Śnieżne Stawki czyli tatrzańskie krajobrazy w Karkonoszach

Długość trasy: 17,46 km
Czas przejścia: 5h 39m
Trudność: Wymagająca

Wycieczka, która pozwoli nam poczuć klimat Tatr, a jednocześnie nie zmęczyć się jak w Tatrach. Do tego raczej zaciszne ścieżki, wspaniałe lasy i położone na uboczu schronisko. To wszystko pozwoli odczarować Karkonosze jako owe kapuściane góry o płaskich grzbietach i niezbyt wysokich szczytach.

Decydując się na tę trasę zobaczymy piękny polodowcowy krajobraz, urwiste ściany i stawki położone pośród zarośniętych kosodrzewiną wzgórz morenowych.

Michałowice – Trzy Jawory – Schronisko Pod Łabskim Szczytem – Śnieżne Stawki – Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem – Trzy Jawory - Michałowice

Autor:
Stefan Becker

Stefan Becker

Przewodnik beskidzki, sudecki i jurajski

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy w Michałowicach na parkingu w pobliżu przystanku Michałowice Śnieżna. Ruszamy w górę ulicą Śnieżną za znakami niebieskimi . Po 500 m droga z asfaltowej zmienia się w gruntową. Docieramy do Trzech Jaworów, gdzie dołącza szlak czarny z Jagniątkowa.
  2. Dalej idziemy wspólnie szlakami wyraźną drogą leśną do rozdroża o nazwie Wysoki Most, gdzie zostawiamy szlaki niebieskie (którymi będziemy schodzić) a dalej podążamy szlakiem czarnym przez dostojny las świerkowy, który pod dołączeniu szlaku czerwonego zaczyna się powoli rozrzedzać. Wraz ze szlakiem czerwonym przekraczamy dolne partie Kotła Łabskiego osiągając Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem.
  3. Od schroniska przez chwilę bardzo bystro w górę, za znakami czerwonymi, niebieskimi i żółtymi do rozdroża. Przebiega tędy w poprzek szlak zielony , w który skręcamy na wchód, czyli w lewo.
  4. Teraz najpiękniejszy ale i najtrudniejszy fragment trasy czyli trawers Śnieżnych Kotłów. Szlak ułożony jest w kamienny chodniczek i wije się to w górę to w dół odkrywając przed nami coraz piękniejsze widoki – ze względu na górą granicę lasu i bujne kosówki nie sposób się tu zgubić. Na Rozdrożu pod Wielkim Szyszakiem krzyżujemy się ze szlakiem niebieskim .
  5. Stąd w dół cały czas wzdłuż niebieskich znaków schodzimy najpierw wąską ścieżką do Wysokiego Mostu, a dalej już znaną drogą do parkingu.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem (1168 m n.p.m.) swoimi początkami sięga wojny trzydziestoletniej kiedy to stała tu pasterska buda. Z 1780 r pochodzi najstarszy zachowany szkic tak zwanej Budy Eliasza – nazwanej tak od imienia żydowskiego właściciela Siegela. W 1915 r schronisko spłonęło, a obecny (wielokrotnie przebudowywany obiekt) pochodzi z 1925 r.  Schronisko znajduje się na skraju rozległej polodowcowej niszy niwalnej.
  2. Bazaltaowy Żleb jest najciekawszym przyrodniczo miejscem całych Karkonoszy i jednocześnie najwyżej położoną wychodnią bazanitu w Europie. Jego wyraźnie odróżniającą się szarą smugę wypatrzyć można z progu Małego Śnieżnego Kotła – skały tego żlebu są świadectwem wulkanizmu w obszarze Karkonoszy.
  3. Śnieżne Stawki są niewielkimi oczkami polodowcowymi malowniczo położonymi w Wielkim Śnieżnym Kotle. Uroku temu miejscu dodają wysokie granitowe ściany. Obecnie szlak udostępnia dwa największe stawki z istniejących pięciu.

Warianty i modyfikacje

  1. Osoby niezmotoryzowane mogą rozpocząć wędrówkę od stacji kolejowej w Piechowicach podążając do parkingu niebieskim szlakiem .
  2. Stawki i Kotły można zobaczyć z góry – w tym celu należy od rozdroża nad schroniskiem podążać nieznakowanym farbą (ale legalnym!) szlakiem oznaczonym tyczkami aż na Łabski Szczyt i stąd podążać czerwonym szlakiem na wschód przez stację Radiowo-przekaźnikową Śnieżne Kotły i stokami Wielkiego Szyszaka do szlaku  niebieskiego wiodącego w dół do naszej trasy. Opcja ta jest dobra na zimę kiedy przejście trawersem kotłów jest niebezpieczne. Należy jednak pamiętać, że wariant zimowy szlaku trawersuje Wielki Szyszak od strony czeskiej, należy też uważać na nawisy śnieżne (innymi słowy tylko dla doświadczonych turystów i w dobrych warunkach).
  3. Od schroniska można podejść 500 m żółtym szlakiem (w kierunku Szklarskiej Poręby) na Kukułcze Skały. Jest to jedna z wielu granitowych wychodni skalnych Karkonoszy powstała głęboko pod ziemią, a odsłonięta przez wyerodowanie skał przykrywających pluton karkonoski. Miejsce to jest zagospodarowane turystycznie i oferuje interesujące widoki.

Wskazówki praktyczne

  1. Jadąc samochodem skręcamy z drogi krajowej nr 8 Jelenia Góra-Szklarska Poręba w kierunku Piechowic (droga wojewódzka nr 366), a następnie nie dojeżdżając do centrum miejscowości zjeżdżamy w prawo w górę podług serpentyn na Michałowice.
  2. Do Michałowic można dojechać autobusem miejskim z Piechowic oraz Jeleniej Góry.
  3. Trasę wolno przechodzić tylko w warunkach letnich ze względu na zagrożenie lawinowe i po ustaniu toków głuszca (informacja na witrynach Karkonoskiego Parku Narodowego). Szlak jest otwierany z reguły na początku czerwca.
  4. Szlak przez Śnieżne Stawki ma charakter kamiennego chodniczka – zdecydowanie należy ubrać „mocne” obuwie.
Tak
Tak
17.46 km
630.52 m
746.72 m
746.72 m
18/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
5h 39m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img