Mała Czantoria pętlą z Ustronia

Długość trasy: 12,74 km
Czas przejścia: 4h 09m
Trudność: Wymagająca

Propozycja górskiej wycieczki nad Ustroniem po (chyba) najmniej popularnych trasach górskich tego miasta.

Czantoria Mała zapewni nam przy ładnej pogodzie rewelacyjne widoki na Beskid Śląski i Pogórze Cieszyńskie. Leśne przejścia dostarczą z kolei bliskiego kontaktu z naturą.

Ustroń Poniwiec PKS - ul. Akacjowa - Dolina Roztoki - Polana Bakule - Czantoria Mała (866 m n.p.m.) - Ustroń Jelenica - Ustroń Poniwiec PKS

Autor:
Radosław Szczepanek

Radosław Szczepanek

Licencjonowany Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

  1. Nasza trasa zaczyna się przy przystanku autobusowym Ustroń Poniwiec w ciągu ulicy 3 Maja. Przystanek autobusowy jest przy skrzyżowaniu ul. 3 Maja i ul. Akacjowej. My idziemy w górę ulicy Akacjowej.
  2. Na końcu ulicy Akacjowej (obok hotelu Poniwiec SKI & SPA z wyciągiem kanapowym) wchodzimy na szlak tematyczny Rycerska Ścieżka.
  3. Na Polanie Bakule wchodzimy w prawo w zielony szlak turystyczny (kierunek Czantoria Mała, Goleszów).
  4. Na Czantorii Małej zmieniamy kolor szlaku na żółty i schodzimy do Ustronia Jelenicy.
  5. W Ustroniu Jelenicy (w ciągu ul. Jelenica) skręcamy w prawo i wchodzimy na niebieski szlak spacerowy (szlaki spacerowe mają oznaczenie kwadratu składającego się z dwóch trójkątów: jednego białego i jednego z kolorem szlaku spacerowego).
  6. Na wysokości budynku ul. Jelenica 81 skręcamy w prawo i wchodzimy na czerwony szlak spacerowy (w ciągu ul. Drozdów).
  7. Czerwony szlak spacerowy doprowadza nas do ul. Akacjowej w okolicy budynków z numerami 86 i 88. Skręcamy w lewo i ulicą Akacjową wracamy do przystanku autobusowego Ustroń Poniwiec (dokładnie tą samą trasą, co szliśmy na początku).

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Ulica Akacjowa w górnym odcinku wiedzie wzdłuż doliny potoku Roztoka. Jest to bardzo urokliwe miejsce z gęstym lasem i omszałymi kamieniami.
  2. Na terenie miasta Ustroń mamy kilka pamiątek po dawnej kulturze pasterskiej Karpat. Na naszej trasie mijamy trzy z nich: Polanę Goryczka, Polanę Bakule oraz Polanę Cichula. Polana Goryczka jest dzisiaj zabudowana hotelem, ale na Polanie Bakule możemy nadal podziwiać rozległe trawiaste łąki. Są także pozostałości dawnych zabudowań pasterskich. Polana Bakule znajduje się na obszernym górskim siodle między szczytami Czantorii Małej i Wielkiej. Polana Cichula znajduje się w szczytowych partiach Czantorii Małej.
  3. Widoki z Polany Bakule obejmują przede wszystkim sąsiednią Czantorię Wielką (995 m n.p.m.) oraz Pasmo Równicy (885 m n.p.m.) na drugim brzegu rzeki Wisły.
  4. Na szczycie Czantorii Małej warto pospacerować, odbić trochę od szlaku, aby podziwiać piękne widoki na Pogórze Cieszyńskie. Ciekawostką jest wieża triangulacyjna na szczycie Czantorii Małej oraz stanowisko startowe dla paralotniarzy (dzisiaj rzadko wykorzystywane).
  5. Pole biwakowe na Jelenicy jest miejscem nawiązującym do kultów religijnych w Beskidach. W głębi lasu mijamy znajdujące się tam drewniane krzyże oraz kamienie rocznicowe. Duża ilość tablic informacyjnych powoduje, że jest to miejsce o charakterze edukacyjnym.
  6. Czerwonym szlakiem spacerowym przechodzimy u podnóży Czantorii Małej. Miejscami idziemy wzdłuż pastwisk, z których są piękne widoki na nową uzdrowiskową dzielnicę Ustronia - Zawodzie. Bardzo ładnie prezentują się z tej perspektywy ustrońskie “piramidy”, czyli budynki sanatoriów, hoteli oraz domów wczasowych na Zawodziu.

Warianty i modyfikacje

  1. W okresie działania Kolei Linowej “Poniwiec” można wjechać koleją z doliny Roztoki na Polanę Bakule. Ominiemy tym samym podejście Rycerską Ścieżką.
  2. Możemy wydłużyć trasę od Czantorii Małej do Jelenicy schodząc zielonym szlakiem do Cisownicy Podlesia, skąd żółtą trasą rowerową możemy dojść do Ustronia Jelenicy. Dzięki temu odwiedzimy punkt widokowy na Podlesiu oraz przejdziemy trasą rowerową obok górskiego źródła.
  3. Możemy także zrezygnować z przejścia trasy w formie pętli i z Ustronia Jelenicy zejść żółtym szlakiem pieszym do centrum Ustronia z całkowitym pominięciem ul. Akacjowej i przystanku Ustroń Poniwiec w drodze powrotnej.

Wskazówki praktyczne

  1. Do przystanku autobusowego Ustroń Poniwiec dojeżdżają autobusy lokalne kursujące z Cieszyna lub Skoczowa (przez Ustroń) w kierunku Wisły, Istebnej, Koniakowa oraz Jaworzynki.
  2. Czantoria Mała jest górą o stromych stokach, dlatego kierunek wędrówki został dobrany w taki sposób, żeby schodzić z Czantorii Małej po tych najbardziej stromych zboczach.
  3. Z Doliny Roztoki na Polanę Bakule prowadzi kanapowa Kolej Linowa “Poniwiec”. Jest to przede wszystkim wyciąg narciarski. W okresie wakacyjnym oraz w weekendy przy sprzyjających warunkach atmosferycznych kolej wwozi Turystów na górę również poza sezonem narciarskim.
  4. Na trasie nie ma schroniska górskiego. W sezonie turystycznym oraz weekendy można liczyć, że będzie czynna gastronomia na Polanie Bakule (przy górnej stacji Kolei Linowej “Poniwiec”) oraz że będzie czynny bufet turystyczny przy polu biwakowym w ustrońskiej Jelenicy. Ten sezonowy bufet turystyczny na sporej części map jest oznaczony jako “U Jónka na Kympie”. Jest to nie zawsze czynna prosta gastronomia oraz kiosk z napojami/lodami.
  5. Sieć szlaków pieszych, spacerowych oraz tras rowerowych u stóp Czantorii Małej jest bardzo gęsta. Warto przyjrzeć się dokładnie mapie oraz symbolom szlaków w terenie, aby przez przypadek nie wejść w niewłaściwą dróżkę.
Tak
Tak
12.74 km
482.83 m
567.91 m
567.74 m
16/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
4h 09m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img