Wola Krogulecka z Barcic do Rytra

Długość trasy: 8,62 km
Czas przejścia: 2h 41m
Trudność: Umiarkowana

Trasa może i bez większych gór do pokonania, ale za to z „zakręconą” panoramą doliny Popradu z platformy widokowej w Woli Kroguleckiej i widokiem na ruiny zamku w Rytrze.

Barcice – Wola Krogulecka - Rytro

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

 1. Marszrutę zaczynamy w Barcicach przy drodze nr 87, lub stacji PKP w zależności od sposobu przybycia do miejscowości. Kierujemy się początkowo szlakami niebieskim i zielonym, lecz tuż przed kościołem szlak niebieski skręca w lewo w stronę Popradu. Tam właśnie idziemy.
 2. Po przekroczeniu rzeki czeka nas mozolne pięcie się w stronę wsi Wola Krogulecka. Tam, na wzgórzu, znajduje się niezwykle ciekawa platforma widokowa w kształcie ślimaka.
 3. Po nasyceniu się widokami kontynuujemy wędrówkę szlakiem niebieskim. Po około jednym kilometrze pojawia się z prawej strony droga, w którą musimy skręcić, porzucając w ten sposób szlak niebieski. Będzie nam teraz towarzyszył czerwony szlak rowerowy oraz potok Życzanowski.
 4. Schodzimy do doliny Popradu, gdzie na rozwidleniu skręcamy w lewo i kontynuujemy wycieczkę brzegiem rzeki wykorzystując nasz dotychczasowy szlak lub szlak św. Jakuba. 
 5. Doszliśmy w ten sposób do przysiółka Rytra, Podzamcza i górującymi nad Popradem ruinami zamku. Trasa doprowadziła nas do szlaku czerwonego biegnącego z okolic szczytu Makowica do Rytra. Przekraczamy Poprad, znajdując się w ten sposób w pobliżu głównej drogi i stacji PKP.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. W Barcicach znajduje się kościół p.w. MP Wniebowziętej i znajdująca się na cmentarzu parafialnym kwatera z I wojny światowej (numer 347).
 2. Niewątpliwie największą atrakcją jest platforma widokowa „Ślimak” z niezwykle urokliwym widokiem na dolinę Popradu i pasmo Radziejowej.
 3. W samym Rytrze znajdują się ruiny zamku pochodzącego z XIII w., skąd również rozpościera się wspaniała panorama.

Warianty i modyfikacje

 1. W Rytrze warto odwiedzić ruiny zamku. W tym celu docierając do szlaku czerwonego, kierujemy się w lewo pod górę, aż do końca drogi, stamtąd szeroką ścieżką do parkingu i ruin zamku.

Wskazówki praktyczne

 1. Do Barcic jak i do Rytra dostaniemy się bez problemu wykorzystując autobusy lub pociąg. Do obu miejscowości dociera linia kolejowa relacji Kraków - Krynica Zdrój, Tarnów - Piwniczna Zdrój oraz linia autobusowa Kraków - Piwniczna Zdrój (przewoźnik Szwagropol). Ponadto do Barcic kursuje z Nowego Sącza linia MPK 11 oraz busy (Marpol).
 2. Jeżeli na trasę docieramy samochodem, możemy pozostawić go na parkingu pod kościołem parafialnym w Barcicach, jest to największy ogólnodostępny i bezpłatny parking. Kolejne parkingi znajdują się przy drodze prowadzącej na Wolę Krogulecką - obok szkoły podstawowej oraz przystani rowerowej. Dzięki wspomnianym wyżej licznym połączeniom, bez problemu wrócimy z Rytra do Barcic.
 3. Samochód możemy również pozostawić pod dworcem PKP w Rytrze, stamtąd udać się do Barcic, a następnie przechodząc naszą trasę wrócimy bezpośrednio do zaparkowanego samochodu.
 4. Punkty gastronomiczne na trasie wycieczki znajdują się na jej początku i końcu, czyli w Barcicach oraz Rytrze.

Beskid Sądecki - galeria zdjęć Wiktora Barona

8.62 km
200.92 m
249.56 m
230.29 m
10/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 42m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img