Górska pętla ze Skocznią im. Adama Małysza

Długość trasy: 6,95 km
Czas przejścia: 2h 06m
Trudność: Umiarkowana

Przyjemna i widokowa górska trasa spacerowa nad Wisłą Malinką i Wisłą Czarne, dla której inspiracją jest bilet na dwie koleje linowe, tzw. Pętla Cieńkowska.

Nasza trasa przebiega szlakami pieszymi, aby można było ją przejść każdego dnia przez cały rok. W okresie funkcjonowania Kolei Linowej “Cieńków” niezłą frajdą może być skorzystanie z dwóch wyciągów. Drugi wyciąg jest bowiem przy skoczni narciarskiej imienia Adama Małysza w Wiśle Malince. Trasa jest bardzo widokowa, ponieważ z Cieńkowa możemy podziwiać widoki na Beskid Śląski, Wisłę, Jezioro Czerniańskie oraz Rezydencję Prezydenta RP na Zadnim Groniu (tzw. Zameczek Prezydencki).

Wisła Malinka - Cieńków Niżni (720 m n.p.m.) - Wisła Czarne Nad Zaporą - Skocznia Narciarska im. Adama Małysza - Wisła Malinka

Autor:
Radosław Szczepanek

Radosław Szczepanek

Licencjonowany Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

  1. Trasę zaczynamy na przystanku autobusowym Wisła Malinka Spółdzielnia, gdzie zaczyna się niebieski szlak spacerowy .
  2. Niebieskim szlakiem spacerowym wchodzimy na grzbiet Cieńkowa, gdzie spotykamy żółty szlak turystyczny .
  3. Wchodzimy na żółty szlak turystyczny (w prawo, kierunek Wisła Nowa Osada), za którego znakami schodzimy do Wisły Czarne (osiedle Bajcary) na leśny parking na przeciwko hotelu Aries. Idziemy przez Cieńków Niżni oraz obok wieży startowej Skoczni Narciarskiej im. A. Małysza.
  4. W Wiśle Czarne, po dojściu do drogi przy małej zaporze skręcamy w prawo w czarny szlak , ale nie idziemy szlakiem tylko trzymamy się ulicy Czarne (idziemy w dół zgodnie z nurtem potoku Wisełka).
  5. Z ul. Czarne skręcamy w prawo w os. Bajcary (krótka wąska dróżka między domami).
  6. Z os. Bajcary skręcamy w prawo ul. Malinka, czyli Drogę Wojewódzką nr 942 w kierunku Szczyrku (idziemy w górę nurtu potoku Malinka). Ulicą Malinka przechodzimy obok trybun Skoczni Narciarskiej im. A. Małysza i po około 2 km wędrówki docieramy do przystanku autobusowego Wisła Malinka Spółdzielnia, czyli do miejsca początku wycieczki.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Grzbiet Cieńkowa odchodzi od Zielonego Kopca (1152 m n.p.m.) w kierunku zachodnim oddziela dolinę Białej Wisełki (oraz Wisłeki) oraz doliny Malinki. Dzięki rozległym polanom, grzbiet Cieńkowa jest bardzo dobrym punktem widokowym na góry Beskidu Śląskiego nad tymi dolinami. Z wyższych partii Cieńkowa (np. z Cieńkowa Postrzedniego, Cieńkowa Wyżniego) można podziwiać także czeski Beskid Śląsko-Morawski. Okolice Cieńkowa Niżniego są jednym z najlepszych punktów widokowych na Jezioro Czerniańskie oraz Rezydencję Prezydenta RP na Zadnim Groniu.
  2. Bardzo malowniczym i intrygującym miejscem na grzbiecie Cieńkowa jest Magiczne Drzewo. To stare drzewo owocowe, pod którym znajdują się ławeczki oraz tablica z opisem widokowej panoramy górskiej. Określenie “Magiczne Drzewo” jest relatywnie młode, a zdecydowanie starsza jest romantyczna legenda związana z drzewem, według której jeśli para zakochanych pocałuje się pod tym drzewem, będzie obdarzona wiecznym szczęściem i miłością. Drzewo wraz z łąką dookoła prezentuje się naprawdę pięknie. Miejsce jest do tego stopnia magiczne, że w 2014 roku pod Magicznym Drzewem kameralnego koncertu dała Renata Przemyk.
  3. Północne zbocza Cieńkowa Niżniego opadające ku dolinie Malinki są bardzo strome, dzięki czemu zachował się na nich cenny las mieszany. Ponadto, strome zbocza (nad samym potokiem Malinka) odkrywają nam geologiczną budowę Beskidu Śląskiego z fragmentami fliszu karpackiego. Widać to bardzo dobrze ze ścieżki rowerowo-rekreacyjnej na odcinku między skocznią narciarską a centrum Malinki.
  4. Skocznia Narciarska im. A. Małysza w Wiśle Malince jest drugą (obok Wielkiej Krokwi) dużą skocznią narciarską w Polsce. Obecna skocznia stoi w miejscu starej drewnianej skoczni. Początki skoczni w Wiśle Malince sięgają lat 30. XX wieku, kiedy to wybudowano pierwszy obiekt. Skocznia była rozbudowywana i powiększana. W lutym 2001 roku odbyły się ostatnie zawody na starej skoczni.  Skocznia Narciarska im. A. Małysza została otwarta w 2008 roku z punktem K wynoszącym 120 m, a punktem HS - 134 m. Najdalej oddawane skoki przekraczają długość 140 m.
  5. W Wiśle Czarne szlak żółty kończy się przy budynku dawnego Domu Turysty PTTK “Nad Zaporą”. Obecnie mieści się tam hotel Aries oraz Restauracja “Polka” Magdy Gessler. W latach 2019-2020 miejsce przeszło rewolucyjną wręcz metamorfozę i w niewielkim stopniu przypomina starą zaciszną “Małą Zaporę”, nad którą można było wypoczywać i delektować się ciszą. Niemniej jednak warto podejść do “Małej Zapory”, czyli wysokiego progu wodnego na rzece Wisełce, gdyż jest on bardzo malowniczy. Obok “Małej Zapory” jest kładka dla pieszych, którą można dojść do niewielkiego zbiornika wodnego (“stawu”?) wody spiętrzonej przez “Małą Zaporę”. Miejsce to ma jeszcze swój urok.
  6. W wielu miejscach trasy można napotkać czerwone tablice z napisem “Rezerwat Przyrody Wisła”. Jest to informacja o rezerwacie wodnym chroniącym obszar źródłowy rzeki Wisły, a dokładniej założonym w celu ochrony miejsca bytowania i rozrodu pstrąga potokowego.
  7. Przy skrzyżowaniu os. Bajcary z ul. Malinka mijamy Chatę Kocyana. Jest to zabytkowy drewniany budynek, w którym mieści się niewielka galeria oraz wystawa starych sprzętów. Nie jest to typowe muzeum ani też nie jest to typowa pracownia artystyczna. Miejsce z klimatem, intrygujące już z ulicy. Teoretycznie, zwiedzanie Chaty Kocyana wymaga wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. W praktyce, czasami można spotkać gospodarza na miejscu i miło spędzić czas. :) Sprawdzonym źródłem informacji o Chacie Kocyana jest oficjalna strona Miasta Wisła.

Warianty i modyfikacje

  1. Podstawowa modyfikacja opiera się o inspirację dla wytyczenia całej trasy, czyli o “Pętlę Cieńkowską”. Na jednym bilecie możemy skorzystać z Kolei Linowej “Cieńków” oraz kolei linowej przy Skoczni Narciarskiej im. A. Małysza w Wiśle Malince. Kierunek przejścia zgodny z opisem trasy, tj. wjeżdżamy na Cieńków, potem idziemy spacerem w dół do skoczni narciarskiej, przechodzimy przez bramkę przy wieży startowej, zjeżdżamy koleją linową wzdłuż zeskoku i płaską ścieżką rowerowo-rekreacyjną wracamy do Kolei Linowej “Cieńków”. Wybierając ten wariant omijamy “Małą Zaporę”.
  2. Możemy także wydłużyć sobie spacer o wierzchołek Cieńkowa Postrzedniego (867 m n.p.m.). W tym celu musimy przejść “tam i z powrotem” żółtym szlakiem spod Cieńkowa Niżniego. Wybierając ten wariant możemy dodatkowo odwiedzić sezonową bacówkę na Cieńkowie.
  3. Trasa wycieczki przechodzi przez miejsce, gdzie zaczyna się trasa "Wiślańskiej pętli z wizytą u Prezydenta". Te dwie krótkie trasy można połączyć w jedną dłuższą.

Wskazówki praktyczne

  1. Przystanek autobusowy Wisła Malinka Spółdzielnia znajduje się bezpośrednio przy skrzyżowaniu ulicy Malinka z ulicą Cieńkowską. Dojeżdżają tutaj autobusy z Cieszyna i Ustronia (oraz centrum Wisły) do przystanków Malinka Pieczki, Malinka Rastoki i Przełęcz Salmopolska.
  2. Najwięcej bezpłatnych miejsc parkingowych w Malince jest w sąsiedztwie kolei linowych: “Cieńków” oraz “Klepki”. Dwa bezpłatne parkingi są również przy Skoczni Narciarskiej im. A. Małysza.
  3. Bardzo nietuzinkowym środkiem przemieszczania się po Wiśle są tzw. ciuchcie turystyczne. Ciuchcie odjeżdżają o wyznaczonych godzinach z deptaka w Wiśle i sporą częścią kursów dojeżdżają do Skoczni Narciarskiej im. A. Małysza. Przejażdżka ciuchcią może być traktowana jako atrakcja, ale z pewnością nie jest szybkim i wygodnym środkiem transportu.
  4. Niebieski szlak spacerowy zaczyna się przy samym przystanku autobusowym Wisła Malinka Spółdzielnia (przystanek w kierunku Szczyrku) i prowadzi wprost przez mostek w ul. Cieńkowską i  ul. Kędziorowską.
  5. Trasa mimo podejścia (ok. 200 m przewyższenia) niebieskim szlakiem spacerowym nie ma charakteru typowo górskiego ze względu na nawierzchnię. Niebieski szlak spacerowy prowadzi asfaltową drogą z płytami betonowymi. Od Cieńkowa Niżniego do Skoczni Narciarskiej im. A. Małysza prowadzi nas szutrowy deptak. Jedynie od skoczni narciarskiej do byłego Domu Turysty PTTK “Nad Zaporą” zejście prowadzi krótką kamienistą ścieżką. Powrót ulicami Wisły z natury rzeczy prowadzi utwardzonymi nawierzchniami.
  6. Źródłem informacji o “Pętli Cieńkowskiej” jest strona internetowa Ośrodka Narciarskiego “Cieńków”. Warto sprawdzić dni oraz godziny kursowania kolei, ponieważ nie jest ona czynna codziennie przez cały rok. Kolej Linowa “Cieńków” w okresie bezśnieżnym jest czynna przede wszystkim w weekendy, dni wolne oraz w okresie wakacyjnym (i to też nie codziennie). Najbardziej niezawodnym źródłem informacji jest infolinia: 801 006 001.
  7. Kolej linowa przy Skoczni Narciarskiej im. A. Małysza działa niemalże codziennie przez większą część roku. Dni oraz godziny kursowania kolei najlepiej sprawdzać na oficjalnej stronie internetowej skoczni. Mogą się zdarzyć sporadycznie dni (także w sezonie turystycznym), kiedy to kolej będzie niedostępna dla zwiedzających, np. z powodu zawodów.
  8. Zasady zwiedzania Skoczni Narciarskiej im. A. Małysza nie są zbyt skomplikowane, ale warto wiedzieć o kilku zasadach:
    • Trybuny dolne są bezpłatnie udostępnione do zwiedzania od rana do wieczora.
    • Z trybun dolnych na wieżę startową można się dostać wyłącznie koleją linową. Niedopuszczalne jest wchodzenie po zeskoku lub schodkach technicznych.
    • Na wieży startowej znajduje się taras widokowy, na który wstęp jest dodatkowo płatny.
    • OFICJALNIE przez furtkę (z czytnikiem kodów kreskowych) między żółtym szlakiem turystycznym a wieżą startową można przejść wyłącznie z biletem “Pętla Cieńkowska” lub biletem “skoczni narciarskiej”. Bilet “skoczni narciarskiej” można nabyć przy dolnych trybunach.
    • NIEOFICJALNIE jednak osoby ze szlaku bez biletu przeciskają się przez furtkę i kupują bilet wyłącznie na skocznię narciarską. Będąc na żółtym szlaku oficjalnie nie można kupić biletu przed wejściem na teren skoczni.
  9. Możemy zakupić wyłącznie bilet na Kolej Linową “Cieńków”, albo wyłącznie bilet na przejazd góra-dół koleją linową przy Skoczni Narciarskiej im. A. Małysza.
  10. Na trasie znajdują się dwie górskie karczmy: Karczma Jedlowo przy górnej stacji Kolei Linowej “Cieńków” oraz Karczma Cieńków przy “Magicznym Drzewie”. Ponadto, na terenie Skoczni Narciarskiej im. A. Małysza funkcjonują: kawiarnia w wieży startowej, bar przy wieży startowej oraz mała gastronomia przy dolnych trybunach. W dolinie Malinki w Wiśle jest także sporo samodzielnych restauracji oraz restauracji hotelowych, które przyjmują Gości “z ulicy”.
  11. Ulica Malinka (czyli droga wojewódzka) na sporym odcinku omawianej trasy nie posiada chodnika. Za to od Skoczni Narciarskiej im. A. Małysza do parkingu Kolei Linowej “Cieńków” prowadzi ścieżka rowerowo-rekreacyjna. Aby wejść na ścieżkę rowerowo-rekreacyjną, należy za skocznią narciarską przejść mostkiem na drugi brzeg potoku Malinka i za znakami ścieżki iść w górę potoku (a nie wzdłuż asfaltu).
Tak
Tak
6.95 km
215.44 m
256.23 m
257.13 m
11/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 07m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Wisła Beskid Śląski

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img