Wiślańska pętla z wizytą u Prezydenta

Długość trasy: 11,11 km
Czas przejścia: 3h 38m
Trudność: Umiarkowana

Spacerowa pętla nad Wisłą, która łączy malownicze krajobrazy i górskie panoramy Wisły z budowlami takimi jak Rezydencja Prezydenta RP (tzw. zameczek prezydencki) czy zapora wodna w Wiśle Czarne. Trasa ma zdecydowanie bardziej charakter spaceru po przedmieściach niż typowej górskiej wycieczki, przez co jest dobrym rozwiązaniem na prawie każdą pogodę.

Wisła Czarne Nad Zaporą - Groń - Kozińce (775 m n.p.m.) - Kubalonka (szczyt, 830 m n.p.m.) - Przełęcz Szarcula (765 m n.p.m.) - Rezydencja Prezydenta RP - Wisła Czarne Zapora (Jezioro Czerniańskie) -  Wisła Czarne Nad Zaporą

Autor:
Radosław Szczepanek

Radosław Szczepanek

Licencjonowany Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

  1. Trasę zaczynamy obok dawnego Domu Turysty PTTK “Nad Zaporą”, czyli w sąsiedztwie obecnego Hotelu Aries.
  2. Czarnym szlakiem turystycznym (kierunek Wisła Głębce) idziemy przez lasy na stokach rozległego masywu Kozińców i docieramy do skrzyżowania szlaków na Groniu (583 m n.p.m.).
  3. Na skrzyżowaniu szlaków na Groniu (583 m n.p.m.) skręcamy w lewo w zielony szlak turystyczny . Za znakami zielonego szlaku wspinamy się na Kozińce (775 m n.p.m.)
  4. Za szczytem Kozińców docieramy do kolejnego skrzyżowania szlaków, gdzie zmieniamy kolor szlaku na żółty .
  5. Żółtym szlakiem turystycznym przechodzimy przez szczyt Kubalonki (830 m n.p.m.) i docieramy do Przełęczy Szarcula, gdzie kończy się znakowany odcinek trasy.
  6. Na Szarculi skręcamy w lewo (w dół) i asfaltową drogą (ul. Zameczek) schodzimy najpierw do Rezydencji Prezydenta RP, a potem do skrzyżowania w Wiśle Czarne.
  7. Na skrzyżowaniu w Wiśle Czarne skręcamy znowu w lewo w główną drogę (ul. Czarne). Idziemy zatem równo z brzegiem Jeziora Czerniańskiego (po prawej stronie), obok zapory w Wiśle Czarne, a dalej do obecnego Hotelu Aries, czyli do miejsca rozpoczęcia wędrówki.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Jeszcze zanim na dobre rozpoczniemy wędrowanie, już jesteśmy w miejscu z nagromadzeniem atrakcji. Po pierwsze, mamy budynek będący ikoną turystyki w Wiśle, czyli dawny Dom Turysty PTTK “Nad Zaporą”. Nie jeden rajd turystyczny miał tutaj swoją bazę, a pokolenia Turystów odpoczywały tutaj i spędzały wczasy. Dzisiaj, jest to nowoczesny Hotel Aries z Restauracją “Polka” Magdy Gessler. Po drugie, mamy to, do czego odwoływała się nazwa Domu Turysty, czyli zaporę. Dokładnie, jest to tzw. Mała Zapora, czyli sztuczna kaskada na rzece Wisełce spiętrzająca wody urokliwego stawu. Ponadto, w głębi, za kładką znajdziemy urokliwą drewnianą Karczmę “Drewutnia”, która z kolei ukazuje piękno tradycyjnej wiślańskiej architektury.
  2. Groń jest przysiółkiem Wisły na bardzo widokowym (choć niskim) grzbiecie. Groń jest naturalnym przedłużeniem spacerowego Groniczka. Widoki z Gronia obejmują większość miasta Wisła: od Malinki (ze skocznią narciarską) na wschodzie, przez centrum na północy po Łabajów (z wiaduktem kolejowym) na zachodzie.
  3. Kozińce (775 m n.p.m.) są tak naprawdę długim grzbietem górskim z kilkoma wierzchołkami, m.in. Głębiec (825 m n.p.m.) i Kubalonka (830 m n.p.m.). Poza malowniczymi widokami, Kozińce mają także ciekawostkę związaną z historią turystyki górskiej. Otóż drewniany budynek z numerem 13 w najstarszej części pochodzi z lat 1870-80, a od lat trzydziestych przez kilkadziesiąt lat mieściło się tam schronisko turystyczne. Obecnie jest to zamknięty prywatny obiekt.
  4. Tak zwany “zameczek prezydencki” w Wiśle to właściwie Rezydencja Prezydenta RP Zamek – Narodowy Zespół Zabytkowy w Wiśle. W skład rezydencji wchodzą: drewniana kaplica św. Jadwigi Śląskiej z 1909 roku (pozostałość po dawnym drewnianym pałacyku Habsburgów), właściwa Rezydencja Prezydenta (tzw. Zamek Górny), hotel wraz z tarasem widokowym (tzw. Zamek Dolny) oraz Gajówka (dodatkowy budynek, dawniej o charakterze gościnnym, socjalnym i gospodarczym). Historia tego miejsca jest piękna, zawiła i rozległa. Warto zatem zagłębić się bardziej w temat i/lub przeczytać tablice informacyjne.
  5. Jezioro Czerniańskie jest urokliwym sztucznym zbiornikiem wodnym powstałym w wyniku spiętrzenia wód rzeki Wisełki wybudowaną w 1973 roku zaporą. Głównymi ciekami wodnymi uchodzącymi do jeziora są Biała i Czarna Wisełka. Mówimy zatem, iż Jezioro jest w miejscu (dawnego) historycznego połączenia Białej i Czarnej Wisełki - potoków stanowiących górskie źródła Wisły. Spacerując koroną zapory możemy podziwiać taflę Jeziora Czerniańskiego u stóp gór Beskidu Śląskiego. Poniżej zapory widoczne są fragmenty starej drogi z zabudową dawnej kolonii leśnej Habsburgów i dzisiejszą siedzibą Nadleśnictwa Wisła. Z kolei nad zaporą widać zabudowania Zamku Dolnego.
  6. Idąc ulicą Czarne, już bardzo blisko końca wycieczki mijamy zabudowania Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej oraz wylęgarnię pstrąga. Obie te instytucje (chociaż niepozorne) są związane z naszą trasą. Jezioro Czerniańskie jest zbiornikiem wody pitnej, a budowa zapory była podyktowana m.in. przez szybko rozwijającą się bazę noclegową Wisły w latach 70. XX w. Wylęgarnia pstrąga jest po części związana z faktem, iż rzeka Wisła na górskim odcinku (wraz z dopływami) jest objęta ochroną rezerwatu przyrody. Pstrąg jest natomiast jedną z najpopularniejszych potraw w wiślańskich restauracjach. Pstrąg (szczególnie smażony w całości) jest czymś na wzór lokalnego dania. Wylęgarnia łączy zatem interes ochrony przyrody z dużym apetytem konsumentów.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasa “Wiślańskiej pętli z wizytą u Prezydenta” zaczyna się w miejscu, gdzie przechodzi trasa “Górskiej pętli ze Skocznią im. Adama Małysza”. Te dwie krótkie trasy można połączyć w jedną dłuższą.
  2. Możemy przejść z Kozińców (775 m n.p.m.) zielonym szlakiem do Przełęczy Kubalonka (761 m n.p.m.), a dalej czerwonym szlakiem do Przełęczy Szarcula (765 m n.p.m.). Dzięki temu zabiegowi unikamy łagodnego podejścia na szczyt Kubalonki (830 m n.p.m.), co może być ważne w dni z gorszą pogodą. Ten wariant posiada asfaltową nawierzchnię, a dodatkowo na Przełęczy Kubalonka znajdują się punkty gastronomiczne oraz stoiska z pamiątkami.

Wskazówki praktyczne

  1. Trasa zaczyna się przy bezpłatnym i ogólnodostępnym parkingu miejskim w sąsiedztwie tzw. Małej Zapory (i Hotelu Aries). Osoby zmotoryzowane mogą zatem tutaj zostawić samochód. Gdyby tak się złożyło, że cały parking byłby zajęty, warto spróbować na placach kilkaset metrów powyżej (jadąc ul. Czarne w kierunku Wisły Czarne).
  2. Początek trasy znajduje się między dwoma przystankami autobusowymi: Wisła Nowa Osada Skrzyżowanie i Wisła Czarne Wylęgarnia. Na tym pierwszym zatrzymują się autobusy jadące w kierunku Wisły Czarne, Wisły Malinki oraz Białego Krzyża. Na tym drugim przystanku zatrzymują się wyłącznie autobusy jadące do Wisły Czarne. Najwięcej połączeń jest o charakterze lokalnym, czyli z centrum Wisły. Jest także kilka połączeń o charakterze regionalnym z Cieszyna (m.in. przez Ustroń). Przewoźnikiem jest firma Wispol.
  3. Nawierzchnia na trasie może się kojarzyć ze spacerem po przedmieściach każdego typowego miasta. Zdecydowaną większość trasy stanowią asfaltowe drogi i betonowe płyty. Dwa odcinki wiodące “terenem” to czarny szlak na początku trasy i przejście przez szczyt Kubalonki (830 m n.p.m.) żółtym szlakiem pośrodku trasy.
  4. Najbardziej widokowe punkty na trasie to okolice szczytu Kozińców (775 m n.p.m.) oraz sam szczyt Kubalonki (830 m n.p.m.). W tym drugim przypadku musimy jednak wziąć pod uwagę, że znajdujemy się w młodniku (las się odradza po wyrębie sprzed kilku lat) i na najlepsze widoki musimy pokręcić się po krzakach w sąsiedztwie szlaku. Zapewniamy jednak, że warto. ;)
  5. Gastronomia w podstawowym wariancie trasy to przede wszystkim hotelowa restauracja na Zamku Dolnym. Pięknym ukoronowaniem przejścia trasy może być spożycie obiadu na terenie “zameczku prezydenckiego” lub - jak kto woli - kawka i ciacho na tarasie w prezydenckiej rezydencji z widokiem na góry i jezioro. Takie atrakcje oferuje właśnie restauracja hotelowa na Zamku Dolnym. Dodatkowo, na Przełęczy Szarcula znajduje się sezonowa budka z napojami i przekąskami. Na początku i końcu trasy jest także Restauracja "Polka" Magdy Gessler, więc również można ją potraktować jako gastronomię na trasie. Blisko jest również Karczma "Drewutnia".
  6. Warto liczyć się z tym, że w ładne dni i w wolne dni, w Wiśle przebywa bardzo dużo turystów. Większość trasy prowadzi drogami, więc w szczególności w weekendy ruch samochodowy i rowerowy może być wzmożony.
Tak
Tak
11.11 km
339.29 m
417.80 m
413.95 m
13/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 38m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Wisła Beskid Śląski

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img