Szyndzielnia i Klimczok z Bielska-Białej do Szczyrku

Długość trasy: 13,10 km
Czas przejścia: 4h 20m
Trudność: Wymagająca

Bardzo widokowa trasa górska z Bielska-Białej do Szczyrku obok jednych z najpopularniejszych schronisk Beskidu Śląskiego: na Szyndzielni oraz pod Klimczokiem.

Podczas wędrówki poznamy jak blisko siebie jest dużo atrakcji turystycznych, a Szczyrk i Bielsko-Biała to prawdziwi górscy sąsiedzi. To wcale nie tak daleko!

Bielsko-Biała Olszówka Górna - Dębowiec - Szyndzielnia - Klimczok - Szczyrk Centrum

Autor:
Radosław Szczepanek

Radosław Szczepanek

Licencjonowany Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

  1. Wędrówkę zaczynamy w Bielsku-Białej na rondzie, gdzie krzyżują się ulice Armii Krajowej, Olszówka oraz Karbowa. Jest to bezpośrednie sąsiedztwo parkingów i Campingu “Pod Dębowcem”.
  2. Wchodzimy na czerwony szlak turystyczny i zgodnie z jego znakami idziemy do góry ul. Skalną. Na końcu ulicy szlak wchodzi w las, a później na polanę z Gastronomią na Dębowcu.
  3. Za Gastronomią na Dębowcu znajduje się skrzyżowanie szlaków, na którym zmieniamy szlak na zielony aż do Schroniska PTTK na Szyndzielni (1001 m n.p.m.).
  4. Od Schroniska PTTK Szyndzielni idziemy żółtym szlakiem turystycznym (na pewnym odcinku idzie on razem z czerwonym) na szczyt Klimczoka (1117 m n.p.m.).
  5. Ze szczytu Klimczoka idziemy do Schroniska PTTK Klimczok (1052 m n.p.m.). Schodzimy ze szczytu czarnym szlakiem , a na Przełęczy Siodło (inaczej Kowiorek, Siodło Pod Klimczokiem, 1035 m n.p.m.) wchodzimy na zielony szlak do Schroniska PTTK Klimczok.
  6. Ze Schroniska PTTK Klimczok idziemy w kierunku Szczyrku kontynuując wędrówkę zielonym szlakiem turystycznym . Dochodzimy nim do skrzyżowania szlaków Na Pięciu Drogach (943 m n.p.m.), gdzie zmieniamy kolor szlaku na niebieski . Niebieskim szlakiem turystycznym schodzimy do ścisłego centrum Szczyrku.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Od 1895 roku na stokach Dębowca (661 m n.p.m.) na wysokości 526 m n.p.m. w dawnej gajówce funkcjonuje obiekt turystyczny. Przez lata było to schronisko turystyczne (wpierw niemieckiej organizacji Beskidenverein, później PTTK). Dzisiaj, podobnie jak na początku, funkcjonuje tutaj restauracja o nazwie Gastronomia Dębowiec. Restauracja jest czynna przez większą część roku, choć zdarzają się dni oraz okresy, gdy restauracja jest zamknięta. Polana pod Dębowcem jest bardzo popularna wśród mieszkańców Bielska-Białej jako miejsce spacerowe. Możemy z niej podziwiać doskonałe widoki na miasto Bielsko-Biała. Przy samej restauracji jest bezpłatny i ogólnodostępny górski plac zabaw.
  2. Dębowiec jest także miejscem, w obrębie którego zlokalizowanych jest kilka atrakcji turystycznych: kolej kanapowa (z ul. Karbowej do Gastronomii Dębowiec), park linowy (przy dolnej stacji kolei) oraz letni tor saneczkowy (poniżej polany).
  3. Zdecydowanie największą atrakcją Szyndzielni jest kolej gondolowa. Idąc zielonym szlakiem przechodzimy obok górnej stacji tej kolei. Kolej Linowa na Szyndzielnię jest pierwszą po II wojnie światowej koleją linową w Polsce (rok oddania do użytku: 1953)  i pierwszą polską koleją gondolową, nie kabinową. W dawnej górnej stacji (na wysokości 958 m n.m.) jest urządzona ogólnodostępna poczekalnia wraz z wystawą starych wagoników i tablicami informującymi o historii kolei linowej na Szyndzielnię. Przy górnej stacji kolei jest także (odpłatna) wieża widokowa Ziad Tower z panoramą miasta Bielsko-Biała i widokami na Beskidy, a przy dobrej widoczności także Tatry. Niedaleko górnej stacji jest również polana Sahara z piękną panoramą Bielska-Białej, Pogórza Śląskiego i Wyżyny Śląskiej.
  4. Pod szczytem Szyndzielni (1028 m n.p.m.) na wysokości 1001 m n.p.m. dochodzimy do Schroniska PTTK na Szyndzielni. Budynek schroniska powstał w 1897 roku z inicjatywy niemieckiej organizacji Beskidenverein i jest to obecnie najstarszy budynek schroniska w polskich Beskidach. Jest to także jedno z największych zabytkowych schronisk w polskich górach. Przy schronisku można oglądać Alpinarium - niewielki ogród roślin alpejskich rosnących w Beskidach.
  5. Szczyt Klimczoka (1117 m n.p.m.) jest bardzo ważnym punktem granicznym. Na Klimczoku przebiega granica administracyjna między miastem Bielsko-Biała a miastem Szczyrk. Ponadto na Klimczoku jest dawna granica między regionami historycznymi Śląska i Małopolski. Bielsko (część miasta Bielsko-Biała) to dawny Śląsk, dokładnie Śląsk Cieszyński. Z kolei Szczyrk to dawna Małopolska, dokładnie Żywiecczyzna. Administracyjnie oba miasta leżą w województwie śląskim, ale tylko część Bielska-Białej leży na Śląsku. Szczyrk leży w historycznej Małopolsce. O tej granicy na szczycie informują tablice, stary słupek graniczny oraz regularnie zawieszane flagi regionów historycznych.
  6. Widoki ze szczytu Klimczoka są przede wszystkim na wschód i południe. Na pierwszym planie widzimy jest Magurę (1109 m n.p.m.) z charakterystycznym kamiennym budynkiem schroniska. Na lewo od schroniska widoczny jest Beskid Mały. Na prawo od schroniska widzimy Kotlinę Żywiecką oraz Beskid Żywiecki w tle. Przy dobrej widoczności między Babią Górą (1725 m n.p.m.) i Pilskiem (1557 m n.p.m.) możemy dostrzec górski grzebień Tatr. Całkowicie na południu (z prawej strony) widoczna jest wysoka góra z wysokim masztem. To Skrzyczne (1257 m n.p.m.), najwyższa góra polskiej części Beskidu Śląskiego.
  7. Schronisko PTTK Klimczok znajduje się na stokach Magury (1109 m n.p.m.) na wysokości 1052 m n.p.m., ale że w Karpatach Magur jest wiele, to schronisko nosi nazwę związaną z jednym w Karpatach Klimczokiem. Dzięki temu jest rozpoznawalne. Historia schroniska w tym miejscu jest bardzo długa i sięga 1841 roku (również jest związana z niemiecką organizacją Beskidenverein). Obecny budynek pochodzi z 1914 roku i jest kamienny, ponieważ wcześniejsze drewniane regularnie płonęły.
  8. Bardzo ważnym punktem wędrówki, już między zabudowaniu Szczyrku, jest Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku (tzw. Sanktuarium "Na Górce"). Jest to jedno z młodszych sanktuariów maryjnych Żywiecczyzny związane z objawieniami z 1894 r. Na tyłach kościoła mieści się cudowne źródełko wraz z grotą Matki Boskiej Fatimskiej. Po lewej stronie kościoła jest niewielka kapliczka z zachowanym pniem buka, na którym doszło do objawień. Charakterystyczny duży budynek nad kościołem to Salezjański Dom Młodzieżowy "Dom Pielgrzyma".

Warianty i modyfikacje

  1. Na Szyndzielnię (1028 m n.p.m.) można wjechać całoroczną koleją gondolową. Kolej Linowa “Szyndzielnia” ma dolną stację powyżej końcowego przystanku linii nr 8 MZK Bielsko-Biała. Przystanek nazywa się Armii Krajowej Szyndzielnia. Od przystanku należy iść niebieskim szlakiem turystycznym . Górna stacja Kolei Linowej “Szyndzielnia” znajduje się w sąsiedztwie zielonego szlaku turystycznego, którym przebiega nasza trasa.
  2. Chcąc złagodzić nieco podejście, można wędrować czerwonym szlakiem od Gastronomii Dębowiec aż do Schroniska PTTK na Szyndzielni. Jest to łagodniejsza i szersza droga. Pominiemy jednak w ten sposób okolice górnej stacji Kolei Linowej “Szyndzielnia” z wieżą widokową oraz polaną Sahara. Jeśli nie chcemy, żeby nas to ominęło, to możemy od czerwonego szlaku odbić zielonym na Płycie Kamienieckiej (płaskie przejście ok. 300 m).
  3. Rodziny z dziećmi i/lub z wózkami trekkingowymi mogą skorzystać z jeszcze jednego złagodzenia trasy: od początku do Schroniska PTTK Klimczok idziemy cały czas wyłącznie czerwonym szlakiem . Ze schroniska pod Klimczokiem do Szczyrku schodzimy zgodnie z propozycją trasy (tj. zielonym, a później niebieskim szlakiem). Dzięki takiemu zabiegowi, cała trasa przebiega szerokimi drogami leśnymi z niewielką ilością luźnych kamieni. Jest to także wariant trasy najłagodniejszy, co nie oznacza, że nie będzie “pod górkę”. Pomijamy w tym wariancie szczyt Klimczoka, który jest stromy i kamienisty.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Bielska-Białej można bardzo łatwo dotrzeć pociągiem Kolei Śląskich (gł. relacja Katowice-Zwardoń) oraz InterCity. Do Bielska-Białej dojeżdża również dużo autobusów i busów z Krakowa (m.in. Lajkonik, Janiso) oraz autobusy dalekobieżne.
  2. Z centrum Bielska-Białej do punktu startu wędrówki najlepiej dotrzeć autobusem MZK Bielsko-Biała, linia nr 8. Między dworcami (autobusowym i kolejowym) jest przystanek autobusowy Bielsko-Biała Warszawska Dworzec (341), z którego mniej więcej co 15 minut odjeżdżają autobusy linii nr 8. Najlepiej wysiąść na przystanku Armii Krajowej Parking (23).
  3. Szczyrk jest bardzo dobrze skomunikowany autobusami i busami z Bielskiem-Białą (m.in. PKS Bielsko-Biała, Żądło). Aby wrócić do Bielska-Białej, najlepiej jest wsiąść do autobusu na przystanku Szczyrk Centrum.
  4. Przy punkcie początkowym trasy są duże płatne parkingi dla samochodów osobowych (w tym m.in. na Campingu Pod Dębowcem) oraz kilka bezpłatnych (m.in. w ciągu ul. Karbowej i przy Hali Widowiskowo-Sportowej “Pod Dębowcem”).
  5. Gastronomia na trasie jest rozlokowana bardzo komfortowo. W Campingu “Pod Dębowcem” funkcjonuje całoroczna restauracja. Na stokach Dębowca w dawnym schronisku jest restauracja Gastronomia na Dębowcu. Na Szyndzielni w budynku starej górnej stacji jest bar szybkiej obsługi (oraz toalety). Nieco dalej pod szczytem Szyndzielni jest schronisko z bardzo duża jadalnią i rozbudowaną ofertą gastronomiczną. Widoki z jadalni schroniska są przepiękne o każdej porze roku. Schronisko PTTK Klimczok również posiada dużą salę jadalnianą i rozbudowaną ofertę dań. Szczyrk jako miejscowość turystyczna ma do zaoferowania kuchnię każdego rodzaju w dziesiątkach lokali gastronomicznych.
Tak
13.10 km
664.88 m
670.40 m
599.40 m
17/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
4h 20m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img