Trzy Kopce Wiślańskie i Telesforówka

Długość trasy: 10,47 km
Czas przejścia: 3h 16m
Trudność: Umiarkowana

Przyjemna pętla nad Wisłą, pozwalająca na poznanie Wisły “w pigułce”.

Będą zatem góry, stare drewniane domostwa, lasy, polany i piękne widoki na Beskid Śląski. Na Trzech Kopcach można zobaczyć jak kiedyś w Karpatach rozumiano granice. Niedaleko szczytu jest prywatny bufet górski - Telesforówka - serwujący dania kuchni domowej oraz ciepłe przekąski. Końcówka wycieczki wiedzie urokliwą doliną potoku Gościejów.

Wisła Centrum - os. Jarzębata - Kamienny (791 m n.p.m.) - Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.) - Dolina Gościejowa - Wisła Jonidło

Autor:
Radosław Szczepanek

Radosław Szczepanek

Licencjonowany Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

 1. Wyruszamy ze ścisłego centrum Wisły - Placu B. Hoffa (zwanego rynkiem), od znajdującej się w zachodniej pierzei placu tablicy informacyjnej idziemy za znakami żółtego szlaku PTTK na Trzy Kopce Wiślańskie.
 2. Zmierzamy przez fragment wiślańskiego deptaka (ul. 1 Maja), następnie skręcamy w lewo w ulicę Olimpijską i przechodzimy na drugi brzeg Wisły.
 3. Na końcu ulicy Olimpijskiej podążamy dalej żółtym szlakiem skręcając w prawo w ul. 11 Listopada, szlak w tym miejscu odbija stromo do góry, wchodzi w las, a następnie wraca na ulicę 11 Listopada na góralskim osiedlu Jarzębata.
 4. Kontynuujemy trasę przez osiedle Jarzębata, docierając na wzniesienie Kamienny (791 m n.p.m).
 5. Z Kamiennego nieco schodzimy do niewyraźnej przełęczy, aby później podejść pod górę na szczyt Trzech Kopcy Wiślańskich, trzymamy się szerokiej leśnej drogi.
 6. Trzy Kopce posiadają długi grzbiet, którym idziemy dalej za znakami żółtego szlaku turystycznego do widocznego ze szczytu bufetu górskiego Telesforówka.
 7. Za Telesforówką, nadal żółtym szlakiem idziemy widokową grzbietową ścieżką, aż do skrzyżowania szlaków, gdzie zmieniamy kolor szlaku na czarny i nim podążamy do końca, do przystanku autobusowego Wisła Gościejów. Na początkowym odcinku zejście jest bardzo strome i kamieniste, ale później szlak się wypłaszcza.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Na początku osiedla Jarzębata znajduje się punkt widokowy z tablicą informacyjną opisującą piękne widoki na Wisłę. Oglądając widoki warto zwrócić uwagę na wiadukty kolejowe w Wiśle Głębcach oraz Wiśle Dziechcince.
 2. Droga przez osiedle Jarzębata należy do bardzo urokliwych, ponieważ między polami i łąkami malowniczo wkomponowane jest kilka drewnianych gospodarstw pod starymi drzewami. Cały czas widoki dominuje nam dostojna Czantoria Wielka (995 m n.p.m.) widoczna na północnym-zachodzie.
 3. Powyżej Jarzębatej znajduje się las, gdzie warto przyjrzeć się pięknej buczynie karpackiej. Między bukami znajdziemy także kilka niewielkich formacji skalnych, od których wzięła się nazwa wierzchołka Kamienny.
 4. Widoki z Kamiennego (791 m n.p.m.) są przede wszystkim na południe. Poza urokliwymi zalesionymi beskidzkimi grzbietami, przy dobrej pogodzie można stąd dostrzec skalny “grzebień” słowackiej Małej Fatry - to stamtąd pochodził Janosik.
 5. Na szczycie Trzech Kopcy naszym oczom ukazuje się widok na charakterystyczną górę z wysokim masztem. To Skrzyczne (1257 m n.p.m.), najwyższa góra Beskidu Śląskiego.
 6. Za Telesforówką warto czasami odbić ze ścieżki w prawo w leśne prześwity, ponieważ wtedy ukazują się nam piękne widoki na góry nad Wisłą oraz czeski Beskid Śląsko-Morawski. Warto także czasami obrócić się za siebie, ponieważ przy dobrej widoczności możemy z Trzech Kopców podziwiać fragmenty Wyżyny Śląskiej.
 7. Doliną Gościejową płynie urokliwy potok Gościejów, tworząc głębokie wydrążenia w skałach oraz niewielkie progi wodne.

Warianty i modyfikacje

 1. Trasę możemy wydłużyć idąc od Telesforówki żółtym szlakiem aż pod Smerekowiec (835 m n.p.m.), skąd zielonym szlakiem możemy zejść stokami Czupla (882 m n.p.m.) do Wisły Nowej Osady.
 2. Trasę możemy skrócić i przejść ją “tam i z powrotem” źółtym szlakiem od Wisły do Telesforówki. Jest to szczególnie zalecane w okresie zimowym.
 3. Jeśli chcemy uniknąć stromego kamienistego podejścia na początku wycieczki, możemy cały czas trzymać się ulicy 11 Listopada. Wówczas przed stromym podejściem zejdziemy ze szlaku, ale asfaltem dojdziemy do osiedla Jarzębata, gdzie znowu spotkamy się z żółtym szlakiem.
 4. Połączone opcje 2 i 3 pozwalają bezpiecznie przejść trasę rodzinom z dziećmi w wózkach trekkingowych lub zimą na sankach.

Wskazówki praktyczne

 1. Do centrum Wisły można dotrzeć komunikacją publiczną: pociągiem ze Pszczyny i Katowic, autobusem z Cieszyna (Wispol, Transkom) lub Bielska-Białej, Tychów i Krakowa (Lajkonik).
 2. Na osiedlu Jarzębata przy ładnej pogodzie w dni wolne oraz w wakacje funkcjonuje niewielki bufet turystyczny z lodami, lemoniadą. Można tam także kupić ręcznie wykonane pamiątki.
 3. Na szczycie Kamiennego znajduje się zamknięta dla osób postronnych baza oddziału PTTK z Cieszyna. Jest zaznaczona na niektórych mapach, ale przyjmuje Gości wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji. Nie prowadzi żadnej sprzedaży dla osób ze szlaku.
 4. Telesforówka to prywatny bufet prowadzony przez rodzinę Teleśnickich. Znajduje się tutaj nowy budynek gastronomiczny z tarasem widokowym i niewielką stołówką. Jest także palenisko na grilla i/lub ognisko. Poniżej bufetu Państwo Teleśniccy wynajmują na nocleg kilka pokoi.
 5. Zaproponowany kierunek wędrówki oferuje stopniowe zdobywanie wysokości i liczne punkty widokowe na podejściu, dobre na odpoczynki. Odwrotny kierunek wędrówki skutkuje stromym podejściem od doliny Gościejowa, daje natomiast zejście z widokami “przed sobą”. W okresie letnim schodzenie z Trzech Kopcy przez Jarzębatą do Wisły można zacząć na godzinę przed zachodem słońca, dzięki czemu będziemy świadkami pięknego spektaklu słońca zachodzącego nad Wisłą.
 6. Autobusy Wispol z przystanku Wisła Gościejów do centrum Wisły kursują mniej więcej co godzinę. Jeżeli akurat nie będzie się nam chciało czekać na połączenie, ale będą siły w nogach, warto te ok. 2,5 km przejść przyjemnym bulwarem wzdłuż rzeki Wisły.
Tak
Tak
10.47 km
381.20 m
401.08 m
374.08 m
13/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 17m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Wisła Beskid Śląski

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img