Sucha Góra i Prusów przez Halę Boraczą

Długość trasy: 16,72 km
Czas przejścia: 5h 24m
Trudność: Wymagająca

Górska wycieczka ukazująca bardzo malownicze pogranicze Beskidu Śląskiego i Żywieckiego nad doliną rzeki Soły.

Sucha Góra i Prusów to świetne punkty widokowe, na które wspina się niewielu turystów. Pośrodku trasy jest czas na przerwę w Schronisku PTTK na Hali Boraczej, gdzie po obiedzie możemy delektować się słynnymi jagodziankami. Trasa jest zatem doskonałym pomysłem na wędrówkę w ciszy oraz spokoju. Niejeden znajomy pozazdrości Wam zdjęć z nietuzinkową perspektywą na bardzo popularne szczyty! ;)

Rajcza PKP (484 m n.p.m.) - stoki Suchej Góry - Schronisko PTTK na Hali Boraczej (849 m n.p.m.) - Prusów (1010 m n.p.m.) - Żabnica Dolna - Węgierska Górka (413 m n.p.m.)

Autor:
Radosław Szczepanek

Radosław Szczepanek

Licencjonowany Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

  1. Trasę zaczynamy obok stacji kolejowej Rajcza (nie mylić z Rajcza Centrum).
  2. Za znakami niebieskiego szlaku idziemy do Schroniska PTTK na Hali Boraczej, a dalej przez szczyt Prusowa aż do Żabnicy Dolnej.
  3. W Żabnicy Dolnej (gdzie kończy się niebieski szlak) wchodzimy na czerwony Główny Szlak Beskidzki wzdłuż ul. Śmiecha.
  4. Czerwonym szlakiem docieramy do centrum Węgierskiej Górki, gdzie kończymy wędrówkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Idąc niebieskim szlakiem od strony Rajczy, wspinamy się stokami Suchej Góry (1040 m n.p.m.). Po drodze mijamy góralskie przysiółki: Dziaski, Graberki, Sarnówkę oraz Sabłonkę. Masyw Suchej Góry jest bardzo widokowy i przez większą część podejścia towarzyszą nam widoki na Pasmo Wielkiej Raczy (tzw. Worek Raczański) w Beskidzie Żywieckim oraz fragmenty Beskidu Śląskiego.
  2. Najbardziej widokowym miejscem na Suchej Górze jest szczytowa hala. Rozciągają się z niej widoki na Beskid Żywiecki oraz słowacką Małą Fatrę i Tatry. Ze szczytu od strony północnej są dodatkowo widoki na Beskid Śląski oraz Beskid Mały. Szczyt oraz hala szczytowa znajdują się poza niebieskim szlakiem turystycznym. Łatwo tam jednak dojść, szeroką drogą od domu na Sabłonce (charakterystyczny drewniany budynek przy niebieskim szlaku na końcu podejścia).
  3. Sucha Góra, Hala Boracza, Polana Cukiernica oraz Prusów są częścią bardzo rozległego dawnego obszaru wypasowego. Jeszcze na mapach z pierwszej połowy XX wieku można zobaczyć, że wiele górskich stoków (obecnie zalesionych) stanowiło górskie tereny pasterskie lub pola uprawne.
  4. Hala Boracza jest halą zabudowaną. Jako jedna z nielicznych hal w Beskidach posiada kilka góralskich przysiółków. Domostwa są także w sąsiedztwie Schroniska PTTK na Hali Boraczej. Sąsiadem schroniska jest Baca, Adam Gruszka. Kultywuje on tradycyjny kulturowy wypas owiec, a przy jego gospodarstwie można nabyć tradycyjne wyroby pasterskie (włącznie z certyfikowanymi oscypkami). Co roku, wzorem pasterskiej tradycji, na Hali Boraczej odbywa się jesienny redyk, tzw. Łossod.
  5. Schronisko PTTK na Hali Boraczej swoją historią sięga dwudziestolecia międzywojennego. Początkowo - jako pierwsze żydowskie schronisko na świecie - na Hali Boraczej powstało drewniane schronisko Żydowskiego Towarzystwa Sportowego “Makabi” z Bielska (około 1925-26 roku). W 1932 roku otwarto nowy (obecny) budynek schroniska. Obiekt swoją urodą nie nawiązuje do architektury góralskiej, ale w momencie budowy był jednym z najnowocześniejszych w Beskidach.
  6. Obecnie chlubą Schroniska PTTK na Hali Boraczej są jagodzianki. Do miana kultowych urosły wypiekane tutaj drożdżówki wypełnione jagodami (czarną borówką karpacką) zbieranymi na miejscu w Beskidach. Dla wielu Turystów, jagodzianki są celem samym w sobie. :)
  7. Widoki z Hali Boraczej są widokami przede wszystkim na zachód (Beskid Śląski w okolicach Koniakowa oraz czeski Beskid Śląsko-Morawski) oraz na wschód (Beskid Żywiecki). Hala Boracza jest miejscem bardzo malowniczym, ale nie jest punktem widokowym, z którego możemy bić rekordy dalekich obserwacji.
  8. Widoki z Prusowa (1010 m n.p.m.) stanowią znaczne poszerzenie widoków z Hali Boraczej, zwłaszcza na południe. Ponadto, ze szczytu Prusowa możemy podziwiać panoramę Kotliny Żywieckiej wraz z otaczającymi górami Beskidu Śląskiego, Małego i Makowskiego.
  9. Ciekawostką jest, iż na Prusowie (1010 m n.p.m.) znajdują się jedne z najwyżej położonych w okolicy obszarów ugorowych. Odcinek naszej trasy od Hali Boraczej do Węgierski Góki pokrywa się ze ścieżką przyrodniczą Nadleśnictwa Węgierska Górka. Po drodze mijamy kilka tablic dostarczających cennych informacji. :)
  10. Idąc czerwonym szlakiem przez Węgierską Górkę, mijamy schron bojowy “Wędrowiec” związany z wybuchem II Wojny Światowej. Warto zatrzymać się przy nim na chwilę i zapoznać z treścią tablic informacyjnych, aby dowiedzieć się dlaczego Węgierską Górkę nazywamy “Westerplatte Południa”.
  11. W Węgierskiej Górce i okolicach (m.in. na Hali Boraczej i Hali Lipowskiej) bywał Karol Wojtyła. Jeżeli zatem natrafimy na szlaku lub w schronisku na tajemnicze cytaty z podpisem “Wujek” wiedzmy, że są to słowa Karola Wojtyły.

Warianty i modyfikacje

  1. Jeżeli mamy ochotę zobaczyć widoki ze szczytu Suchej Góry, to dochodzimy niebieskim szlakiem do polany Sabłonka, gdzie odbijamy w lewo w nieoznakowaną leśną drogę. Na szczyt idziemy “tam i z powrotem”, więc później wracamy do Sabłonki.
  2. Możemy zmodyfikować trasę schodząc do Milówki. Pomijając Prusów, możemy od razu z Hali Boraczej zejść zielonym szlakiem turystycznym do Milówki (w tym ok. 5,5 km asfaltem).
  3. Jeżeli posiadamy dokładne i aktualne mapy, możemy zejść z Prusowa do Milówki ścieżką rowerową przez Juraszkę. Podobnie, możemy zejść z Prusowa ścieżkami Szlaku Papieskiego do Ciśca. W obu przypadkach oznakowanie jest znikome, więc mapa to podstawa.

Wskazówki praktyczne

  1. Początek i koniec trasy znajdują się bezpośrednio w sąsiedztwie przystanków autobusowych oraz stacji kolejowych. Przez Rajczę oraz Węgierską Górkę prowadzi linia kolejowa relacji Katowice - Bielsko-Biała - Zwardoń, a dodatkowo kursują liczne busy z Żywca do najdalej wysuniętych górskich miejscowości (m.in. Złatna, Glinka, Soblówka, Sól, Rycerka Górna).
  2. W Rajczy parking dla samochodów osobowych jest dokładnie w miejscu startu, czyli przy stacji kolejowej Rajcza. W Węgierskiej Górce jest bardzo podobnie. Parkingi dla samochodów osobowych są w centrum, w szczególności obok stacji kolejowej i przystanku autobusowego.
  3. Skrzyżowanie szlaku niebieskiego z czerwonym w Żabnicy jest w sąsiedztwie przystanku autobusowego. Kursują tamtędy autobusy, którymi można podjechać do Węgierskiej Górki (kierunek Żywiec).
  4. Trasa ma charakter typowo górski, aczkolwiek asfaltu nie unikniemy. Łącznie, na całej trasie możemy liczyć się z ok. 4,5 km asfaltowych dróg. Jest jednak bardzo dużo luźnych kamieni, przez co odradzamy wyjście na tę trasę w obuwiu z cienką podeszwą.
  5. Gastronomia na trasie to Schronisko PTTK na Hali Boraczej oraz liczne restauracje w Węgierskiej Górce. Z tego powodu, kierunek wycieczki został zaproponowany, aby ruszać z miejsca pozbawionego gastronomii, a zakończyć między restauracjami i kawiarniami. W przypadku Rajczy, gastronomia jest w centrum, a my ruszamy z obrzeży.
  6. Hala Boracza jest zamieszkała. Na Hali Boraczej oprócz schroniska znajdują się także inne obiekty noclegowe (pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, kwatery prywatne i domki na wynajem). Szukając noclegów warto przyjrzeć się szczegółom, ponieważ jest dużo ofert “noclegów na Hali Boraczej” i mogą one być do siebie łudząco podobne.
  7. Baca Adam Gruszka na Hali Boraczej posiada swoje gospodarstwo. Sery można u niego zakupić bez problemu. Warto jednak wiedzieć, że idziemy do gospodarstwa, a nie do bacówki. Nie szukajmy zatem w krajobrazie typowej drewnianej bacówki. Jeśli natomiast chcemy zobaczyć jak wygląda bacówka, zatrzymajmy się na Polanie Cukiernica. Tam jest pokazowa bacówka, przy której czasami można spotkać owce oraz pasterzy.
  8. Stoki Prusowa nad Żabnicą są przygotowane do dużej inwestycji narciarskiej. Ba! Wyciągi są nawet naniesione na niektórych amatorskich mapach. Niech nas to jednak nie zmyli. W momencie pisania tego tekstu, na Prusowie nie ma nawet jednego słupa od wyciągu, a przygotowane stoki narciarskie pełnią funkcję pastwiska dla owiec.
Tak
16.72 km
578.84 m
667.68 m
738.68 m
17/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
5h 24m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img