Doliną Dłubni przez Źródło Hydrografów i Wąwóz Ostryszni

Długość trasy: 8,43 km
Czas przejścia: 2h 31m
Trudność: Łatwa

Dłubniański Park Krajobrazowy zaprasza amatorów spacerów do odkrycia niezwykłych źródeł o niespotykanych kolorach. Źródło Hydrografów, Źródło Jordan czy Strusi, czekają na turystów spragnionych ciekawostek – nie tylko tych hydrologicznych. Dolina Dłubni to także szlak rowerowy oraz liczne ścieżki, które gwarantują zróżnicowany i ciekawy krajobraz.

Imbramowice – Źródło Hydrografów – Skała z Krzyżem – przysiółek Dziadówki – Wąwóz Ostryszni – Imbramowice

Autor:
Natalia Szymonowska

Natalia Szymonowska

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Imbramowice, przy kościele pw. św. Benedykta Opata. Następnie kierujemy się w dół asfaltową drogą, znajdującą się naprzeciwko świątyni.
 2. Droga asfaltowa prowadzi nas do Źródła Hydrografów, jesteśmy już na niebieskim szlaku rowerowym , którego będziemy się przez jakiś czas trzymać – powyżej zabudowań ze wspomnianym źródłem szlak ten skręca w prawo, prowadząc między domami i polami uprawnymi.
 3. Podążamy niebieskim szlakiem, który po ok. 700 m skręca w prawo – przed skrętem znajduje się oznaczenie. Przechodzimy przez rzekę Dłubnię i wchodzimy w las, mijając po chwili Skałę z Krzyżem.
 4. Po przejściu nieco ponad 1 km po prawej stronie ukazuje się wysoka skała ze stromym podejściem – możemy wspiąć się na szczyt lub pominąć tę atrakcję i przejść ścieżką wiodącą pod skałą (po wejściu na skałę trzeba wrócić tą samą stromą ścieżką, jeśli chcemy kontynuować wycieczkę).
 5. Przechodzimy ścieżkami pomiędzy polami uprawnymi i kierujemy się do przysiółka Dziadówki – widząc dom po prawej stronie możemy się kierować w jego stronę aż dotrzemy do drogi asfaltowej, która poprowadzi nas do drogi głównej.
 6. Po dojściu do drogi głównej odbijamy nieco w lewo i wchodzimy ścieżką w las, gdzie wita nas już czarny pieszy Szlak Imbramowicki , którym dojdziemy niemalże do naszego punktu startu, wychodząc nieco na lewo od kościoła.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Pierwszym ciekawym punktem jest kościół pw. św. Benedykta Opata, który pochodzi z początków XVIII w. Również z tego okresu pochodzi przykościelny mur wraz ze schodami, dzwonnicą i kostnicą.
 2. Największą atrakcją na trasie jest wspomniane we wstępie Źródło Hydrografów i dawny młyn. Tego typu źródeł na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego jest kilka, jednak to właśnie Źródło Hydrografów jest najbardziej spektakularne. Znajduje się ono na prywatnej posesji, nie ma jednak żadnego problemu, aby do niego podejść – na tablicy informacyjnej również można dowiedzieć się kilku rzeczy na jego temat. Wypływająca spod dna woda charakterystycznie pulsuje, a dzięki krystalicznej czystości dokładnie można obejrzeć ciekawe wypływy.
 3. Z punktu widokowego znajdującego się na wysokiej skale roztacza się przepiękny widok na okolicę – wspinaczka może być dość trudna, a już na pewno męcząca, jednak widoki rekompensują wysiłek. Po większych opadach szczyt może być jednak niemożliwy do zdobycia.
 4. Końcowy etap wycieczki wiodący czarnym Szlakiem Imbramowickim prowadzi przez Wąwóz Ostryszni, gdzie spotkać może wiele form skalnych o ciekawych nazwach, m.in. Organy, Igła, Kowadło i Szkatułka.

Warianty i modyfikacje

 1. Trasę można nieco wydłużyć (o ok. 5 km) i zamiast odbijać w prawo przy punkcie widokowym, kontynuować wycieczkę niebieskim szlakiem rowerowym. Należy jednak liczyć się z tym, że ta opcja wiąże się ze spacerem po asfalcie, co dla miłośników przyrody i leśnych ścieżek niekoniecznie będzie atrakcyjne. W ostatecznym rozrachunku ten wariant doprowadzi nas przez Glanów do czarnego Szlaku Imbramowickiego.
 2. Kończąc trasę przy kościele możemy przejść dalej czarnym Szlakiem Imbramowickim aż do pobliskich Ściborzyc, gdzie znajduje się kolejne urokliwe źródło – Źródło Jordan (wariant dłuższy o ok. 2,5 km).

Wskazówki praktyczne

 1. Do Imbramowic najlepiej przyjechać samochodem, nieopodal cmentarza parafialnego (naprzeciwko straży pożarnej) jest dostępny bezpłatny parking (znajduje się on ok. 300 m od punktu startowego).
 2. Możliwy jest również dojazd busem z Krakowa (relacja Kraków – Imbramowice).
 3. Źródła na trasie najpiękniej prezentują się przy bezchmurnym niebie, kiedy wspaniale odbijają światło i wypełniają się lazurowym kolorem.
Tak
8.43 km
92.09 m
105.81 m
104.87 m
7/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 32m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img