Równica z centrum Ustronia do Ustronia Polany

Długość trasy: 9,39 km
Czas przejścia: 3h 06m
Trudność: Wymagająca

Trasę można by nazwać “Ustroń w górskiej pigułce”, ponieważ jest to propozycja górskiej wycieczki na jeden z dwóch najpopularniejszych szczytów górskich nad Ustroniem.

Trasa wiedzie fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego przez uzdrowiskową część Ustronia (Zawodzie), obok dawnego kamiennego leśnego ołtarza Ewangelików. Równica jest miejscem bardzo widokowym z kilkoma lokalami gastronomicznymi oraz parkiem rozrywki.

Ustroń Zdrój PKP - Ustroń Zawodzie - Leśny Ołtarz Ewangelików - Pod Równicą (758 m n.p.m.) - Równica (885 m n.p.m.) - Pod Równicą - Ustroń Jaszowiec - Ustroń Polana PKP

Autor:
Radosław Szczepanek

Radosław Szczepanek

Licencjonowany Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

  1. Nasza trasa zaczyna się w centrum Ustronia przy stacji kolejowej Ustroń Zdrój, gdzie swój początek ma czerwony szlak turystyczny (Główny Szlak Beskidzki).
  2. Za znakami czerwonego szlaku przechodzimy przez Zawodzie i wspinamy się na Równicę do Gościńca PTTK (dawne Schronisko PTTK na Równicy).
  3. Chcąc wejść na szczyt Równicy, musimy zrobić przejście “tam i z powrotem”. Przy Gościńcu wchodzimy żółtym szlakiem turystycznym (kierunek Ustroń Lipowiec, Skoczów) na szczyt Równicy, po czym tym samym żółtym szlakiem wracamy do okolic Gościńca.
  4. Czerwonym szlakiem schodzimy najpierw do Ustronia Jaszowca, a dalej przechodzimy na drugi brzeg rzeki Wisły do Ustronia Polany.
  5. Wędrówkę kończymy przy stacji kolejowej Ustroń Polana.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Centrum Ustronia - urozmaicona zabudowa dawnego przemysłowego miasteczka i początków uzdrowiska. Warto zobaczyć m.in. Starą Zagrodę, budynek Biblioteki Miejskiej z muralem, Muzeum Ustrońskie oraz Kościół św. Klemensa.
  2. Szlak czerwony prowadzi przez Zawodzie - dzisiejsze uzdrowiskowe centrum Ustronia z kompleksem szpitali, sanatoriów oraz domów wczasowych i hoteli. Wśród nich znajdziemy te najbardziej znane “piramidy” będące dzisiaj symbolem całego Ustronia.
  3. W pobliżu czerwonego szlaku - na Zawodziu - jest ścieżka spacerowa doliną potoku Gościradowiec. Znajduje się tam Źródło Żelaziste, jedno z dwóch ogólnodostępnych uzdrowiskowych źródeł Ustronia.
  4. “Kamień na Równicy” to jeden z leśnych ołtarzy Ewangelików. Jest to świadectwo z czasów kontrreformacji, kiedy to protestanci na Śląsku Cieszyńskim nie mogli odprawiać nabożeństw w świątyniach, musieli ukrywać się w lasach. Źródło Gościradowca było stałym miejscem potajemnych nabożeństw Ewangelików w latach 1654-1709. Warto wiedzieć, że Śląsk Cieszyński jest największym ośrodkiem Ewangelików w Polsce.
  5. Gościniec PTTK na Równicy to tak naprawdę stare Schronisko PTTK na Równicy, którego historia sięga 1928 roku. Początkiem lat 30. XX wieku na Równicę doprowadzono drogę, dzięki czemu Równica do dnia dzisiejszego jest bardzo popularnym miejscem wśród zmotoryzowanych turystów.
  6. Polana pod szczytem Równicy jest bardzo widokowa. Najlepsze widoki są spod Dworu Skibówki. Widoki obejmują Wyżynę Śląską, Pogórze Cieszyńskie oraz Beskid Śląski. Przy bardzo dobrej widoczności można także dostrzec pojedyncze szczyty Beskidu Żywieckiego i słowackiej Małej Fatry.
  7. Szlak czerwony, już blisko stacji kolejowej Ustroń Polana, biegnie ulicą Papiernia. Nazwa ulicy nawiązuje do otwartej w 1792 roku papierni Augustyna Kiesslinga.
  8. Pod szczytem Równicy działa park linowy oraz górski park rozrywki z różnymi atrakcjami, z których wyróżnić należy całoroczny tor saneczkowy.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę można zamienić na “małą” pętlę. Schodząc z Równicy czerwonym szlakiem, w rejonie przystanku autobusowego Ustroń Jaszowiec Skalica, należy odbić w czarny szlak spacerowy (w prawo), który ulicami Zawodzia i prawym brzegiem Wisły doprowadzi nas do stacji kolejowej Ustroń Zdrój.
  2. Trasę można zamienić na “dużą” pętlę. Po zejściu z Równicy, zgodnie z czerwonym szlakiem dochodzimy do mostu na Wiśle. Zaraz za mostem (na drugim brzegi rzeki) skręcamy w prawo w ścieżkę rowerowo-rekreacyjną na lewym brzegu Wisły. Idziemy zgodnie z nurtem rzeki (w dół rzeki). Ścieżka oraz lewy brzeg Wisły doprowadzą nas do parku, a dalej do stacji kolejowej Ustroń Zdrój.

Wskazówki praktyczne

  1. Na stacji kolejowej Ustroń Zdrój zatrzymują się pociągi Kolei Śląskich relacji Katowice-Wisła, a także dalekobieżne pociągi PKP InterCity do Wisły. Niedaleko jest także przystanek autobusowy Ustroń Centrum, skąd odjeżdżają autobusy w głąb Beskidów (Wisła, Istebna, Jaworzynka, Koniaków), a także w głąb kraju (m.in. do Katowic, Krakowa czy na Pomorze).
  2. W centrum Ustronia jest dużo płatnych parkingów. Jeden z najlepiej położonych bezpłatnych parkingów miejskich znajduje się w ciągu ulicy Sportowej nad lewym brzegiem Wisły. Można też zostawić samochód na parkingu w Ustroniu Polanie (przy stacji kolejowej parkingi są bezpłatne), przejechać komunikacją publiczną do centrum Ustronia na start trasy i potem zejść szlakiem wprost do zaparkowanego auta.
  3. Przeglądając relacje z Równicy, w sieci natkniemy się na masę zdjęć z asfaltowych dróg. Niech nas to nie zmyli, ponieważ odcinek czerwonego szlaku od ulicy Źródlanej do Gościńca PTTK jest prawdziwie górski ze stromym kamienistym podejściem, a także dużą ilością błota po opadach deszczu. Zejście z Równicy do Ustronia Jaszowca to także naprzemienne przejście asfaltem i wydeptanymi ścieżkami.
  4. Z podobnego powodu, co wyżej, w internecie trasa może sprawiać wrażenie bardzo łatwo dostępnej rodzinnej trasy spacerowej. Nic bardziej mylnego. Nie proponujemy przejścia wyłącznie asfaltową drogą, więc odradzamy wybieranie się na szlak z np. dziecięcym wózkiem trekkingowym. Podejście do leśnego ołtarza Ewangelików może być również bardzo wymagające dla osób początkujących i w niewłaściwym obuwiu.
  5. Równica jest miejscem, gdzie można dojechać samochodem. Najwyżej położone karczmy znajdują się na wysokości ok. 760-780 m n.p.m., czyli i tak około 100 metrów poniżej szczytu Równicy. Szczyt jest zalesiony i nie dostarcza nam tylu widoków, co polana pod szczytem.
  6. Na Polanę pod Równicą dojeżdżają także autobusy komunikacji publicznej z centrum Ustronia. Nie ma tych kursów za wiele, ale czasami dobrze wiedzieć i sprawdzić sobie rozkład jazdy zanim wyruszymy na trasę.
  7. Gastronomia na trasie to przede wszystkim górskie karczmy i Gościniec PTTK na Równicy. Lokale gastronomiczne znajdziemy także w Ustroniu Jaszowcu oraz przy dolnej stacji Kolei Linowej “Czantoria” w Ustroniu Polanie.
Tak
9.39 km
502.16 m
504.56 m
471.56 m
15/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 06m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img