Zamek Kamieniec i Rezerwat Prządki

Długość trasy: 12,98 km
Czas przejścia: 4h 10m
Trudność: Wymagająca

Trasa idealna dla wymagających turystów, którzy prócz przemarszu po górach (Sucha Góra – 585 m n.p.m.) i lasach, oczekują wielu mniejszych i większych ciekawostek przyrodniczych i tych związanych z działalnością człowieka.

Są tu skałki, źródła, sztolnie, rozległe widoki, cerkwie, cmentarze, zamek i szyby naftowe. Kolorowy zawrót głowy!

Korczyna zamek „Kamieniec” – Prządki – Czarnorzeki – Węglówka - Korczyna zamek „Kamieniec”

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

 1. Rozpoczynamy na parkingu u stóp ruin zamku „Kamieniec”, na pograniczu miejscowości Odrzykoń i Korczyna. Korzystamy ze szlaku czarnego i udajemy się na wschód, by po około 1 kilometrze dotrzeć do parkingu przy rezerwacie „Prządki”.
 2. Kontynuujemy wędrówkę czarnym szlakiem podziwiając rozliczne wychodnie skalne. Wkrótce szlak wyprowadzi nas na otwartą przestrzeń, gdzie rozłożyła się wieś Czarnorzeki z charakterystyczną murowaną cerkwią, obecnie kościołem. Przy wspomnianej świątyni szlak odbija w prawo, by po chwili zejść z drogi i przez sad skierować się w stronę lasu. Po drodze mijamy dawną sztolnię i pomnik przyrody „Źródło Mieczysław”.
 3. Na szczycie Suchej Góry znajduje się 116 -metrowa wieża radiowo – telewizyjna. Obiekt mijamy z lewej strony, po czym gwałtownie schodzimy w dół stoku, do drogi nr 991, łączącej Korczynę z Lutczą.
 4. Z drogi nr 991 skręcamy w lewo, w drogę prowadzącą do wsi Węglówka i żegnamy się w ten sposób z czarnym szlakiem, który prowadzi w stronę góry Kiczora. Po ponad kilometrze napotykamy szlak zielony , razem z którym skręcamy w lewo mijając pola z widocznymi szybami naftowymi.
 5. Po osiągnięciu linii lasu pniemy się w górę, by wyjść na wierzchołek Królewskiej Góry. Tam napotykamy szlak niebieski , który łączy ten szczyt z Pasmem Jazowej.
 6. Oba szlaki schodzą stokiem  w stronę zabudowań przysiółka Podzamcze, ruin zamku i parkingu. Warto po drodze spoglądać w kierunku wschodnim, gdyż w oddali, nad lasem widać wyłaniające się skały rezerwatu „Prządki”.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Ruiny zamku „Kamieniec” z XIV w., który stanowi tło komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”.
 2. Rezerwat przyrody „Prządki”, czyli słynne ostańce skalne o wysokości nawet do 20 m., wzbudzające zainteresowanie swymi fantastycznymi kształtami.
 3. We wsi Czarnorzeki znajduje się murowana cerkiew z 1921 r., a nieopodal w lesie, przy szlaku odnaleźć można sztolnię, w której zimują nietoperze oraz bardzo głębokie źródło ‘Mieczysław”, wypełniające starą sztolnię.
 4. We wsi Węglówka, niespełna kilometr od naszej trasy podziwiać można dawną cerkiew greckokatolicką z końca XIX w., groby Anglików poszukujących ropy naftowej, potężny dąb szypułkowy „Poganin” o ponad 600-letniej historii. Warto przyglądnąć się działającym urządzeniom kopalnianym wydobywającym ropę naftową.
 5. Na stoku Królewskiej Góry, wśród lasu ukrył się cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej.

Warianty i modyfikacje

 1. Wycieczkę wato rozszerzyć o wizytę we wsi Węglówka, w tym celu po napotkaniu szlaku zielonego nie skręcamy w lewo, tylko idziemy dalej prosto, a po zwiedzeniu Węglówki wracamy tą samą drogą i kontynuujemy marsz zielonym szlakiem w kierunku zamku.

Wskazówki praktyczne

 1. W Podzamczu jest dość duży wybór miejsc parkingowych, od płatnych w pobliżu restauracji, po bezpłatne przy poboczu drogi.
 2. Do Podzamcza możemy również dostać się autobusem komunikacji miejskiej z Krosna. Samo Krosno leży na szlaku licznych linii autobusowych kursujących w stronę Bieszczad. Dociera tutaj również linia kolejowa, którą kursuje bezpośredni pociąg aż z Wrocławia (przez Opole, Katowice, Kraków, Tarnów).
 3. Szczegółowe godziny zwiedzania zamku oraz cennik najlepiej sprawdzić na stronie internetowej zamku.
Tak
12.98 km
261.40 m
503.07 m
504.57 m
15/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
4h 10m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img