Hala Rycerzowa pętlą z Soblówki

Długość trasy: 10,11 km
Czas przejścia: 3h 14m
Trudność: Wymagająca

Wycieczka górska na jedną z największych hal pasterskich Worka Raczańskiego, gdzie malowniczo ulokowane jest schronisko Bacówka PTTK na Hali Rycerzowej.

Trasa bogata w dalekie widoki, a dodatkowo w okresie letnim dająca szansę na spotkanie z owcami. :)

Soblówka - Bacówka PTTK na Hali Rycerzowej - Soblówka

Autor:
Radosław Szczepanek

Radosław Szczepanek

Licencjonowany Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

 1. Wędrówkę zaczynamy na końcowym przystanku autobusowym w Soblówce, tuż obok kościoła. Dokładnie na przystanku autobusowym jest skrzyżowanie szlaków. Tuż obok jest charakterystyczny wysoki budynek dawnej Straży Granicznej (dzisiaj Szkolne Schronisko Młodzieżowe - Dom Wczasów Dziecięcych).
 2. Aż do samej Bacówki PTTK na Hali Rycerzowej (1117 m n.p.m.) będziemy wędrować czarnym szlakiem turystycznym . Początkowo, razem z zielonym szlakiem turystycznym dochodzimy do rozwidlenia szlaków przy przysiółku Pod Grapy (690 m n.p.m.), gdzie szlaki się rozwidlają. My razem z czarnym szlakiem skręcamy w prawo. Mijamy domostwa i wchodzimy na szeroką leśną drogę, która jest drogą dojazdową do schroniska. Później, już blisko Hali Rycerzowej dochodzą kolejne szlaki, ale my się nimi nie przejmujemy i cały czas czarnym szlakiem docieramy do schroniska.
 3. Z Bacówki PTTK na Hali Rycerzowej aż do samej Soblówki schodzimy żółtym szlakiem turystycznym . Na pierwszym odcinku będziemy szli razem z czarnym szlakiem. Z kolei końcowy  odcinek od skrzyżowania szlaków nad Śliwkówką (849 m n.p.m.) przejdziemy razem z niebieskim szlakiem turystycznym.
 4. Nasz żółty szlak kończy się na przystanku autobusowym i przy kościele w Soblówce, czyli dokładnie w miejscu, gdzie zaczynaliśmy wędrówkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Soblówka jest przykładem miejscowości w ślepej dolinie. Nie ma tutaj tranzytu, a życie toczy się zdecydowanie spokojniej. Końcowy przystanek autobusowy znajduje się w zwyczajowym centrum wsi. Znajduje się tutaj drewniany Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny z połowy XX w. W sąsiedztwie kościoła jest również urokliwa niewielka drewniana szkoła. Przy czarnym szlaku (po drugiej stronie potoku Cicha) znajduje się Osada Pasterska na polanie, gdzie w okresie letnim wypasane są owce. Jest tam niewielka scena na imprezy kulturalne, kilka odtworzonych szałasów pasterskich. W Dolinie Cichej w okresie wypasu kulturowego działa Bacówka na Królowej oferująca tradycyjne sery z wypasu kulturowego.
 2. Hala Rycerzowa jest jedną z największych obecnie istniejących hal pasterskich w Paśmie Wielkiej Raczy (tzw. Worek Raczański) Beskidu Żywieckiego. Worek Raczański jeszcze kilkadziesiąt lat temu był cały usłany potężnymi halami pasterskimi. Gospodarka pasterska w XX wieku (zwłaszcza po II WŚ) była coraz mniej opłacalna. Za sprawą konfliktu granicznego między Polską i Czechosłowacją, hale pasterskie w linii granicznej zostały zalesione. Hala Rycerzowa jest jedną z najlepiej zachowanych i rozciąga się na rozległym górskim siodle między wierzchołkami Małej i Wielkiej Rycerzowej. Na stokach Małej Rycerzowej znajduje się niewielka sezonowa koliba pasterska i czasami można spotkać stado (kierdel) owiec na hali.
 3. Bacówka PTTK na Hali Rycerzowej (otwarta w 1975 r.) jest pierwszym w historii polskiej turystyki górskiej schroniskiem turystyki kwalifikowanej wybudowanym według projektu Stanisława Karpiela i pomysłu Edwarda Moskały. W zamyśle takie schroniska miały być bardzo prymitywne (m.in. brak stałego dostępu do prądu, brak rozbudowanej oferty gastronomicznej) dla najbardziej wprawionych turystów wędrujących z plecakiem po górach. Druga w kolejności bacówka powstała na Hali Krawculi (Bacówka PTTK na Krawców Wierchu) w Beskidzie Żywieckim. Bacówki PTTK mają piękną historię i malowniczo wtapiają się w górski krajobraz.
 4. Będąc przy Bacówce, warto pokręcić się po rozległej Hali Rycerzowej dla podziwiania malowniczych krajobrazów. Ze szczytu Wielkiej Rycerzowej (1226 m n.p.m.) możemy podziwiać widoki na najwyższe pasma Beskidu Żywieckiego oraz Tatry. Z wierzchołka Małej Rycerzowej (1207 m n.p.m.) możemy oglądać dodatkowo fragmenty słowackiej Małej Fatry oraz fragmenty Worka Raczańskiego nad Ujsołami. Do “wnętrza” Worka Raczańskiego zajrzymy natomiast z przełęczy Halnej (1147 m n.p.m.), czyli górskiego siodła między Rycerzowymi.

Warianty i modyfikacje

 1. Możemy pętlę wydłużyć o spacer doliną potoku Cicha i uzyskamy w ten sposób znacznie łagodniejszą pętlę. Wówczas idziemy zielonym szlakiem turystycznym z Soblówki na Przełęcz Przysłop (940 m n.p.m.), skąd żółtym szlakiem dochodzimy do Bacówki PTTK na Hali Rycerzowej. Z Hali Rycerzowej do Soblówki wracamy żółtym szlakiem, który jest nieco łagodniejszy od czarnego.
 2. Aby lepiej poznać rejon Hali Rycerzowej, możemy od Bacówki PTTK wyjść zielonym szlakiem turystycznym przez Przełęcz Halną i Małą Rycerzową. Na Skrzadnitej (1124 m n.p.m.) szlak zielony łączy się żółtym szlakiem, i to żółtym szlakiem turystycznym najłatwiej wrócimy do Soblówki.
 3. Wycieczkę możemy zamienić na wariant “tam i z powrotem” czarnym szlakiem. Z Soblówki do Bacówki PTTK na Hali Rycerzowej idziemy czarnym szlakiem i tym samym szlakiem wracamy do Soblówki. Ten wariant jest szczególnie zalecany w okresie zimowym, ponieważ szlak czarny pokrywa się z drogą dojazdową do schroniska i jest regularnie przecierany skuterem śnieżnym.

Wskazówki praktyczne

 1. Komunikacja publiczna w Soblówce ogranicza się do busów (Thermocar) jeżdżących z Żywca lub Rajczy.
 2. Żywiec oraz Rajcza to miejscowości z bardzo dobrym dojazdem pociągami Kolei Śląskich relacji Katowice - Zwardoń. Jadąc pociągiem z Katowic, Pszczyny, Bielska-Białej lub Żywca najlepiej wysiąść na stacji kolejowej Rajcza (nie mylić z Rajcza Centrum), gdzie bez zbędnego wędrowania można od razu przesiąść się do busika jadącego do Soblówki. Najlepiej wysiąść z busika na ostatnim przystanku, gdyż tam zaczyna się nasza trasa.
 3. Wspomniane wyżej busy z Żywca kursują przez miejscowości turystyczne, m.in. Węgierską Górkę i Milówkę. Możemy tutaj mówić o bezpośrednich połączeniach busami do Soblówki bez potrzeby przesiadki z pociągu.
 4. Parkingi dla samochodów osobowych (bezpłatne i ogólnodostępne) są ulokowane przy kościele w Soblówce oraz przy ulicy wzdłuż potoku Cicha. Oba miejsca są bezpośrednim sąsiedztwem końcowego przystanku autobusowego, na którym zaczyna się nasza trasa.
 5. Do Bacówki PTTK na Hali Rycerzowej od początku jej powstania nie jest poprowadzona stała linia energetyczna. Energia elektryczna w Bacówce jest wytwarzana za pomocą agregatu spalinowego oraz instalacji fotowoltaicznej. Między innymi z tego powodu w bacówkowym menu nie znajdziemy potraw wymagających korzystania z mikrofali lub elektrycznych urządzeń. W Bacówce nie zakupimy dań typu fast food (w tym frytek), ale za to zjemy przepyszne dania kuchni domowej przez cały rok wytwarzane na piecu kaflowym. Koszt utrzymania Bacówki jest zdecydowanie wyższy od większości obiektów “w dolinach”, co skutkuje również wysokimi cenami za napoje i przekąski.
 6. W Worku Raczańskim owce są wypasane w ramach tzw. wypasu kulturowego od św. Wojciecha (23 kwietnia) do św. Michała Archanioła (29 września). W tym okresie Bacówka na Królowej w Soblówce jest dostępna dla Turystów, ponieważ stale przebywa w niej baca Tadeusz Szczechowicz z Podhala. Warto tam zawitać i spróbować wyrobów tradycyjnego karpackiego pasterstwa. Kolibę pasterską na Małej Rycerzowej powinniśmy traktować jako urozmaicenie krajobrazu, a nie punkt sprzedaży tradycyjnych wyrobów.
 7. Kierunek trasy zaproponowany w opisie jest kierunkiem zalecanym, ponieważ wędrówka asfaltem na początek zapewnia odpowiednią rozgrzewkę przed podejściem, co na wymagającej nawierzchni jest bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa. Ponadto, czarny szlak w zdecydowanej większości prowadzi szeroką kamienistą drogą. Żółty szlak to w większości ziemne leśne drogi i wąskie ścieżki z korzeniami. W tym układzie, większości osób zdecydowanie wygodniej jest podchodzić pod górę po kamienistej nawierzchni. Zmniejszamy w ten sposób ryzyko zwichnięcia lub skręcenia.
Tak
Tak
10.11 km
474.28 m
474.88 m
474.88 m
14/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 15m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img