Szlakiem Papieskim na Słowiankę i Abrahamów

Długość trasy: 17,92 km
Czas przejścia: 5h 39m
Trudność: Wymagająca

Górska wycieczka, dla której inspiracją jest fragment Szlaku Papieskiego w Gminie Węgierska Górka. Szlak ten prowadzi bowiem przez widokowy grzbiet Magury, który jest pomijany przez typowe szlaki turystyczne. Wyruszając na tę trasę możemy liczyć się z pustkami, pięknymi widokami i niczym dawnym bieszczadzkim spokojem na szlaku. To taka żywiecka kraina łagodności, do której wszystkich serdecznie zapraszamy!

Cięcina PKP (ok. 400 m n.p.m.) - kaplica MB Częstochowskiej na Butorzonce - Magura - Skała (946 m n.p.m.) - Stacja Turystyczna Słowianka - Stacja Turystyczna Abrahamów - grzbiet Arahamowa (857 m n.p.m.) - Żabnica Dolna - Węgierska Górka (413 m n.p.m.)

Autor:
Radosław Szczepanek

Radosław Szczepanek

Licencjonowany Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

  1. Trasę zaczynamy obok stacji kolejowej Cięcina (nie mylić z Cięcina Dolna). Węzeł szlaku jest przy tablicy z ogłoszeniami od strony ul. św. Katarzyny.
  2. Za znakami Szlaku Papieskiego przechodzimy kolejno ulicami: Turystyczną, Wzgórze i Górską.
  3. Na końcu ulicy Górskiej Szlak Papieski prowadzi nas już terenami zielonymi, m.in. obok Kaplicy MB Częstochowskiej na Butorzonce, przez Halę Magura i szczyt Skały.
  4. Szlak Papieski doprowadza nas do skrzyżowania szlaków pod Skałą. Za znakami czerwonego i niebieskiego szlaku turystycznego idziemy do Stacji Turystycznej Słowianka.
  5. Od Stacji Turystycznej Słowianka, za znakami czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego lekko się wracamy, aby później odbić w lewo i tylko czerwonym szlakiem przejść przez grzbiet Abrahamowa (857 m n.p.m.) aż do Węgierskiej Górki.
  6. Wędrówkę kończymy w centrum Węgierskiej Górki.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Z początkami sięgającymi XIV wieku, Cięcina jest jedną z najstarszych miejscowości na Żywiecczyźnie. Omijana przez rzesze turystów może pochwalić się licznymi zabytkami architektury drewnianej, z których najważniejszy jest XVI-wieczny drewniany rzymsko-katolicki kościół św. Katarzyny. W Cięcinie działa gospodarstwo edukacyjne Sopki Stopki, gdzie możemy skosztować tradycyjnych wyrobów oraz (podczas imprez) pospacerować po niewielkim skansenie.
  2. Ciekawostką może być fakt, że do 1954 roku, to Cięcina była miejscowością gminną, a Węgierska Górka stanowiła sołectwo. Sytuacja obróciła się w związku z dynamicznym rozwojem Węgierskiej Górki jako osady robotniczej.
  3. Szlak Papieski w Gminie Węgierska Górka, którego fragmentem wędrujemy, jest pierwszym oficjalnym szlakiem papieskim na Żywiecczyźnie. Wynika to z faktu, iż Karol Wojtyła bardzo często odwiedzał góry Beskidu Żywieckiego. Osobiście przyczynił się również do powstania kilku świątyń na terenie dzisiejszej Gminy Węgierska Górka. Wszystko jest pięknie i obszernie opisane w informatorach gminnych dostępnych w Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka (budynek hali sportowej).
  4. Jednym z ciekawszych miejsc na trasie Szlaku Papieskiego w Gminie Węgierska Górka jest Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej na Butorzonce. Chociaż istnieje od lat 70. XX wieku, to jej początki są związane z obchodami tysiąclecia chrztu Polski. Górska kaplica z dala od domów, w otoczeniu przyrody, jest miejscem zadumy do dnia dzisiejszego.
  5. Hala Magura (na grzbiecie o tej samej nazwie) może uchodzić za najbardziej widokowy punkt na naszej trasie. Widoki są przede wszystkim w kierunku północno-wschodnim na Kotlinę Żywiecką oraz Beskid Mały. Spacerując po hali, można dostrzec także szczyty Beskidu Śląskiego oraz Beskidu Żywieckiego.
  6. Grzbiet Abrahamowa jest doskonałym przykładem jak wygląda życie na górskich przysiółkach. Idąc od Słowianki, mijamy nadal zamieszkałe domostwa oraz pozostałości po dawnych góralskich letniakach. Pasterstwo i rolnictwo o charakterze górskim jest dzisiaj zdecydowanie mniej obecne niż jeszcze w latach 70. XX wieku. Nadal mamy okazję podziwiać szachownice pól oraz wspaniałe widoki na górskie otoczenie Żabnicy, Cięciny i Węgierskiej Górki.
  7. Schodząc z Abrahamowa do Węgierskiej Górki możemy zobaczyć ruiny schronu bojowego “Wyrwidąb” na Bukowinie. Z kolei, idąc czerwonym szlakiem przez Węgierską Górkę, mijamy schron bojowy “Wędrowiec”. Oba schrony są związane z wybuchem II Wojny Światowej. Warto zatrzymać się przy “Wędrowcu” na chwilę i zapoznać z treścią tablic informacyjnych, aby dowiedzieć się dlaczego Węgierską Górkę nazywamy “Westerplatte Południa”.

Warianty i modyfikacje

  1. Możemy trasę zamienić na krótszą pętlę bez pomijania najważniejszych punktów. W tym celu ruszamy spod leśniczówki w Cięcinie Górnej za znakami szlaku rowerowego na Butorzonkę. Dalej idziemy zgodnie z opisem trasy przez Halę Magurę, Skałę i Słowiankę aż w okolice Stacji Turystycznej Abrahamów. Przy budynku Stacji Turystycznej Abrahamów odbijamy w prawo (w dół) w drogę dojazdową przez Ficońkę. Ta doprowadzi nas do leśniczówki w Cięcinie Górnej.
  2. Możemy także zmienić trasę w pętlę ze stacji kolejowej Cięcina. Wystarczy, że w końcowym odcinku trasy, jak czerwonym szlakiem schodzimy z Abrahamowa, nie zejdziemy asfaltem do Żabnicy Dolnej, lecz skręcimy w asfalt w prawo (lekko pod górę). W ten sposób ulicą Rowerową oraz Graniczną dojdziemy do stacji kolejowej Cięcina, czyli do miejsca rozpoczęcia wycieczki.

Wskazówki praktyczne

  1. Początek i koniec trasy znajdują się przy stacjach kolejowych. Kursują tutaj pociągi linii Katowice - Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń. Są to sąsiednie stacje kolejowe, więc w kilka minut możemy przemieścić się pociągiem z Węgierskiej Górki do Cięciny.
  2. Przez Węgierską Górkę oraz Cięcinę kursują również liczne busy i autobusy na trasach z Żywca do Żabnicy, gmin Milówka, Rajcza i Ujsoły.
  3. Możemy także natrafić na sytuację, w której, zejdziemy czerwonym szlakiem do Żabnicy Dolnej i już stamtąd pojedziemy autobusem do Węgierskiej Górki, Cięciny lub Żywca.
  4. W Cięcinie duży parking dla samochodów osobowych znajduje się w sąsiedztwie szkoły oraz kościoła św. Katarzyny. W Węgierskiej Górce miejsc parkingowych jest zdecydowanie więcej.
  5. Kierunek trasy został opracowany z myślą o parkingach, komunikacji pociągiem i gastronomii. Łatwiej jest rano znaleźć wolne miejsce parkingowe w Węgierskiej Górce, przejechać pociągiem z Węgierskiej Górki do Cięciny i potem zakończyć wędrówkę przy aucie. W odwrotnym przypadku, gdybyśmy wędrówkę kończyli w Cięcinie, męczącym mogłoby się okazać czekanie na pociąg na stacji, gdzie nie ma nic (brak toalety, brak poczekalni, brak gastronomii, a i sklep ma krótkie godziny otwarcia w weekendy).
  6. Oznakowanie Szlaku Papieskiego w Gminie Węgierska Górka to żółty krzyż na niebieskim tle. Jest to uniwersalne oznakowanie szlaków papieskich w Polsce. Ostatni raz, oznakowanie szlaku było odnawiane latem 2020 roku, ale - niestety - oznakowanie bywa niszczone oraz nie jest tak gęste jak w przypadku typowych szlaków turystycznych. Warto zatem mieć ze sobą papierową mapę, aby wszelkie wątpliwości rozwiać od razu. Okolice Cięciny Górnej są terenami “off-line” z brakiem zasięgu sieci komórkowych, więc jeżeli już mamy zamiar korzystać z aplikacji, najlepiej wcześniej pobrać mapy na telefon.
  7. Trasa ma charakter typowo górski, aczkolwiek asfaltu nie unikniemy. Łącznie, na całej trasie możemy liczyć się z ok. 3,5 km asfaltowych dróg. Najwięcej asfaltu jest wzdłuż czerwonego szlaku w Żabnicy Dolnej i Węgierskiej Górce. Pozostała część trasy to głównie przyjemne leśne drogi z niewielką ilością luźnych kamieni lub odstających korzeni. Kilka takich miejsc na trasie jest, przez co odradzamy obuwie z cienką podeszwą.
  8. Na trasie wędrówki nie mamy typowej gastronomii rozumianej jako karczma lub górskie schronisko. Stacja Turystyczna Słowianka pełni funkcje zbliżone do sklepiku - zakupimy tam przekąski oraz napoje. Gospodarze preferują konsumpcję na zewnątrz, ponieważ jadalnia jest przewidziana dla gości nocujących na Słowiance. Troszkę inaczej wygląda sytuacja w Stacji Turystycznej Abrahamów. Tam mamy duży taras oraz stołówkę. Przy niewielkim ruchu turystycznym, gastronomia ogranicza się do fast foodów (frytki, mrożonki, itp.), w dni wolne czasami trafi się oferta dań obiadowych. Atmosfera panująca na Abrahamowie może przywoływać wspomnienia z góralskich piwiarni w czasach słusznie minionych. ;) W centrum Węgierskiej Górki restauracji i kawiarni jest do wyboru do koloru… ;)
Tak
17.92 km
531.29 m
597.15 m
583.68 m
17/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
5h 39m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img