Szczawnicy.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Łącko to średniowieczna wieś, która niegdyś była własnością Klarysek z klasztoru w Starym Sączu. Miejscowość położona jest w  Dolinie Dunajca na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Wyspowego. Wieś kojarzona jest przede wszystkim z sadami jabłkowymi oraz  tzw. Śliwowicą, mocnym alkoholem (70%) o smaku śliwkowym, który to został zastrzeżony w urzędzie patentowym dopiero w 2011 roku.
  2. Poruszamy się w Popradzkim Parku Krajobrazowym, obejmującym swoim zasięgiem pasmo Jaworzyny Krynickiej i pasmo Radziejowej, przez które właśnie przechodzimy.  Wieża na Koziarzu została wybudowana w 2015 r. z inicjatywy Gminy Ochotnica Dolna. W wyniku projektu o nazwie „Enklawa Aktywnego Wypoczynku”  oprócz wieży na Koziarzu, wybudowano również na Gorcu, Lubaniu i Magurkach. Gmina wyznakowała w okolicy również trasę szlaku rowerowego i narciarskiego. Wieża ma wysokość 21 metrów. Z tarasu widokowego rozpościera się piękna panorama na Beskid Sądecki,  Gorce, Beskid Wyspowy, Pieniny oraz Tatry.
  3. Na szczycie o nazwie Błyszcz znajduje się Ołtarz Papieski oraz tablica upamiętniająca wraz z popiersiem JPII . Dnia 16 sierpnia 1972 kardynał Karol Wojtyła odprawił tutaj mszę świętą na górze zwaną Tabor.  Msza odbyła się podczas spotkania grup  oazowych.  Miejsce to jest jednym z wielu na mapie tzw. Małopolskiego Szlaku Papieskiego. Jest to szlak, który został uroczyście otwarty w 2003 roku w Rabce Zdroju . Szlak rozpoczyna się w Krakowie i biegnie do Starego Sącza przez Beskid Makowski, Mały, Żywiecki (Pasmo Podhalańskie), Kotlinę Orawsko-Nowotarską,  Gorce i Beskid Sądecki. Dodatkowo wytyczono 8 wariantów znajdujących się min. w Beskidzie Wyspowym i Niskim.  Pod Błyszczem kończy się szlak zielony, którym możemy dojść do Tylmanowej.
  4. Dochodzimy do szczytu o nazwie Dzwonkówka. Jest to najwyższy punkt podczas naszej wycieczki. Przez szczyt prowadzi Główny Szlak Beskidzki na odcinku Krościenko nad Dunajcem – Przehyba. W przeszłości pod szczytem chowano samobójców (Góra Wisielec).
  5. Zatrzymajmy się w Bacówce PTTK Pod Bereśnikiem. Jest to schronisko turystyczne wybudowane u podnóża szczytu Bereśnik. Wybudowana według projektu Edwarda Moskały. W schronisku możemy min. zakupić niewielką pozycję o tzw. Moskałówkach, czyli drewnianych schroniskach zaprojektowanych przez Moskałę.
  6. Ostatnim etapem wędrówki jest uzdrowiskowa zabudowa Szczawnicy. Jest to reprezentacyjna część miasta zlokalizowana przy ulicy Zdrojowej. Wzdłuż alei usytuowane są liczne pensjonaty i pijalnie wód. Zatrzymajmy się tutaj na dłużej, aby zapoznać się z architekturą uzdrowiskową. Założycielem uzdrowiska był Józef Szalay. W uzdrowisku będziemy mieć okazję skosztować wód szczawiowych.

Warianty i modyfikacje

  1. Schodząc z Koziarza zachęcamy do skrętu w prawo na pobliską górę Błyszcz, gdzie znajduje się ołtarz papieski.
  2. Po minięciu zabudowań za wzniesieniem Cerchla możemy zboczyć w prawo w ścieżkę rowerową, która kawałek dalej ponownie łączy się z żółtym szlakiem. Dzięki temu będziemy mieć możliwość zaczerpnięcia bardzo smacznej i zimnej wody ze źródełka.
  3. Schodząc do Szczawnicy z Bacówki PTTK Pod Bereśnikiem możemy zboczyć na wzniesienie Bryjarka, na którym znajduje się punkt widokowy z krzyżem.
  4. Wycieczkę możemy rozpocząć z Tylmanowej. Prowadzi stąd szlak zielony , który łączy się pod Błyszczem ze szlakiem żółtym. Jest to krótszy wariant tej wycieczki.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Łącka, Tylmanowej oraz Szczawnicy możemy dostać się połączeniami autobusowymi relacji Nowy Sącz - Szczawnica. W ten sposób możemy wrócić do punktu startu wycieczki. Rozkład jazdy jednego ze szczawnickich przewoźników: http://darekbus.eu/rozklad-jazdy.html
  2. Wieża na Koziarzu i prowadzące na jej szczyt schody są całkowicie zabudowane, dzięki czemu są bezpieczne nawet dla dzieci i osób z lękiem wysokości.
  3. Bacówka pod Bereśnikiem świadczy usługi noclegowe oraz gastronomię.

Beskid Sądecki - galeria zdjęć Wiktora Barona

Tak
20.96 km
628.00 m
887.32 m
788.32 m
20/30 (trudna)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
6h 49m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img