Chata na Groniu z Mesznej do Szczyrku

Długość trasy: 8,06 km
Czas przejścia: 2h 43m
Trudność: Wymagająca

Przyjemna i widokowa trasa górska stokami Magury z Mesznej do Szczyrku.

Doskonała alternatywa dla wszystkich, którzy chcą poznać klimat góralskich przysiółków i podziwiać dalekie widoki. Widoki z trasy są zbliżone do widoków ze szlaków na Klimczok, ale na tej trasie jest zdecydowanie ciszej i spokojniej.

Meszna PKS - Chata na Groniu - Bieniadka - Szczyrk Podmagura - Sanktuarium “Na Górce” - Szczyrk Centrum

Autor:
Radosław Szczepanek

Radosław Szczepanek

Licencjonowany Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

  1. Wędrówkę zaczynamy w Mesznej na przystanku autobusowym obok szkoły i Meszniańskiego Ośrodka Kultury “Nad Borami”.
  2. Wchodzimy na żółty szlak turystyczny i zgodnie z jego znakami docieramy do Chaty na Groniu.
  3. Z Chaty na Groniu żółtym szlakiem wchodzimy na przysiółek Nadmeszna, gdzie zmieniamy kolor szlaku na czarny .
  4. Czarnym szlakiem przechodzimy przez góralskie przysiółki Bieniadka i Więzikówka, którymi docieramy do Sanktuarium “Na Górce” w Szczyrku.
  5. Z Sanktuarium schodzimy niebieskim szlakiem turystycznym aż do centrum Szczyrku.
  6. Wędrówkę kończymy obok skrzyżowania ulicy Górskiej z ulicą Myśliwską i ulica Beskidzką (sąsiedztwo Urzędu Miasta Szczyrk), gdzie znajduje się skrzyżowanie szlaków.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Meszna jest niewielką wioską rozłożoną na wschodnich stokach Magury (1109 m n.p.m.) oraz u jej podnóży w obrębie Kotliny Żywieckiej. Początki Mesznej sięgają 1712 roku, ale że była to miejscowość o charakterze rolnym, nie znajdziemy tutaj dużej ilości zabytków. Spacerując uliczkami Mesznej możemy natknąć się na pojedyncze zabytkowe drewniane zabudowania oraz przydrożne kapliczki. Jednym z najstarszych obiektów Mesznej jest murowana Kaplica Matki Boskiej Siewnej, która według podań może pochodzić z 1789 roku, a nawet ok. 1750 roku. W dokumentacji konserwatorskiej wspomina się jednak rok 1810. W połowie XX wieku obraz z kaplicy został przeniesiony do ołtarza głównego nowo wybudowanego kościoła pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny. Kościół ten posiada charakterystyczną wieżę dominującą w krajobrazie wsi.
  2. Widoki z przysiółków na stokach Magury (1109 m n.p.m.) oraz z sąsiedztwa Chaty na Groniu są przede wszystkim na wschód i południe. Na pierwszym planie widzimy Magurkę Wilkowicką (909 m n.p.m.) i Czupel (933 m n.p.m.) w Beskidzie Małym. Na prawo od Beskidu Małego widzimy najrozleglejszą część Kotliny Żywieckiej oraz Beskid Żywiecki. Przy dobrej widoczności między Babią Górą (1725 m n.p.m.) i Pilskiem (1557 m n.p.m.) możemy dostrzec górski grzebień Tatr. Między Beskidem Małym a Babią Górą widoczne są niskie i długie grzbiety Beskidu Makowskiego. Miejscami, na południu widoczna jest wysoka góra z wysokim masztem. To Skrzyczne (1257 m n.p.m.), najwyższa góra polskiej części Beskidu Śląskiego.
  3. Przejście od Chaty na Groniu do Szczyrku prowadzi góralskimi przysiółkami, które są porozrzucane na stokach Magury między dawnymi polami uprawnymi oraz pastwiskami. Większa część trasy prowadzi lasem, ponieważ nieużytki rolne od dziesięcioleci zarastają. Jeżeli idąc szlakiem zobaczymy w lesie “kopce kamieni” (gwarowo: krudy) lub “kamienne płotki” możemy od razu wyjść z założenia, że dawniej był to teren o charakterze rolniczym.
  4. Bardzo ważnym punktem wędrówki, już między zabudowaniami Szczyrku, jest Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku (tzw. Sanktuarium "Na Górce"). Jest to jedno z młodszych sanktuariów maryjnych Żywiecczyzny związane z objawieniami z 1894 r. Na tyłach kościoła mieści się cudowne źródełko wraz z grotą Matki Boskiej Fatimskiej. Po lewej stronie kościoła jest niewielka kapliczka z zachowanym pniem buka, na którym doszło do objawień. Charakterystyczny duży budynek nad kościołem to Salezjański Dom Młodzieżowy "Dom Pielgrzyma".

Warianty i modyfikacje

  1. Możemy wydłużyć trasę o szczyt Magury oraz Schronisko PTTK “Klimczok”. W tym celu od Chaty na Groniu cały czas idziemy żółtym szlakiem , który przez kopułę szczytową Magury doprowadzi nas do schroniska. Z okolic schroniska możemy zejść zielonym i niebieskim szlakiem turystycznym, które doprowadzą nas do Szczyrku. Odcinek od Schroniska PTTK “Klimczok” jest składową trasy Szyndzielnia i Klimczok z Bielska-Białej do Szczyrku.
  2. Możemy także zamienić trasę w pętlę z pominięciem Szczyrku oraz Sanktuarium “Na Górce”. Żeby tak się stało, od Chaty na Groniu musimy iść żółtym szlakiem do skrzyżowania szlaków przy ruinach schroniska Magura-Kąpielisko, gdzie wchodzimy (w prawo) na czerwony szlak turystyczny . Nad Bystrą Krakowską jest skrzyżowanie szlaków, gdzie skręcamy (w prawo) w czarny szlak turystyczny . Doprowadza on nas do żółtego szlaku przy Straconej Matce. Skręcamy (w lewo) w dół w żółty szlak turystyczny i tą samą drogą co na początku trasy schodzimy do Mesznej.

Wskazówki praktyczne

  1. Przystanek autobusowy Meszna jest jedynym przystankiem w tej miejscowości. Zatrzymują się tutaj autobusy i busy kursujące na trasie Bielsko-Biała - Szczyrk. Ponadto, jest to przystanek na trasie busów z Bielska-Białej do Godziszki, Słotwiny, Lipowej, Twardorzeczki, Ostrego oraz Żywca. W przypadku kursów do Żywca należy się zorientować czy kurs jest przez Meszną, ponieważ to jeden z kilku wariantów tras relacji Bielsko-Biała - Żywiec. Meszna jest zatem dobrze skomunikowana z Bielskiem-Białą, Szczyrkiem oraz Żywcem.
  2. Parkingi dla samochodów osobowych w Mesznej są w zasadzie dwa. Pierwszy, bezpośrednio obok przystanku autobusowego. Drugi, przy kościele Niepokalanego Serca NMP. Z miejscami parkingowymi w Szczyrku, czyli na końcu trasy, nie ma problemu. W Szczyrku bezpłatne miejsca parkingowe są wzdłuż ulic Myśliwskiej i Beskidzkiej, więc w ciągu głównej drogi przez Szczyrk.
  3. Obok Chaty na Groniu szlak żółty oraz szlak czarny najpierw prowadzą razem, potem rozdzielają się (oba szlaki otaczają Chatę na Groniu), po czym znowu się łączą. Obejście czarnym szlakiem jest łagodniejsze, ale w gruncie rzeczy pozbawione widoków. Natomiast szlak żółty jest na krótkim odcinku dość stromy, ale za to jest bardzo widokowy. To z polany nad Chatą na Groniu najlepiej podziwiać panoramę Tatr.
  4. Gastronomia na trasie to przede wszystkim Chata na Groniu, która jest górską karczmą czynną cały rok. W Szczyrku na Podmagurze funkcjonują także górskie stołówki oraz izby regionalne (Kosajonka, Chata w Dechę), których oferta gastronomiczna bywa skierowana do turystów ze szlaku (znaczna sezonowość). Poniżej Sanktuarium “Na Górce” w Hotelu “Orle Gniazdo” działa bar, bufet turystyczny oraz restauracja, które przyjmują gości ze szlaku. Oprócz tego, na końcu trasy mamy centrum Szczyrku, gdzie oferta gastronomiczna jest bardzo rozbudowana.


Tak
8.06 km
423.12 m
440.44 m
372.44 m
15/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 43m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img