Kaskady Rodła i Dolina Białej Wisełki
Bardzo przyjemna spacerowa trasa drogą w Dolinie Białej Wisełki u stóp Baraniej Góry.
Trasa jest w większości asfaltowa i prowadzi wzdłuż potoku Biała Wisełka obok malowniczych wychodni skalnych, odkrywek skalnych oraz progów wodnych. Trasa przez skalne Wrota Kubisza doprowadza nas do najpiękniejszego w polskich Beskidach kompleksu wodospadów, czyli do Kaskad Rodła. Atrakcją jest możliwość urozmaicenia trasy o przejazd bryczką. Jest to beskidzka trasa dolinna, więc bez dalekich górskich widoków, ale za to w bardzo urokliwym otoczeniu przyrody.
Wisła Czarne OSP - Dolina Białej Wisełki - Wrota Kubisza - Kaskady Rodła - Wrota Kubisza - Dolina Białej Wisełki - Wisła Czarne OSP
Plan wycieczki
- Trasę zaczynamy przy remizie OSP w Wiśle Czarne.
- Za znakami niebieskiego szlaku turystycznego przechodzimy przez Dolinę Białej Wisełki, Wrota Kubisza i dochodzimy do Kaskad Rodła.
- Od Kaskad Rodła wracamy tą samą trasą do remizy OSP w Wiśle Czarne.
- Wędrówkę kończymy przy remizie OSP w Wiśle Czarne
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Dolina Białej Wisełki jest atrakcją samą w sobie ze względu na liczne progi wodne, odkrywki skalne oraz pojedyncze wychodnie skalne. Spacerując Doliną Białej Wisełki możemy podziwiać część fliszu karpackiego, a dokładnie górne warstwy godulskie.
- Najbardziej widowiskowym miejscem trasy są Wrota Kubisza oraz Kaskady Rodła. Wrota Kubisza to tak naprawdę “wąskie gardło” doliny potoku Wątrobnego, gdzie skały są bardzo blisko siebie. Wrota noszą imię Jana Kubisza - polskiego działacza narodowego Śląska Cieszyńskiego żyjącego w latach 1848-1929. Kaskady Rodła to z kolei znajdujący się za Wrotami Kubisza kompleks wodospadów, z których dwa najwyższe mają po 3,5 i 5 metrów wysokości. Nazwa kompleksu wodospadów odnosi się do symbolu Rodła, czyli pochodzącego z lat 30. XX w. znaku przedstawiającego bieg rzeki Wisły używanego przez Związek Polaków w Niemczech.
- Potocznie przyjęło się, że Biała Wisełka ma źródła pod szczytem Baraniej Góry. Z hydrologicznego punktu widzenia, Biała Wisełka zaczyna się przy Wrotach Kubisza w miejscu połączenia potoku Wątronego i potoku Głębczańskiego. Opisane wyżej Wrota Kubisza i Kaskady Rodła - mówiąc w pełni poprawnie - znajdują się zatem w dolinie potoku Wątrobnego.
- Doliną Białej Wisełki prowadzi fragment ścieżki przyrodniczej “Barania Góra”. Z kilku tablic informacyjnych poznamy nie tylko przyrodę Doliny Białej Wisełki, ale także jej historię (głównie dziedzictwo leśne i pasterskie). Cieki wodne w Dolinie Białej Wisełki wchodzą w skład wodnego Rezerwatu Przyrody “Wisła” chroniącego obszar źródłowy rzeki Wisły, w tym teren bytowania i rozrodu pstrąga potokowego. Spora część form skalnych w Dolinie Białej Wisełki ma status pomnika przyrody nieożywionej.
Warianty i modyfikacje
- Patrząc na mapę szlaków, najbardziej oczywista modyfikacja to wydłużenie wędrówki szlakiem niebieskim , aż do szczytu Baraniej Góry, skąd możemy pójść do Doliny Czarnej Wisełki albo zrobić pętlę zielonym i żółtym szlakiem przez Magurkę Wiślańską oraz Cieńków.
- Jest jednak jeszcze jeden - zdecydowanie mniej oczywisty - wariant zmiany trasy w pętlę. Otóż przy Wrotach Kubisza możemy pójść asfaltową drogą w górę potoku Głębczańskiego. Za zabudowaniami droga asfaltowa przechodzi w drogę szutrową, która doprowadzi nas do żółtego szlaku turystycznego między Zielonym Kopcem (1154 m n.p.m) a Cieńkowem Wyżnim (957 m n.p.m.). Szlakiem żółtym schodzimy (czyli skręcamy w lewo na szlak) przez prawie cały grzbiet Cieńkowa z rewelacyjnymi widokami na góry Beskidu Śląskiego. W okolicy restauracji Ranczo Cieńków, zmieniamy żółty szlak turystyczny na niebieski szlak spacerowy i schodzimy nim do Wisły Czarne. Niebieski szlak spacerowy doprowadza nas do głównej drogi oraz przystanku autobusowego Wisła Czarne Fojtula, gdzie zaczyna się niebieski szlak turystyczny. Po kilku(nastu) minutach wędrówki niebieskim szlakiem turystycznym dojdziemy do remizy OSP Wisła Czarne, czyli do punktu początkowego całej wycieczki.
Wskazówki praktyczne
- Punkt startu trasy to okolice remizy OSP Wisła Czarne, gdzie jest niewielki płatny parking dla samochodów osobowych oraz autokarów. Czasami ciężko o wolne miejsce parkingowe. Samochód można zostawić obok przystanku autobusowego Wisła Czarne Fojtula oraz na parkingach nad Jeziorem Czerniańskim (okolice posesji Wisła, ul. Czarne 8).
- Osoby niezmotoryzowane mogą dotrzeć do Wisły Czarne autobusami (przewoźnikiem jest firma Wispol) z Ustronia oraz Wisły. Wysiąść należy na końcowym przystanku, tj. Wisła Czarne Fojtula. Przy tym przystanku formalnie zaczyna się szlak niebieski, więc od przystanku przez całą trasę należy kierować się za znakami niebieskiego szlaku.
- Dolina Białej Wisełki jest kuligowym zagłębiem Beskidów. W okresie zimowym jest tutaj bardziej tłoczno od wozów i sań niż na drodze do Morskiego Oka. Kuligi Doliną Białej Wisełki są bardzo popularne, ponieważ w okresie zimowym trasa jest naprawdę malownicza. Organizatorzy kuligów mają ofertę całoroczną, więc także bezśnieżną porą roku można skorzystać z przejażdżki po dolinie. Latem o wiele łatwiej się dogadać z furmanami, żeby zawieźli nas tylko w jedną stronę (najchętniej zawożą turystów do góry). Niemal każdy organizator kuligów ma tutaj swój szałas lub wiatę grillową (nie przyjmują Gości ze szlaku), dzięki czemu można skorzystać z pakietu usług (ognisko z kiełbaską, przejażdżka, występ kapeli góralskiej). Miejscowe biura podróży mają specjalną ofertę dla turystów indywidualnych.
- Opisywana trasa to dystans ok. 3,5 km w jedną stronę, z czego ok. 3 km to asfaltowa droga. Pozostałe 0,5 km to utwardzona leśna droga przez Wrota Kubisza do Kaskad Rodła. Po opadach deszczu, te ostatnie pół kilometra bywa bardzo błotniste. Trasa ma charakter spacerowy, więc spokojnie można ją przejść z wózkiem dziecięcym. Nie jest to także trasa, na której wymagane byłoby profesjonalne górskie obuwie.
- W Dolinie Białej Wisełki nie ma żadnej całorocznej restauracji, która oferowałaby wyżywienie dla gości ze szlaku. Sezonowo oraz w dni wolne bardzo sporadycznie trafia się, aby któryś z gospodarzy wiat lub szałasów przyjmował gości ze szlaku na kiełbaskę z ogniska lub serki z grilla. Jedyny pewny punkt gastronomiczny znajduje się w remizie OSP Wisła Czarne, gdzie serwowane są dania kuchni domowej.
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
Najbliższe trasy
Zielony Kopiec, Malinowska Skała i Malinów pętlą z Białego Krzyża
Długość trasy: 12,35 km
Czas przejścia: 4h 00m
Trudność: Wymagająca
Górska pętla ze Skocznią im. Adama Małysza
Długość trasy: 6,95 km
Czas przejścia: 2h 06m
Trudność: Umiarkowana
Wiślańska pętla z wizytą u Prezydenta
Długość trasy: 11,11 km
Czas przejścia: 3h 38m
Trudność: Umiarkowana
Hala Jaworowa, Grabowa i Stary Groń pętlą z centrum Brennej
Długość trasy: 15,71 km
Czas przejścia: 5h 07m
Trudność: Wymagająca
Trzy Kopce Wiślańskie i Telesforówka
Długość trasy: 10,47 km
Czas przejścia: 3h 16m
Trudność: Umiarkowana