Skrzyszów i Pogórska Wola szlakiem okrężnym wokół Tarnowa

Długość trasy: 10,22 km
Czas przejścia: 3h 00m
Trudność: Umiarkowana

Spokojny, nizinny spacer topograficzny w okolicach Tarnowa, pozwalający zapoznać się z atmosferą okolicznych miejscowości oraz odwiedzić miejsca pamięci narodowej.

Skrzyszów kościół – las Kruk – Ładna – Pogórska Wola pomnik

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę zaczynamy pod kościołem św. Stanisława w Skrzyszowie, skąd ruszamy na zachód.
 2. Minąwszy po prawej Urząd Gminy skręcamy w lewo zielonym szlakiem , którym dochodzimy do pomnika w lesie Kruk.
 3. Od pomnika idziemy szlakiem czerwonym na wschód, przecinamy drogę do Łękawicy i dochodzimy do szosy Skrzyszów – Zalasowa.
 4. Kontynuujemy marsz za czerwonymi znakami do przysiółka Jaźwiny.
 5. Idąc szlakiem dalej docieramy do pomnika w Pogórskiej Woli, gdzie kończymy spacer.

Atrakcje i miejsca pamięci

 1. Kościół pod wezwaniem św. Stanisława w Skrzyszowie. Jest to drewniany późnogotycki kościół zbudowany w roku 1517 z fundacji hetmana Jana Tarnowskiego, a zbudował go cieśla Jan z Czchowa. Kościół jednonawowy z otwartymi sobotami. Wewnątrz można zobaczyć późnogotycki krucyfiks oraz posągi Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana Ewangelisty. Także trzy późnogotyckie portale.
 2. Zbiornik wodny w Skrzyszowie. Nie ma on charakteru rekreacyjnego (zakaz kąpieli, wędkowania itd.), jednak jako malowniczo położone i spokojne miejsce zapewni nam przyjemy spacer.
 3. Las Kruk pod górą św. Marcina. W lesie pomnik zbudowany z głazów, na tle których wyobrażono upadającą postać, która wskazuje napis „Przechodniu powiedz światu..”. Pomnik wzniesiono w miejscach rozstrzeliwań dokonanych w czasie II Wojny Światowej, przez Niemców w dniach 6-7.03, 10.04 i 29.07 1941 roku. Po II Wojnie Światowej ekshumowano szczątki 53 zamordowanych. Do dziś spoczywają tam jedynie prochy  Stefania Hanausek.
 4. Pogórska Wola – pomnik przy szosie E4 Tarnów-Rzeszów, gdzie Niemcy dokonywali masowych egzekucji tarnowskich więźniów. Między innymi zamordowano tam, wraz z towarzyszkami z tarnowskiego więzienia, Helenę Marusarzównę, słynną przed wojną narciarkę.

Warianty i modyfikacje

 1. Wycieczkę warto rozszerzyć o wizytę nad sztucznym zbiornikiem wodnym w Skrzyszowie. W tym celu po osiągnięciu szosy Skrzyszów - Zalasowa idziemy nią dalej prosto w stronę Zalasowej, a następnie skręcamy w prawo za przystankiem autobusowym Skrzyszów Górny. Po odwiedzeniu zbiornika wracamy do czerwonego szlaku i kontynuujemy wycieczkę.

Wskazówki praktyczne

 1. Do Skrzyszowa oraz Pogórskiej Woli możemy się dostać busami z Tarnowa. Szczegóły najlepiej sprawdzić na stronie internetowej gminy Skrzyszów.
 2. W Skrzyszowie znajdziemy sklepy spożywcze oraz drobną gastronomię.
 3. Ścieżki przy zbiorniku wodnym w Skrzyszowie nie są połączone, nie da się go obejść dookoła.
10.22 km
68.44 m
144.40 m
133.40 m
9/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 00m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Tarnów

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img