Łubowice - z wizytą u Eichendorffa

Długość trasy: 1,41 km
Czas przejścia: 0h 22m
Trudność: Łatwa

Trudno wyjść z podziwu, jak maleńkie Łubowice (ok. 350 mieszkańców) - przy wsparciu pasjonatów - przechowują i propagują spuściznę Josepha von Eichendorffa. To wioska „na końcu świata” (gmina Rudnik przy granicy woj. śląskiego z opolskim) - tam w 1788 urodził się śląski poeta romantyczny tworzący w języku niemieckim, o światowej renomie, w Polsce do 1989 praktycznie nieznany, zwany czasem „górnośląskim Mickiewiczem”, piewca piękna swej Małej Ojczyzny.

Centrum Eichendorffa - ruiny pałacu - Aleja Zajęcza/Leszczynowa - stary cmentarz -kościół Narodzenia NMP

Autor:
Ewa Gatnar

Ewa Gatnar

pasjonat - krajoznawca, przewodnik beskidzki

Plan wycieczki

  1. Parkujemy samochód w centrum Łubowic obok Górnośląskiego Centrum Kultury i Spotkań im. Josepha von Eichendorffa (ul. Zamkowa 1) i podziwiamy schludne otoczenie placówki.
  2. W miejscu, gdzie ul. Zamkowa zatacza łuk w lewo, my udajemy się prosto - do pozostałości pałacu w Parku im. Eichendorffa.
  3. Po sesji fotograficznej wśród ruin pozostajemy w parku przypałacowym i zwracając się na południe znajdujemy Aleję Zajęczą - wspaniała okazja do spaceru przez szpaler drzew.
  4. Wracamy z parku na ul. Zamkową, kierujemy się w prawo i obok skweru z dwujęzycznymi napisami wchodzimy przez furtkę na teren Starego Cmentarza Parafialnego.
  5. Obejrzawszy cmentarz, kończymy zwiedzanie Łubowic wizytą w kościele Narodzenia NMP przy ul. Eichendorffa.

Atrakcje i miejsca pamięci

  1. Na frontowej ścianie Górnośląskiego Centrum Kultury i Spotkań im. Josepha von Eichendorffa umieszczono dwujęzyczne tablice o źródłach finansowania rozbudowy Domu Spotkań, a także o Leonardzie Wochniku - przedstawicielu niemieckiej mniejszości narodowej, zasłużonym propagatorze spuścizny Eichendorffa. Popiersie poety umieszczono na lewo od frontu. Z prężną działalnością instytucji można zapoznać się na stronie www.eichendorff.pl.
  2. W bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Kultury i Spotkań, w budynku dawnej szkoły (na prawo od frontu) utworzono „Izbę pamięci poety Josepha barona von Eichendorffa”.
  3. Na uznanie zasługuje tutejszy sposób popularyzacji poezji Eichendorffa - zarówno w pobliżu budynków, na terenie cmentarza, na ścieżce zamkowej i ścieżce poetyckiej (m.in. wzdłuż Alei Zajęczej) umieszczono kilkadziesiąt tablic z wierszami poety w niemieckim oryginale i przekładach polskich - tłumaczeń dokonali m.in.: ks. profesor Jerzy Szymik, Kazimiera Iłłakowiczówna, Marta Klubowicz, Andrzej Lam, Bolesław Lubosz, Jacek Stanisław Buras.
  4. Przy wejściu na teren ruin XVIII-wiecznego pałacu zwróćcie uwagę na tablicę z wizerunkami budowli w latach jej świetności - w czasach Eichendorffa i bezpośrednio przed II wojną światową. Obiekt uległ zniszczeniom wojennym w 1945 i nie doczekał się odbudowy.
  5. Na murze pałacu umieszczono portret Josepha von Eichendorffa. Widoczny obok napis to (w niemieckim oryginale) pierwszy wers jego wiersza "Die Heimat". W zależności od tłumacza, po polsku wers ten brzmi: „Pamiętasz tam, na wzgórzu, zamek ów?” lub „Pamiętasz zamek nasz na cichym szczycie?”
  6. Spacer wśród pomnikowych drzew Alei Zajęczej i tablic z romantycznymi wierszami to połączenie obcowania z przyrodą i poezją. A jeśli dojdziemy ścieżką do końca, na skraj skarpy - może uda nam się wypatrzyć zakole Odry (zwłaszcza w porze roku, gdy nie ma liści).
  7. W pobliżu skweru wzrok przyciągnie „Dąb Eichendorffa” - imponujący okaz dębu szypułkowego w wieku ok. 300 lat.
  8. Stary Cmentarz Parafialny dostarczy wielu wzruszeń. Warte uwagi są historyczne nagrobki w formie metalowych płotków bądź kamiennych tablic (z niemieckojęzycznymi i - mniej licznymi - polskojęzycznymi napisami), zbiorowa mogiła łubowiczan poległych w II wojnie światowej, 4 narożne ceglane kaplice (św.św. Jadwiga, Antoni, Maria, Józef) i oczywiście upamiętnienie Josepha von Eichendorffa przy miejscu spoczynku członków jego rodziny: matki, ojca, 2 sióstr i 2 braci (sam poeta zmarł w 1857 w Nysie i tam jest pochowany). Warto odszukać dzwony i zabytkowe kamienie młyńskie oraz towarzyszącą im informację o znaczeniu motywu młyna w twórczości poety.
  9. Łubowicki kościół p.w. Narodzenia NMP zbudowano w latach 1906-1907 w stylu neogotyckim. Znajdziemy w nim tablicę informującą o dziejach parafii i świątyni. Najsłynniejszy parafianin - Joseph von Eichendorff został ochrzczony w nieistniejącym już drewnianym kościele na Starym Cmentarzu Parafialnym.
  10. Jako że Łubowice zamieszkuje liczna mniejszość niemiecka, w miejscowości spotkamy dwujęzyczne tablice informacyjne (w tym drogowe).

Warianty i modyfikacje

  1. Dysponując większą dawką czasu możemy urozmaicić wycieczkę innymi miejscowościami okolicy. Dojazd z Raciborza prowadzi przez Miedonię - dzielnicę ze stacją hydrologiczno-meteorologiczną, skąd codziennie z wodowskazu podaje się stan wody w Odrze. Po drodze jest też wieś Brzeźnica - tam zabytkowy młyn, który tradycja wiąże z Eichendorffem (jego zakup i renowację wsparli liczni sponsorzy - miłośnicy twórczości poety).
  2. Po zwiedzeniu Łubowic warto zahaczyć jeszcze o 3 miejscowości dalej na północ: Sławików (monumentalne ruiny pałacu z XIX w.), Grzegorzowice (przeprawa promowa do Ciechowic - na ponad 30-kilometrowym odcinku od Raciborza do Bierawy nie ma mostu na Odrze!) i położony nad samą Odrą przysiółek Lasaki (po drugiej stronie rzeki - we wsi Turze - najniższy punkt woj. śląskiego: ujście Rudy do Odry, 178 m n.p.m.).
  3. Godny polecenia dla rowerzystów - a także miłośników długich wędrówek pieszych - jest niebieski Szlak Młodości Josepha von Eichendorffa (ok. 21 km), prowadzący z Łubowic przez Ciechowice, rezerwat Łężczok, Racibórz-Markowice, Kobylę, Kornowac, Pogrzebień i las Widok do granicy z raciborską dzielnicą Brzezie.

Wskazówki praktyczne

  1. Celem sprawnego dotarcia do Łubowic (a w szczególności planując rozszerzenie wycieczki o inne ciekawostki gminy Rudnik) należy wybrać dojazd własny - samochód bądź rower. Miejscowość jest rzadko odwiedzana, a miejsc parkingowych przy opisywanych obiektach pod dostatkiem. Połączenia autobusowe o lokalnym znaczeniu nie zapewnią nam komfortu sprawnego przemieszczania się między podraciborskimi wsiami.
  2. By dojechać do Łubowic, należy z Raciborza wybrać DK 45 w kierunku Opola (na północ), którą jeszcze w granicach miasta opuszczamy skręcając w prawo w ul. Podmiejską (obok przydrożnego krzyża Myto).
  3. Centrum Eichendorffa oferuje usługi hotelowe (nocleg ze śniadaniem) i cateringowe, sezonowo uruchamiana jest też kawiarenka. W Łubowicach brak jednak możliwości zjedzenia posiłku dla „jednodniowych turystów” - na bogatą ofertę obiektów gastronomicznych możemy liczyć w Raciborzu, ewentualnie siedzibie gminy, Rudniku.
  4. O możliwość zwiedzenia z przewodnikiem izby pamięci poety można zapytać wcześniej telefonicznie w Centrum Kultury: 32 4106602.
Tak
30m
1.41 km
23.83 m
4/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
0h 22m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img